У Львові 12 лютого відбувся перший у цьому році Forum West. Розпочали рік з цікавої та важливої для бізнесу теми – податків. На захід зібралось понад 150 бухгалтерів та фінансових директорів провідних компаній Західної України.
За словами керуючого партнера HD Partners Володимира Глащенкова, з приходом нової влади в Україні відбулося чимало змін, за яким бухгалтерам та бізнесу потрібно встигати. Тому такий семінар покликаний розповісти про найважливіші з них.
«Об’єктивно, зараз в економіці ситуація не дуже хороша. Якщо подивитися статистику: бюджет України в січні виконано на 70%. Тобто насправді бізнес погано почувається, податки платять суттєво менше, тому держава вигадує багато причин, для того, аби бізнес платив більше. Держава, на жаль, не створює умов, щоб бізнесу було комфортно. Держава створює умови, в яких просять заплатити ці податки, а чи ви виживете післязавтра не знають. Саме тому ми намагаємось привозити якісних експертів, щоб вони розказували, як у цьому змінному світі вистояти та заплатити податки», – розповів Володимир Глащенков.
Партнери цьогорічного ForumWest# Податки
Менеджер департаменту податків та права ТОВ «Бейкер Тіллі Україна» Ірина Панфілова розповіла про основні зміни в нормативах бухгалтерського обліку, які відбулись у 2019 році та як їх застосовувати на практиці.
Зокрема, за її словами, є три основні нововведення – це скасування Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, внесені зміни до деяких методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку та зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерств фінансів України з бухгалтерського обліку.
Особливу увагу спікера приділила дисконтуванню, зокрема, змінам, які нещодавно відбулися, історії цього питання, судовій практиці та ключовим питанням дисконтування.
«Будь-яке джерело дає нам річну ставку. Коли ми робимо розрахунки, ми використовуємо звичайну нерічну ставку, а маємо використовувати ставку за трохи менший період – це може бути день, це може бути місяць, це може бути квартал. На нашу думку, найменшим періодом ставки має бути місяць, можливо, в якихось виключних моментах можна буде пояснити квартал», – розповіла Ірина Панфілова.
Вона також звернула увагу на те, яким чином можна визначити цю ставку, аби точно її обрахувати. Також спікера розповіла про проблеми у питанні дисконтування.
Старший юрисконсульт ТОВ «Бейкер Тіллі Україна» Олександр Корх, розповів про особливості судової практики з вирішення податкових спорів.
«Ми в даному кейсі розглянемо декілька спорів, які пов’язані з такими елементами, які турбують, багатьох бухгалтерів, а також юристів – це строк позовної давності, його наслідки для податків, правила його обрахування, а також певні нюанси його застосування. Окрім того, ми розглянемо, питання, яке знову набуло актуальності, – це ділова мета. Зокрема років п’ять чи сім років тому був перший підхід податковий до цього тлумачення, а також судовий, і зараз воно знову набуло актуальності», – розпочав свій виступ Олександр Корх.
Зокрема, він розповів про основні кейси, які існують сьогодні у судовій практиці. Звернув увагу на те, яким чином платник податків може довести свою правоту у тому чи іншому спорі з податківцями. Також спікер у своєму виступі навів приклади реальних історій зі судової практики, які можуть стати в нагоді компаніям при тих чи інших спорах.
Чи не найважливішою темою цьогорічного семінару стало обговорення нових правил фінансового моніторингу 2020 року. Зокрема, начальниця управління аналітично-методологічної експертизи Департаменту фінансового моніторингу АТ «ПУМБ» Аліна Іванець розповіла про розкриття кінцевих бенефіціарних власників компаній, які співпрацюють з банками.
«Зараз я хочу розповісти про новий закон, який був підписаний президентом наприкінці 2019 року. Він вступить в дію через чотири місяці від дати підписання, тобто це буде 28 квітня 2020 року. Сьогодні я хотіла б розповісти про зміни, які цікаві вам, як клієнтам банку: як фізичним особам, так і представникам юридичних осіб. Звертаю увагу, що окрім закону, є ще підзаконні акти. Це основна постанова Національного банку «417», яка буде прописувати більш детальні механізми, та критерії, але вона діятиме лише в червні-липні 2020 року», – розповіла Аліна Іванець.
Окрім того, вона зазначила про зміни, які діятимуть згідно нового законодавства. Зокрема, це посилення вимог до виявлення кінцевих бенефіціарних власників. За її словами, раніше банки дізнавались про бенефіціарних власників з відкритих джерел. Однак тепер установи повинні звіряти їх ще й з опитувальником, який надає клієнт банку. Вона зазначає, що таким чином банки краще розумітимуть, хто стоїть за підприємством та ним керує.
Окрім того, відтепер банки більше фокусуватимуться на високо-ризикових клієнтах, також банки, у першу чергу, звертатимуть увагу на великомасштабні схемні операції, фіктивне підприємництво тощо.