Із фронту – у міністерство
Що відомо про майбутнього міністра освіти Оксена Лісового
102До теми
- Шмигаль підтвердив звільнення міністра освіти Сергія Шкарлета ZAXID.NET
- Кабмін погодив звільнення голів Луганської, Одеської та Хмельницької ОВА ZAXID.NET
-
Лісовий у МОН. Як українці не помічають за деревами лісу.
Українці радіють окремим кадровим перемогам, не помічаючи відсутності системи ZAXID.NET
Наступного тижня Верховна Рада планує звільнити Сергія Шкарлета з посади міністра освіти і науки та призначить замість нього Оксена Лісового. Звільнення Шкарлета громадськість вимагала кілька років через плагіат у наукових роботах та «регіональне» минуле. Натомість Оксен Лісовий має незаплямовану репутацію, очолював Малу академію наук, а після початку повномасштабного вторгнення пішов у ЗСУ.
ZAXID.NET коротко розповідає біографію майбутнього міністра.
50-річний Оксен Лісовий народився на Київщині в сімʼї філософа і правозахисника Василя Лісового та педагогині Віри Лісової-Гриценко. Василь Лісовий виступив із відкритим листом на захист шітдесятників, за що разом із сім’єю був депортований радянською владою на Сибір, де і народився Оксен Лісовий. Його батько провів на засланні 11 років.
Після повернення в Україну Оксен Лісовий навчався на художника-кераміка у Решетилівському художньому училищі народних промислів, закінчив Київський державний інститут культури за спеціальністю «бібліотечно-інформаційні системи».
У 2012 році Оксен Лісовий став лауреатом Державної премії України в галузі освіти, у 2021 році отримав почесне звання Заслужений працівник освіти України. У вересні 2020 року ініціював створення Музею науки України на території ВДНГ.
Судячи з його сторінок у соцмережах, він брав участь у бойових діях поблизу Словʼянська, Краматорська та Кремінної.
У інтерв’ю програмі «Вікна» Оксен Лісовий розповідав, що виконує бойові завдання командира підрозділу, але не отримує зарплати від ЗСУ, а зберігає основне місце роботи.
«Відпрацьовувати всі наради, документи та рішення за наявності Starlink і досвіду роботи організації в умовах пандемії – взагалі не питання. Плюс горизонтальна система управління забезпечує вищий рівень стресостійкості організації. А найголовніше – суперкоманда МАН. Мої заступники та керівники проектів – професійні й ціннісно орієнтовані люди», – коментував він дистанційну роботу в МАН із фронту.
16:51 20-01-2025
У цьому ж інтерв’ю він розповідав про плани створити осередки наукової, громадянської та підприємницької освіти в кожному великому селі та малому містечку України.
«Зараз розроблений концепт малих мобільних освітніх просторів, відібрані методики, сформована команда проекту, розпочата робота з пошуку грантів», – розповідав він.
Екс-заступник міністра освіти Єгор Стадний, реагуючи на можливе призначення Оксена Лісового, зазначив, що він має велику довіру в освітньому середовищі, зокрема, через успішно реалізовані проекти в МАН.
Нардеп від «Слуги народу» Роман Грищук повідомив, що 18 березня члени фракції зустрілися з майбутнім очільником МОН, та зазначив, що враження від майбутнього міністра «максимально позитивні».
«Це буде друге, після Залужного, кадрове рішення Зеленського, за яке йому боги історії простять купу гріхів. Я знаю Оксена, і я була в його Малій академії наук. Ніколи ще, за всі роки незалежности, українська освіта не була в руках, настільки ідеально, просто бозею самим для неї скроєних», – прокоментувала письменниця Оксана Забужко.
«Друже, пишаємося і дякуємо за службу в ДШВ, а сьогодні неймовірно всі радіємо оголошенню, тримаємо кулаки і сподіваємося, що вже з наступних тижнів активно продовжимо всі освітні проекти і розпочнемо багато нових з таким крутим Міністром освіти», – відреагувала на кадрові зміни в МОН послиня України в США Оксана Макарова.
Сам Оксен Лісовий своє призначення на посаду міністра освіти і науки публічно ще не коментував.
Звинувачення в плагіаті
Інтернет-ресурс українських науковців, які відстоюють академічну доброчесність «Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях» заявив, що у кандидатській дисертації новопризначеного Оксена Лісового знайшли ознаки плагіату. Зокрема, у роботі виявили збіги з роботами Арабчука та Зуєва, причому в список використаної літератури Лісовий не вніс посилання на працю Арабчука. Аналітики вважають, що автор скопіював одруківку з тексту, який запозичив для своєї роботи. Крім цього, у дисертації виявили багато замін української «і» на англійську «i».
«Триматися за будь-які звання точно не збираюся. Я прийшов у міністерство не для цього, а робити реформи та працювати на якісну освіту глобального рівня. Наукові ступені й відповідні доплати до них потрібні людям, які займаються наукою, а не іншими сферами діяльності», – додав він.
Він також подав уряду пропозиції щодо змін у нормативній базі, які дозволятимуть будь-якому громадянину, чиновнику, політику добровільно відмовитися від наукового ступеня і, відповідно, від усіх надбавок. Зекономлені кошти держава зможе спрямувати на користь розвитку науки, оборону чи відбудову.