Євросоюз спростував аргументи КСУ щодо скасування статті про незаконне збагачення

В ЄС зазначають, що аналіз статті перед скасуванням був поверхневим

СуспільствоЮрій Братюк, 28 лютого 20197260

Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) опублікувала висновок про конституційність статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення, яку скасував Конституційний суд.

Про це повідомляє «Європейська правда». В ЄС зазначають, що аналіз статті був поверхневим, а конституційне подання неправильно тлумачить правову норму Кримінального кодексу, яка заперечується, та ігнорує презумпцію конституційності.

Зокрема, стаття про незаконне збагачення нібито зобов’язує самого підозрюваного доводити законність його статків. Ці аргументи спростовує EUACI. У конституційному поданні, зокрема, стверджується, що стаття порушує право особи вважатися невинною, оскільки перекладає тягар доказування зі сторони обвинувачення на обвинуваченого.

«Стаття 368-2 КК не передбачає будь-якого перекладання тягаря доказування і, таким чином, не порушує презумпцію невинуватості», - зазначають у EUACI.

У конституційному поданні також стверджується, що стаття нібито зобов'язує підсудного свідчити проти себе. Проте в ЄС пояснюють, що насправді стаття не вимагає від обвинуваченого надавати будь-які пояснення і не зобов’язує в прямій формі обвинуваченого надавати інформацію.

Підсудний має право, але не зобов’язаний надавати пояснення щодо походження активів, про незаконність яких стверджує обвинувачення. Основна ідея криміналізації незаконного збагачення полягає в тому, щоб усунути вимогу щодо доведення зв’язку між діями державної посадової особи та вигодою, надалі отриманою за такі дії. Це означає, що брак доказів на користь обґрунтованого збільшення активів становить достатню ознаку для виникнення кримінальної відповідальності.

Як писав ZAXID.NET, 26 лютого Конституційний суд визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає притягнення до відповідальності за незаконне збагачення. Подання з проханням перевірити на відповідність Основному закону цю статтю 59 народних депутатів направили до Конституційного суду 12 грудня 2017 року.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення запровадили 26 листопада 2015 року. Це було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації.

Водночас щодо цього рішення була розбіжна думка судді Конституційного суду Сергія Головатого. На його переконання, стаття 368-2 є цілком конституційною та не має дискримінувальної дії щодо підозрюваних. За рішення, яке ухвалив КСУ, Головатий не голосував.

В Україні справи стосовно незаконного збагачення порушені щодо заступника голови Служби безпеки Павла Демчини, колишнього військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика, міністра інфраструктури Володимира Омеляна, екс-чиновника Генпрокуратури Дмитра Суса та інших високопосадовців.

Після резонансу, якого набула новина про скасування цієї статті Кримінального кодексу, представниця президента у Верховній Раді Ірина Луценко заявила, що президент Петро Порошенко має намір найближчим часом внести до Верховної Ради як невідкладний новий законопроект щодо кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук