Половина українських підприємців витримає лише один місяць карантину

Через пандемію та карантин малий і мікробізнес опинився в складних умовах

Дрібний бізнес нині втратив до 100% доходів, малий та середній – до 50%

Половина українських підприємців, які працюють в галузі середнього, малого та мікробізнесу здатні протриматися в умовах карантину не більше ніж один місяць. Нині близько третини таких власників бізнесу припинили роботу. Про це свідчать дані опитування, яке провела Спілка українських підприємців (СУП), аби з’ясувати, як ті, хто створюють тисячі робочих місць, оцінюють вплив пандемії на власні компанії та українську економіку.

Як зазначили автори дослідження, мікро-, малі та середні підприємства становлять більшу частину у структурі СУП. Саме вони переживуть кризу найбільш болісно за будь-якого розвитку подій, тож насамперед результати дослідження репрезентують думку найбільш вразливих представників бізнесу.

Основна царина діяльності респондентів – роздрібна та гуртова торгівля, також серед підприємств – консалтинг, маркетингові та рекламні послуги, небанківські фінансові послуги, виробництво обладнання, меблів та машинобудівництво, сфера послуг, готельно-ресторанний бізнес, галузь будівництва та архітектури, ІТ-компанії, надавачі освітніх послуг та інші. Це представники усіх регіонів без урахування окупованих територій.

«Результати нашого опитування свідчать про необхідність запровадження радикальних заходів з боку влади на підтримку економіки, таких як тимчасове звільнення від сплати податків бізнесу, що в умовах карантину продовжує сплачувати заробітну плату працівникам. У половини власників запасу міцності залишилось не більш як на місяць карантину, ці цифри дають можливість уявити масштаби економічної кризи», – наголосила виконавча директорка Спілки українських підприємців Катерина Глазкова.

Згідно з даними опитування, ставлення до продовження карантину в Україні до 24 квітня серед підприємців здебільшого негативне – 42% власників бізнесу, поки не визначилися – 30%. Лише кожен четвертий вважає продовження обмежувальних заходів необхідним в період поширення пандемії.

48% підприємців вважають за необхідне послабити обмежувальні заходи (карантин лише для людей похилого віку або тих, що мають слабкий імунітет), 33% вважають, що ліпше розглянути індивідуальний підхід до конкретної території. Лише 1% респондентів очікують на повне припинення карантину.

Натисніть на зображення для збільшення

Майже 60% власників бізнесу продовжують діяльність під час обмежень, це переважно великий та середній бізнес. Іще 29% – припинили роботу, це явище притаманне для мікробізнесу.

При цьому, 51% підприємств здатні протриматися лише 1 місяць, а кожен четвертий бізнес – витримає 2-3 місяці роботи в умовах карантину і не збанкрутувати.

Нині 6% підприємців повністю закрили бізнес, до цієї категорії потрапив здебільшого мікро- та малий бізнес. Лише 3% респондентів вказали, що їхній бізнес зможе працювати тривалий час за необхідних умов (орендні канікули, віддалений доступ для співробітників, перегляд бізнес-моделі).

Третина власників бізнесу (переважно мікро-) заявили про падіння доходів на 90-100% з початку карантину. Ці ж підприємці вже звільнили до 50% штату працівників.

Власники малого та середнього бізнесу говорять про зменшення доходів на 25-50% порівняно з докарантинним періодом і вже звільнили від 10% до 25% працівників. Втрати прибутків великих підприємств становлять 10-25%, там прогнозують скорочення штату на 25% до кінця обмежувальних заходів.

Натисніть для збільшення

Від державної влади підприємці насамперед очікують фінансової підтримки. 29% власників бізнесу вважає, що вона має здійснюватися у формі тимчасового звільнення від сплати податків або ж, принаймні у їхньому істотному зниженні (податкові канікули, тимчасова відміна ЄСВ, ПДФО).

Водночас, у нещодавно ухвалених Верховною Радою антикризових законах на підтримку економіки №3275 та підписаному №533-ІХ відповідні пропозиції бізнесу не були враховані. Нині СУП закликає владу звільнити від сплати ЄСВ та ПДФО до кінця року увесь бізнес, який не скорочує персонал в умовах простою виробництва. Мета цієї ініціативи – не зекономити на фонді оплати праці, а дати можливість роботодавцям утримати робочі місця в період кризи.

Ще 9% підприємців (здебільшого дрібні) очікують зменшення розмірів орендної плати. Серед інших очікуваних кроків та пропозицій до влади також: компенсації втрат роботодавцям та працівникам, державні кредити та держзамовлення (по 5-6% відповідно).

Як демонструють результати опитування, українські підприємці опинилися в складних умовах для існування – мультиплікаційний ефект від поширення вірусу в країні за різними сценаріями цьогоріч призведе до 4-9% падіння ВВП через закриття бізнесів та суттєвих скорочень персоналу.

Спілка підприємців наголошує, що мільйони людей опиняться без роботи, якщо бізнес не отримає належної підтримки з боку держави. Тому, окрім тимчасового скасування ЄСВ та ПДФО, експерти СУП наполягають на радикальних заходах на підтримку бізнесу. А саме – звільнення постраждалих галузей від оподаткування податком (заклади культури, підприємства туристичної сфери», надання можливості усім роботодавцям отримати часткову допомогу за своїх працівників, якщо їм скорочено час та об’єми роботи через карантин, а також ввести мораторій на всі перевірки бізнесу до кінця року, щоб підприємці мали можливість економічно оговтатися від кризи, а не займатися адмініструванням.

Критерії опитування:

Мікробізнес – до 10 працівників у компанії та грошовий обіг до 5 млн грн

Малий бізнес – 10-100 працівників та обіг 5-50 млн грн

Середній бізнес – 100-250 працівників та обіг 50-100 млн грн

Великий бізнес – від 250 працівників та обіг від 100 млн грн.

Опитування проведене Спілкою українських підприємців, аналіз результатів опитування – Ukrainian Marketing Group.

До слова, у Львові представників малого та середнього бізнесу на період карантину звільнили від сплати низки податків. А саме – орендарям комунального майна дозволили не сплачувати орендної плати за користування цим майном та за користування окремими конструктивними елементами благоустрою. Також бізнес звільнили від оплати за розміщення зовнішньої реклами, а заклади готельного типу – від сплати туристичного збору.

Окрім того, у Львові на час карантину діятиме відтермінування оплати пайової участі для забудовників.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук