До теми
Із початком жовтня близько 1 млн українських пенсіонерів автоматично перерахували пенсії, а більшість населення отримуватиме електроенергію для побутових потреб за зниженим тарифом. Про ці та інші новації ZAXID.NET розповідає в стислому огляді.
Тарифи
Із 1 жовтня зменшилась ціна на електроенергію для більшості населення України.
Відтепер тариф становитиме 1,44 грн за кВт-год, якщо домогосподарства споживають менше ніж 250 кВт-год на місяць. Але якщо побутовий споживач перевищить цю норму, то за всю спожиту електрику необхідно сплатити за повною ціною – 1,68 грн за кВт-год.
За даними міністерства енергетики, близько 80% населення України щомісячно споживають електроенергії менше, ніж 250 кВт-год.
Пенсії
Із початком жовтня зросли пенсії для пенсіонерів у віці 75–80 років. Підвищення становить 400 гривень, його виплачуватимуть щомісячно.
Якщо 75−80-річні пенсіонери заробили мінімальний стаж (20 років для жінок, 25 років – для чоловіків), то їхні пенсії зростуть щонайменше до 2500 гривень.
Таке підвищення пенсій стосуватиметься майже 1 млн пенсіонерів.
Водночас індексації пенсій у жовтні, як це було раніше, не передбачено. Тепер пенсії щорічно індексуватимуть 1 березня.
Розмір мінімальної пенсії, яка нині становить 1854 гривні, в жовтні також не зміниться. Її перегляд разом із доплатою за понаднормовий стаж, надбавками та іншими доплатами запланований з 1 грудня 2021 року, коли зросте прожитковий мінімум.
Нові лікарняні
Із 1 жовтня в Україні усі лікарняні (листки тимчасової непрацездатності) мають оформлювати в електронному форматі. Відтепер лікарі повинні вносити дані про хворобу та одужання пацієнта до електронної системи охорони здоров’я.
Паперових лікарняних з 1 жовтня вже не видаватимуть, але ті, які пацієнти отримали до цієї дати, ще будуть чинними.
Після запуску нової системи роботодавці в автоматичному режимі отримуватимуть інформацію про те, хто з їхніх працівників перебуває на лікарняному. Водночас зникне потреба зберігати паперові лікарняні й передавати їх у Пенсійний фонд.
Після одержання інформації від медичної системи про формування медичного висновку Пенсійний фонд генерує електронний лікарняний, і його першого дня можуть побачити роботодавці й самі хворі.
Ані Пенсійний фонд, ані роботодавець під час формування електронного лікарняного не отримують інформацію про те, чим хвора людина та яке лікування їй виписали – всемає бути конфіденційно.
Рецепти для отримання інсуліну
Відтепер пацієнти з діабетом можуть отримати інсулін в аптеках за програмою «Доступні ліки» лише за електронними рецептами.
Для цього спершу потрібно відвідати ендокринолога та отримати індивідуальний план лікування. Потім необхідно взяти електронний рецепт в ендокринолога або свого сімейного лікаря. Опісля отримати інсулін можна у будь-якій аптеці з позначкою «Тут є доступні ліки».
Важливо, що місце виписки електронного рецепта та місце реєстрації пацієнта неважливі.
Старі гроші
З 1 жовтня більшість українських банків припинили приймати для обміну монети номіналом 25 копійок та банкноти гривні старих зразків до 2003 року. До цієї дати їх можна було обміняти на платіжні обігові монети та банкноти всіх номіналів у сумах, кратних 10 копійкам.
Проте можливість обміну все ще залишається у Національному банку та чотирьох уповноважених банках («Ощадбанк», «ПриватБанк», «Райффайзен Банк», «ПУМБ») – до 30 вересня 2023 року включно.
Монети по 25 копійок та банкноти старих зразків припинили бути платіжними засобами у жовтні минулого року.
Поведінка на дорогах
Із 1 жовтня водіям на заміських дорогах треба вмикати денні ходові вогні, а в разі їхньої відсутності – ближнє світло фар. Адже у цей період видимість через погодні умови починає знижуватися, а світловий день скорочується.
В умовах недостатньої видимості можна також увімкнути дальнє світло фар або додатково протитуманні фари, якщо це не буде засліплювати інших водіїв.
Вимога вмикати освітлення буде чинною до 1 травня.
Нові штрафи для фур
Став чинним закон, який запровадив нові штрафи за перевантаження на автошляхах. Порушникам доведеться сплатити таку суму штрафу:
- перевантаження від 5% до 10% – 8500 гривень;
- від 10% до 20% – 17000 гривень;
- від 20% до 30% – 34000 гривень;
- перевантаження від 30% – 51000 гривень.
Штрафи нараховуватимуть автоматично – завдяки системі автофіксації WiM, яка буде визначати перевищення вагових норм. Раніше така фіксація працювала в тестовому режимі. Відтепер власники габаритного транспорту, що перевищив ваговий контроль, отримуватимуть «листи щастя» зі штрафами.