За результатами оціночної експертизи, компанія «Ірокс» завдала Львову збитків на ₴1,4 млн
Забудовник захопив майже 6 тис. квадратних метрів міської землі
Ще 12 позовів про шахрайство проти приватного товариства «Ірокс». Мешканці будинку на вул. Шевченка, 418 подали до суду на свого забудовника – приватне акціонерне товариство «Ірокс». Нагадаємо, у квітні поліція затримала гендиректора компанії Ігора Микичака, йому висунули підозру у кількох злочинах. На переконання слідства, усі будинки забудовник зводить незаконно. А у квітні Сихівський районний суд обрав йому міру запобіжного заходу –тримання під вартою з альтернативою застави у 1 млн 445 тис. грн. Уже в липні одну зі справ передали до суду.
«Ірокс» побудував дванадцять секцій будинку на вул. Шевченка, 418. Це один із трьох скандальних об'єктів фірми. А поруч – недобудова, теж цієї компанії. Хоч і директору висунули кілька підозр, зокрема, у шахрайстві та підробленні документів, місцеві мешканці кажуть: забудовник і надалі зводить будинки. Та сусідство з новими будинками хвилює мешканців найменше. Адже їм доводиться «вибивати» право власності на придбані квартири через суд. Пані Жанна, наприклад, вже кілька років поспіль судиться із забудовником.
«У мене особисто два судові процеси. Один – із недійсності договорів, а другий – із майнових прав. Один із них у стадії експертизи, а по другому – експертиза була вже проведена», – розповідає мешканка Жанна Хвесь.
Та більшість жителів цього будинку із долею змирилися й до суду не поспішають. Пані Жанна розповідає: не раз чула погрози від забудовника. Тож не всі зважуються відстоювати свої права.
«Покарання – це, наприклад, відключення водопостачання, відключення електрики. От я з вами зараз розмовляю, і я не знаю, чи буде завтра моя сім'я, моя квартира мати водопостачання, чи ні», – бідкається пані Жанна.
Та вже дванадцять мешканців цього будинку звернулися до суду з позовами про шахрайство, кажуть у міськраді. У Ратуші клієнтам забудовника обіцяють правову підтримку.
«Зараз ми маємо вже десятки, а скоро буде ще більше людей, які звернулися за захистом своїх прав, тобто заявили про те, що вони були ошукані. Місто не має якоїсь агресивної позиції по відношенню до людей, які придбали квартири в компанії «Ірокс». Ми будемо вибудовувати по кожному будинку незаконно збудованому механізм врегулювання цієї ситуації», – пояснила директорка міського юридичного департаменту Гелена Пайонкевич.
Сама ж міськрада після того, як справу передадуть до суду, виступатиме потерпілою стороною. За висновком судової експертизи, забудовник захопив майже 6 тис. квадратних метрів міської землі. Її оціночна вартість – майже 1,5 млн грн. Забудовник із претензіями міста та обурених клієнтів не погоджується.
«Існують дрібні суперечності з приводу оформлення процедурних документів. Всі ці люди живуть у вже збудованому житлі. Тобто мови про те, що їх обманули, бути не може», – каже адвокат Ігоря Микичака Олег Мицик.
Юристи ж наголошують: перед тим, як купувати квартиру, варто перевірити законність будівництва.
«Перше – це є позиція, яка стосується законності землекористування земельною ділянкою. Друга позиція – наявність містобудівних умов і обмежень, які видає відповідний орган місцевого самоврядування. І третя позиція – однозначно, це є дозвільні документи на початок будівельних робіт», – пояснив виконавчий директор Асоціації західноукраїнських забудовників Юрій Мартинюк.
Ця ж компанія зводить ще два комплекси – на вулицях Тернопільській та Антонича-Майданній. Без містобудівних обмежень та із сумнівними правами на землю. Слідство у цих справах триває.