Завод Дмитра Фірташа попри українські та західні санкції працює в окупованому Криму

Окрім того, великі обсяги відходів завод скидає на Херсонщині і не платить екологічного податку

Завод Дмитра Фірташа попри українські та західні санкції працює в окупованому Криму
Дмитро Фірташ

Кримський титановий завод, що працює на окупованому півострові та належить Дмитрові Фірташу, скидає відходи до Херсонської області, але вже три роки не платить екологічного податку, виправдовуючись нібито зупинкою виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям завозить через закритий порт Керчі український ільменіт (сировину), йдеться в розслідуванні Bihus.Info.

Кримська філія ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс» (до 2014 року – «Кримський титан»), розташована в окупованому місті Армянськ і орендує понад тисячу гектарів у Каланчацькому районі Херсонської області для розташування хімічних відходів виробництва двоокису титану. Від 2015 року компанія припинила сплачувати екологічний податок за забруднення довкілля.

В управлінні Державної фіскальної служби у Херсонській області повідомили, що «Юкрейніан кемікал продактс» не обкладали екологічним податком, оскільки, «згідно з повідомленнями підприємства, екологічний податок не сплачується у зв’язку з тим, що на підприємстві була відсутня виробнича діяльність (окупація території АР Крим)».

Водночас, як повідомляє російський «Росприродонадзор», торік за результатами перевірки додержання екологічного законодавства РФ на окупованому півострові «Кримський титан» оштрафували на 230 млн рублів (майже 100 млн. гривень) за недостовірну інформацію про викиди.

Місцеві мешканці херсонського села Першокостянтинівка, на землях якого розташований відстійник відходів з «Кримського титану» скаржаться на збільшення захворюваності і смертності, в тому числі, від онкологічних хвороб. Згідно з даними районної лікарні, з 2012 року, відколи «Кримський титан» збільшив потужність, онкозахворюваність зросла на 50 відсотків.

Перевірка Державної екологічної інспекції 2016 року виявила значне підвищення забруднення ґрунтів. Наприклад, вміст заліза у сільському парку більший від норми у 142 рази.

Аналіз зразків води із прісної водойми та сільського водогону, відібраний у шкільній їдальні, що були досліджені сертифікованою лабораторією у Києві та Херсонською гідробіологічною станцією НАН України, виявили суттєву невідповідність санітарним нормам.

У відповідь на запит до ПрАТ «Юкрейніан кемікал продакт» про результати виробничої діяльності її Армянської філії – заводу «Кримський титан» та сплату екологічного податку надійшла відповідь від прес-служби Group DF Дмитра Фірташа: «Наразі питання роботи будь-яких бізнесів в Криму – надмірно політизована тема. А політику ми не коментуємо, згідно з інформаційною політикою Групи».

«Кримський титан» продовжує працювати на українській сировині - ільменітовому концентраті виробництва Іршанського гірничо-збагачувального комбінату (Житомирщина). З 2016 року Кабмін заборонив поставки товарів до Криму, залізничне сполучення було припинене. Тоді з’явилась так звана морська «ільменітова схема» – сировина відправляється начебто на експорт до Росії, а насправді перевантажується на рейді у Керченській протоці і доправляється до закритого Україною порту Керч.

Нині ільменіт возять через турецькі порти. За даними розслідування, у 2016-2017 роках до Криму було доставлено щонайменше 220 тис. тонн ільменітового концентрату. Відправником та одержувачем вантажу, відповідно до митних документів, є московське ТОВ «ЦОТ» – офіційний представник українських заводів «Кримський титан» і «Сумихімпром».

«Ільменітова схема» порушує українські закони і західні санкції. Однак під санкції РНБО України чомусь потрапила тільки московська компанія «Титановые инвестиции», яка контролюється наближеними до Фірташа особами, натомість на українські його компанії, котрі порушують санкції, жодних обмежень не було накладено.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук