Українські банки готують спеціальні кредити для фермерів перед відкриттям ринку землі
Згідно з попередніми даними, фермери потребуватимуть 3 млрд доларів для викупу землі у пайовиків
Напередодні запуску ринку землі українські банки готують спеціальні кредитні продукти для аграріїв. Після скасування мораторію на продаж ділянок фермери зіткнуться з дефіцитом оборотних коштів та можуть опинитися в нерівних умовах з великими аграрними холдингами та іноземними компаніями, що мають практично необмежений доступ до дешевих кредитів. Про це йдеться в статті «НВ. Бізнес».
Згідно з оцінками фахівців, в перший рік запуску ринку землі фермерам потрібно буде понад 3 млрд доларів для викупу землі у пайовиків. Тому банки активно розробляють спеціальні кредитні продукти для аграріїв.
Так, в «ПриватБанку» кредитна програма на покупку землі вже в роботі. Хоча її параметри та умови можна буде обговорювати тільки після ухвалення відповідних законів.
Водночас голова правління «ОТП Банку» Тамаш Хак-Ковач повідомив, що очікує на два кредитні продукти. «Один для дрібного фермера із земельним банком від 500 до 2 тис. гектарів. У нас це називається агрофабрика – простий продукт, потрібна проста документація, без застави, це швидке рішення», – розповідає він.
Другий продукт для середніх агрохолдингів, що мають від 30 тис. до 100 тис. гектарів.
«У них вже буде набагато більша сума кредиту, кілька десятків мільйонів гривень. Тут потрібен аналіз компанії і індивідуальне рішення. Очікується, що у таких фермерів буде популярним лізинг (довготривала оплачувана оренда машин, обладнання, транспортних засобів, виробничих споруд тощо на умовах поворотності, що передбачає можливість їхнього наступного викупу орендарем, – ред.)», – вважає банкір. Буде і третя група позичальників – це найбільші холдинги, які вже мають доступ до міжнародних фінансових ринків.
На думку банкірів, запровадження ринку землі на початковому етапі матиме негативний ефект для агробізнесу. Адже компаніям потрібно буде виділяти гроші зі свого капіталу на покупку землі.
Непрямим підтвердженням того, що аграрії готуються до додаткових витрат на викуп паїв, є плановане падіння продажів сільгосптехніки. Так, дилери очікують, що гроші фермерів підуть на покупку землі.
Зазначається, що хоча з точки зору банків це дуже хороша можливість введення окремого продукту – кредиту на викуп землі. Як стверджують фахівці, близько 15% пайовиків хочуть продати свою землю. В Україні 7-6 млн пайовиків, це потенційно серйозний ринок.
Приблизна загальна вартість сільськогосподарської землі, виставленої пайовиками на продаж, може становити близько 3,6 млрд доларів.
Нагадаємо, до Верховної Ради вже внесли проект закону про скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення та фактичного запуску ринку землі. Очікується, що більшість у парламенті ухвалить закон до 31 грудня цього року, а з жовтня 2020 року в Україні розпочне роботу ринок землі.
Право власності на сільськогосподарську землю, згідно із проектом закону, матимуть тільки громадяни України, територіальні громади, державні інституції і українські юридичні особи. Іноземці та особи без громадянства можуть отримати землю у спадок, але в такому випадку вони все одно зобов’язані протягом року її продати. В одних руках не повинно бути сконцентровано понад 15% земель на рівні області і 0,5% – на рівні країни.
Наразі до проекту народні депутати подали низку правок, зокрема про заборону придбання землі іноземцями та зменшення до 20 тис. га кількість землі, яку дозволено буде сконцентрувати в одних руках.
В уряді очікують, що вже в перший рік запуску ринку землі ВВП України отримає додаткових 2% зростання. Аналітики центру EasyBusiness прогнозують, що в такому випадку в найближче десятиліття український ВВП отримає додаткові 100 млрд доларів. За аналогічний період гектар подорожчає вчетверо – до 5 тис. доларів. Водночас в Угорщині вартість гектара становить 4,7 тис. доларів, а в Чехії 7 тис./га.
До слова, попри заборону торгувати землею сільськогосподарського призначення за останні 3,5 років українці виставили на продаж 52,4 тис. га такої землі. При цьому найвищу вартість землі зафіксували у Львівській області.