НАБУ повідомило про закриття всіх справ про незаконне збагачення
Невдовзі усі провадження будуть припинені через рішення Конституційного суду
Національне бюро вважає, що позбавлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, через рішення Конституційного Суду (КСУ), відкриває посадовцям можливості для зловживань та надає індульгенцію на вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень. Окрім того, раніше порушені за цією статтею провадження проти посадовців найближчим часом будуть закриті.
«Відтепер мільйонні статки, отримані з джерел, законність яких не доведена, в Україні не вважаються карним злочином», – йдеться в заяві НАБУ.
На думку Національного бюро, це рішення КСУ – політично вмотивоване і супепечить зобов’язанням України за ратифікованою Конвенцією ООН проти корупції, домовленостям із Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом.
НАБУ додає, що їхні детективи розслідують факти незаконного збагачення на суму понад півмільярда гривень в межах 65 кримінальних проваджень. Серед підозрюваних осіб — судді, прокурори, народні депутати, колишні та чинні керівники органів державної влади.
Згідно з повідомленням прес-служби, рішення КСУ означає, що всі кримінальні провадженні в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті. Так само як і справи, які вже слухаються в суді. «Поновити розслідування стосовно фігурантів всіх 65 кримінальних проваджень, а також підозрюваних та обвинувачених за вже викритими фактами незаконного збагачення (в разі повернення відповідної статті до ККУ) буде неможливим, адже закон не має зворотної сили. Тому набуте майно за замовчуванням вважатиметься законним, безвідносно до джерел його походження», – йдеться у заяві.
На переконання НАБУ, ухвалене рішення Конституційного Суду – «це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи».
Як писав ZAXID.NET, 26 лютого Конституційний суд визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає притягнення до відповідальності за незаконне збагачення. Подання з проханням перевірити на відповідність Основному закону цю статтю 59 народних депутатів направили до Конституційного суду 12 грудня 2017 року.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення запровадили 26 листопада 2015 року. Це було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації.
Водночас щодо цього рішення була розбіжна думка судді Конституційного суду Сергія Головатого. На його переконання, стаття 368-2 є цілком конституційною та не має дискримінувальної дії щодо підозрюваних. За рішення, яке ухвалив КСУ, Головатий не голосував.
В Україні справи стосовно незаконного збагачення порушені щодо заступника голови Служби безпеки Павла Демчини, колишнього військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика, міністра інфраструктури Володимира Омеляна, екс-чиновника Генпрокуратури Дмитра Суса та інших високопосадовців.
Після резонансу, якого набула новина про скасування цієї статті Кримінального кодексу, представниця президента у Верховній Раді Ірина Луценко заявила, що президент Петро Порошенко має намір найближчим часом внести до Верховної Ради як невідкладний новий законопроект щодо кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.