«Нафтогаз» готує нові позови проти «Газпрому» до міжнародних арбітражів
Також компанія збирається поскаржитися в Антимонопольний комітет Євросоюзу через зловживання «Газпромом» своїм монопольним становищем
«Нафтогаз» готує нові позови проти «Газпрому» до міжнародних арбітражів у Цюріху та Стокгольмі, а також скаргу до Антимонопольного комітету ЄС з перспективою судового процесу в Суді Євросоюзу.
Як написав на Facebook 10 лютого виконавчий директор компанії Юрій Вітренко, причиною скарги є зловживання «Газпромом» своїм монопольним становищем на ринку. Зокрема, незалежні від «Газпрому» компанії не можуть здійснювати транзит газу з Середньої Азії через територію РФ, а незалежні від «Газпрому» газовидобувні компанії не можуть експортувати газ з Росії. Крім того, європейські компанії, які купують газ у «Газпрому», не можуть перенести точки передачі газу за поточними контрактами на кордон Росії з Україною.
Підставою для позову до Стокгольмського арбітражу є контракт між «Нафтогазом» та «Газпромом» щодо переуступки боргових зобов’язань «Росукренерго» – компанії з перепродажу природного газу, яка в 2004-2009 була посередником при постачанні російського газу в Україну і ЄС. Як повідомив Юрій Вітренко, нещодавно «Нафтогаз» виявив «обставини щодо ролі "Газпрому" в операціях з борговими зобов’язаннями "Росукренерго", через що «Нафтогаз» зазнав значних збитків.
«Звісно, краще вирішувати всі проблемні питання без судових процесів. Тому ми плануємо спочатку ці питання спробувати обговорити з "Газпромом". Якщо ми не знайдемо спільної мови, будемо звертатися до політичного керівництва держави для досягнення домовленостей на міждержавному рівні», – написав він.
За його словами, крім компенсації збитків та додаткових доходів від транзиту газу, вирішення цих питань дозволить знизити ціни на газ в Україні на 25%.
Як інформував раніше ZAXID.NET, «Нафтогаз» та «Газпром» у результаті переговорів про продовження транзиту російського газу через територію України домовилися про взаємне відкликання позовів один проти одного. Тоді Юрій Вітренко зауважив, що про позови щодо майна «Нафтогазу» в Криму не йдеться, оскільки в них стороною виступає не «Газпром», а Російська Федерація.
Крім того, умовою для укладення нового транзитного контракту стала виплата «Газпромом» боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу на суму понад 2,9 мільярда доларів.