Через запровадження карантину економіка України втратила понад 1,3 трлн грн
Водночас без карантину країна могла втратити близько 120 тис. людських життів
Втрати для української економіки від запровадження карантинних обмежень можуть становити понад 50 млрд доларів або ж 1,3 трлн гривень за теперішнім курсом. Про це йдеться в дослідженні «Скільки коштує Україні карантин?», яке зробила Київська школа економіки (КСЕ).
Згідно з оприлюдненими даними, втрати для економіки можна порахувати за двома показниками: втрати у вартості людських життів та втрати у відсотках ВВП.
За даними КСЕ, якщо скасувати карантин повністю, то Україна могла би втратити 120 тис. життів (оцінка базується на моделі Київської школи економіки).
«Якщо перерахувати 120 тис. життів у гроші (аби мати єдину одиницю виміру), то зняття карантину коштувало би нам 50-54 млрд доларів. Втрати пораховані на підставі оцінки вартості життя, яка для України становить 454 тис. доларів», – йдеться в дослідженні.
Як наголосили економісти, вартість карантину у 54 млрд доларів можна порівняти з 35% ВВП в поточних доларах на 2019 рік (номінальний ВВП в грн 3,974 млрд = 154 млрд дол).
Відповідно до другого показника, втрати оцінили на підставі прогнозів падіння ВВП від МВФ та консенсус-прогнозу Мінекономіки України.
«Для оцінки використано методологію університету Вайомінгу (США). Втрати через карантин для економіки дорівнюють 50-54 млрд дол США, що розраховується як чиста приведена вартість втрат», – розповіли у КСЕ.
«При цьому, потрібно тверезо оцінити можливі наслідки від того, що було би, якщо карантин би не запроваджували. Ми говоримо про над 120 тис. втрачених життів та понад 5 млн хворих. Або 12,5% населення. Тобто до 12,5% могло б «випасти» і з робочої сили – не працювали би, не створювали продукту. Але насправді – померло б набагато більше людей, бо система охорони б захлиналась, реанімації були б зайняті лише коронавірусними хворими – всі інші б не могли отримати місце в реанімації», – наголосила віце– президентка KSE Наталія Шаповал під час презентації дослідження.
На думку економістів, щоб зробити висновок чи потрібен був карантин з точки зору економічних втрат, потрібно порівняти показники втрат у людських життях та у ВВП.
«Чистий економічний ефект від карантину майже нульовий. Але завдяки карантину, і це дуже важливо, нам вдалось врятувати життя людей. Тому варто продовжувати карантинні обмеження, поступово послаблюючи їх, вводити смарт-підхід – розумний, таргетований карантин», – заявив президент КСЕ Тимофій Милованов.
До слова, згідно з прогнозом ЮНІСЕФ, через економічну кризу, викликану пандемією Covid-19, в Україні може значно зрости рівень бідності. За менш загрозливим сценарієм кількість бідних людей збільшиться з 27,2% до 43,6%, за більш загрозливим — до 50,8%.
Станом на 4 травня 2020 року кількість безробітних в Україні становила близько 457 тис. людей, це на 48% більше, ніж торік.