Правильний менеджмент як складова успіху компанії
У Львові відбувся семінар Forum West #Менеджмент
0До теми
- У Львові на Forum West розповіли про тренди операційного менеджменту ZAXID.NET
-
Податкова і фінансова звітність. Що нового?.
Бухгалтери на семінарі у Львові обговорили нововведення у податковому законодавстві ZAXID.NET -
Операційний менеджмент: краще для себе, краще для людей.
Як збільшити ефективність і прибутки компанії та підвищити довіру клієнтів ZAXID.NET
Як управляти бізнесом, коли конкуренція зашкалює і вимоги ринку невпинно зростають. Як розвивати компанію, коли викликів і труднощів стає щораз більше. Та як побудувати успішну команду менеджерів, кожен з яких успішно керуватиме різними процесами на своєму рівні. Про це успішні топ-менеджери та експерти з управління бізнесом розповіли під час семінару Forum West #Менеджмент, який відбувся у п’ятницю, 1 березня, у Львові.
***
Управління змінами: як досягнути результату при трансформації бізнесу?
Управління змінами – це певна теорія, що побудована на досвіді, на тому, що ми використовуємо в консалтингу, – це найкращий досвід компаній, інсайди. Про це під час свого виступу розповіла експертка компанії Deloitte Діна Немирович. Приклади, які наводять консультанти, базуються на тому, що компанії усі різні, але проблематика їх дуже схожа.
Експертка компанії Deloitte Діна Немирович
«Що таке зміна? Це якась дія, поправка, яка змінює наш теперішній стан. Чому ми маємо менеджмент змін, управління змін? Тому що ми хочемо структурно керувати такими процесами, ми хочемо мати план і розуміти, які дії є найкращими. А чому? Тому що головне – це результат цих змін», – сказала Діна Немирович.
Вона зупинилась на деяких прикладах операційних змін, зокрема змінах стратегії.
«Останнім часом у нас відбулось багато змін щодо орієнтування на експортні ринки – якщо колись ми були орієнтовані на експорт до Росії, то останні кілька років ми переорієнтовуємось на Євросоюз», – навела приклад Діна Немирович.
Другим прикладом змін є той шлях розвитку, коли великі компанії купують малі.
«Часто компанії заходять на нові ринки, купуючи менші компанії, які там уже є. І от які в них є виклики? Їм треба адаптуватися до персоналу компанії, яку вони придбали, наприклад, в Індії. Це ще називають culture transformation. І ось такі культурні трансформації зараз є на часі для компаній в ІТ-секторі», – продовжила вона.
Усі фото Світлани Васильченко
Систематизація процесів. Як не наробити стандартних помилок?
Бізнес часто створюється стихійно і розвивається інстинктивно. Тобто власники і керівники компаній часто діють на вміння. Але оскільки компаній стає все більше і конкуренція постійно зростає, з кожним разом створити компанію і почати робити щось нове стає складніше.
«Сьогодні ідей мало. Компанії конкурують між собою. Тому потрібно систематизувати процеси. Знати, що ми робимо і як. Тобто треба продумати структуру, стратегію розвитку. Тоді бізнес стає менш ризикованим і більш стабільним», – сказав консультант міжнародної консалтингової організації Інститут Адізеса Борис Шевельов.
Консультант міжнародної консалтингової організації Інститут Адізеса Борис Шевельов (праворуч), керуючий керуючого партнер юридичної компанії HD Partners Володимир Глащенков (ліворуч)
Продумане управління компанією із залученням експертів та консультантів Борис Шевельов порівняв із відвідинами пацієнтом свого лікаря.
«Якщо ви, наприклад, порізали палець, ви зможете обробити рану самостійно. Якщо проблема більш комплексна, ви будете звертатися до лікаря, який вам добре знає методики, що допоможуть це вилікувати. Так само і компанії. Вони теж потребують певної логіки процедур і кроків. І навмання не завжди це краще», – сказав він.
Він також погодився з тим, що різні компанії мають однакові або подібні проблеми. Однак додав, що це великою мірою залежить і від умов, в яких розвивається та чи інша компанія.
«Відмінності є і вони більшою мірою пов’язані із законодавчими особливостями різних країн, доступом до капіталу і з безпекою середовища. Тобто, кризи, інфляції, політична нестабільність. Ці відмінності, звичайно, відіграють роль», – підкреслив Борис Шевельов.
***
Організаторами семінару традиційно є юридична компанія HD Partners та аудиторська компанія Baker Tilly. Посилання на решту презентацій розміщені на сайті семінару за лінком.