Міністерство освіти реформує систему нарахування зарплат учителів
В уряді хочуть зменшити кількість надбавок учителям і натомість підвищити їхню базову ставку
Міністерство освіти готує нову концепцію реформування системи заробітних плат для учителів. Проект має бути готовий вже до кінця квітня.
Як розповіла очільниця МОН Ганна Новосад в інтерв’ю «Українській правді. Життя», питання зарплат не включали в новий закон про середню освіту, який ухвалила Верховна Рада у січні, і вирішили напрацювати його окремо.
16:51 20-01-2025
«Ми розуміли, що закон треба прийняти якнайшвидше. І ми були свідомі того, що реформа заробітних плат є дуже непростим питанням, яке потребує ширшої публічної дискусії. І аби не затягувати прийняття закону статтею про заробітну плату, ми вирішили залишити систему, якою вона є, і почати напрацьовувати реформу заробітної плати окремо», – сказала міністерка і уточнила, що новий закон додав кілька нових надбавок до зарплат.
Натомість, за її словами, майбутнє реформування системи полягатиме у зменшенні кількості надбавок та збільшенні самого окладу. У першу чергу в оклад інтегрують надбавку за престижність праці, яку на місцях не завжди виплачують вчителям у повному обсязі.
У той же час міністерка каже, що державі потрібні додаткові мільярди гривень, щоб підвищити заробітну плату освітянам. Зараз, за її словами, у деяких регіонах не вистачає державних субвенцій, аби перекрити нарахування за місяць. Ганна Новосад першочергово пов'язує це із поганою мережею шкіл, небажанням місцевої влади працювати над їхнім укрупнення, щоб класи були заповнені і фактична наповнюваність класу збігалася з розрахунковою.
«Концепція реформування зарплати, яку ми зараз розробляємо, базується на тому, що нам потрібно уніфікувати надбавки з однією важливою метою: вчитель не має залежати від маніпуляцій із нарахуваннями на місцях», – сказала керівниця МОН.
Нагадаємо, що у січні Верховна Рада ухвалила закон «Про повну загальну середню освіту». Проект передбачає розширення можливостей як для учнів, так і для вчителів. Сюди ж входить рівний доступ до якісної освіти, ефективне функціонування учнівського самоврядування та нові доплати для вчителів.