Близько 60 тисяч мешканців Новояворівська і Нового Роздолу знову опинились під загрозою залишитись без тепла у домівках. До опалювального сезону-2019 залишилось орієнтовно 50 днів, а це означає, що підготовка до нього мала б зараз перебувати в активній фазі. Попри це Новояворівська і Новороздільська ТЕЦ, які подають тепло та електроенергію у будинки мешканців, фактично не функціонують, працівники протестують та звільняються.
Тим часом Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) оголосило конкурс на нових управителів для проблемних ТЕЦ. Їх мали визначити 22 серпня, однак з невідомих причин конкурси продовжили ще на два тижні.
ZAXID.NET спробував розібратись, чи варто мешканцям Новояворівське та Нового Роздолу скуповувати обігрівачі та теплі ковдри.
Суть проблеми
Обидві ТЕЦ належать фірмам братів Ярослава та Богдана Дубневичів ТОВ «Енергія-Новояворівськ», ТОВ «Енергія-Новий Розділ» та ТОВ «Енергія». На початку 2018 року у Львові затримали чотирьох службовців цих фірм за підозрою у крадіжці газу НАК «Нафтогаз України» на суму понад 1,4 млрд грн.
Після цього суд арештував обидві ТЕЦ і передав їх Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА), яке визначило для них нового управителя – маловідому київську фірму «Гарант Енерго М». Через протести частини працівників та брак персоналу роботу на ТЕЦ довго не вдавалося запустити. У листопаді роботу на обидвох ТЕЦ більш-менш налагодили і мешканці Новояворівська та Нового Роздолу почали отримувати тепло до осель.
Попри те, що роботу ТЕЦ вдалося тоді запустити, на теплоелектроцентралях постійно виникали проблеми. У січні цього року на Новороздільській ТЕЦ трапилась масштабна аварія, внаслідок якої у частини мешканців міста прорвало труби. Наслідки аварії до кінця не усунуті понині. Окрім того, мешканці Новояворівська та Нового Роздолу уже п’ять місяців залишаються без гарячої води, існує великий ризик, що опалення мешканці восени також не отримають.
Нещодавно працівники обидвох ТЕЦ перекрили міжнародну трасу, оскільки їм три місяці не виплачували заробітною плату. За даними 24 каналу, шалені борги управителя ТЕЦ існують не лише перед працівниками, але і перед компаніями, з якими «Гарант Енерго М» співпрацювало. Загальна сума цих боргів, за даними журналістів, сягає більше мільярда гривень.
Перелік боргів «Гарант Енерго М» за різні послуги (інформація 24 каналу)
Що відбувається у Новояворівську і Новому Роздолі зараз?
У мешканців обох міст з квітня відсутня гаряча вода, є ризики, що і тепло у новому опалювальному сезоні попадуть невчасно. Адже новим управителям ТЕЦ (якщо таких оберуть) доведеться мати справу не лише з боргами, але і з технічними проблемами на ТЕЦ.
Як розповів ZAXID.NET міський голова Новояворівська Василь Муравель, з 8 квітня Новояворівська ТЕЦ фактично припинила свою роботу. Працівникам понині боргують близько 1,5 млн грн зарплати, через що люди почали звільнятись.
«ТЕЦ припинила свою роботу 8 квітня з завершенням опалювального сезону – закінчили подачу і тепла, і гарячої води. І так нічого не відновили. Ми ставили до відома президентів, голів адміністрацій, але ніхто ні на що не впливає. Зарплати працівникам ТЕЦ не виплачують, багато з них уже звільнилося. На початок попереднього місяця була заборгованість близько 1,5 млн грн», – розповідає Василь Муравель.
Міський голова також нарікає на погану комунікації між АРМА, управителями, місцевою владою та працівниками ТЕЦ.
«Зараз коштів на підготовчі роботи до початку опалювального сезону немає, керівництва на місці немає. Я звертався кілька разів до влади на всіх рівнях, але у відповідь лише відписки», – каже Василь Муравель.
