ЮНЕСКО створює схему моніторингу культурних пам’яток в окупованому Криму
До теми
ЮНЕСКО працює над створенням схеми прямого моніторингу за пам’ятками світового значення в окупованому Криму, який не буде суперечити принципам територіальної цілісності України. Про це повідомив Надзвичайний і Повноважний посол України у Франції, представник України при ЮНЕСКО Олег Шамшур, повідомляє «Радіо Свобода».
За його словами, ЮНЕСКО не задовільняють звіти про стан справ на об’єкті, які надає окупаційна влада в Криму. Організація не визнаває анексію Криму і не визнає відповідальних органів окупаційної влади, а тому інформації про реальний стан «Херсонеса Таврійського» не має. «В історії ЮНЕСКО це перший подібний прецедент. Зараз експерти розробляють механізм прямого моніторингу в умовах окупації. Непрямого недостатньо. Сподіваємося, що незабаром це вдасться зробити», – зазначив дипломат.
У Міністерстві закордонних справ України 11 жовтня заявили, що представники ЮНЕСКО вирішили продовжити моніторити ситуацію в анексованому Криму. Згідно зі схваленим рішенням, генеральний директор ЮНЕСКО представить чергову доповідь з цього питання на 204-й сесії виконавчої ради в квітні 2018 року.
Російський міністр культури Криму Аріна Новосельська 19 вересня запросила представників ЮНЕСКО особисто побувати на півострові і «об’єктивно оцінити стан об’єктів культурного та історичного значення».
Як відомо, до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входить заповідник «Херсонес Таврійський» в анексованому Криму. Також кандидатами на внесення до списку є Ханський палац у Бахчисараї, Генуезька фортеця в Судаку, Кримська астрофізична обсерваторія, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале.
З 2014 року моніторинг збереження музею-заповідника «Херсонес Таврійський» з боку організації не проводиться, оскільки вона не визнає анексію Криму Росією. Після анексії Криму Росія взяла під свою юрисдикцію всі об’єкти культурного та історичного значення, які розташовані на території Криму. Україна наполягає на приналежності пам’яток українському народу і просить взяти їх під захист ЮНЕСКО.