Він наголошує, що проблеми у місті не лише з подачею тепла, але і з енергопостачанням. За словами мера Новояворівська, з січня по липень 2019 року мешканці 30-тисячного міста не отримували платіжки за світло.
Ситуація у Новому Роздолі дещо складніша, адже у січні цього року трапилась масштабна аварія на ТЕЦ, усунути наслідки якої не вдалося понині.
ТЕЦ у Новому Роздолі (фото Galnet)
«Тоді місто було з теплом, бо вдалося ліквідувати найбільші прориви. Але залишилось мікропрориви, які мали зробити до цього опалювального сезону. Але не можуть це зробити, бо не мають техніки та не мають коштів на нові труби. І попри те, що місто уже готове до опалювального сезону, якщо з ТЕЦ не подаватиметься тепло, мешканці залишаться без опалення», – розповів ZAXID.NET мер Нового Роздолу Андрій Мелешко.
У вересні завершується дія договору між АРМА та ПП «Гарант Енерго М». АРМА вирішила не продовжувати цей договір та знайти нових управителів для ТЕЦ. Цього разу АРМА оголосила чотири конкурси, розділивши виробництво тепла та електричної енергії на обидвох ТЕЦ.
Конкурс на управителів мав завершитись 22 серпня, однак його вирішили продовжити ще на 2 тижні – до 5 вересня. У прес-службі АРМА відмовились надати ZAXID.NET інформацію про причину такого рішення без інформаційного запиту.
Що відомо про нинішніх управителів ТЕЦ?
ПП «Гарант Енерго М» зареєстрована в Києві у 2006 році. Про фірму та її власників відомо небагато. Цікаво, що засновники компанії за останні півтора року змінювались чотири рази. ЗМІ неодноразово говорили про пов’язаність цієї компанії до партії «Народний фронт», і хоча очевидних доказів цьому немає, зв'язок з «фронтовиками» прослідкувати можна.
На момент передачі двох ТЕЦ фірмі-управителю її засновниками були Віталій Ушинський та Володимир Купчак. Володимир Купчак свого часу працював фінансовим директором ВАТ «Львівгазу» та генеральним директором ВАТ «Івано-Франківськгаз». У 2012 році Купчак пройшов до Верховної Ради за квотою «Фронту Змін» Арсенія Яценюка від «Батьківщини», однак за рік покинув опозиційну фракцію.
Відомо, що Купчак довгий час працював в компанії Ukrlandfarming мільярдера Олега Бахматюка. Віталій Ушинський – співвласник київської юридичної компанії «Арте Лекс Україна». За даними «ЄП», він раніше також був позаштатним радником міністра екології і природних ресурсів та екс-нардепа від «Народного фронту» Остапа Семерака.
Станом на серпень 2019 року власником компанії «Гарант Енерго М» одноосібно став мешканець Івано-Франківська Степан Долинський. Єдина інформація, яку про нього можна знайти у відкритих джерелах, це постанова Івано-Франківського міського суду про притягнення Долинського до відповідальності за те, що він нетверезим вилаявся на перехожого.
Директори компанії змінювались настільки ж стрімко, як і її власники. Якщо у жовтні 2018 року керував фірмою Володимир Купчак, то з грудня до липня змінилось троє директорів. Зараз фірмою керує адвокат з Донеччини Дмитро Тесленко.
Дія договору АРМА з у ТзОВ «Гарант Енерго М» завершується у вересні. Нового управителя мають обрати 5 вересня, якщо конкурс знову не продовжать. Але навіть якщо АРМА обере нових управителів для ТЕЦ, сумнівно, що вони встигнуть владнати усі технічні несправності та вчасно розпочати опалювальний сезон – для цього залишилось зовсім небагато часу. А що буде, якщо АРМА не зможе обрати нових управителів для ТЕЦ або знову підпише угоду з «Гарант Енерго М», теж поки залишається відкритим питанням. При будь-якому розвитку ситуації ризик невчасного старту опалювального сезону у Новояворівську та Новому Роздолі залишається великим.