Блокада Росією Азовського моря загрожує економічними проблемами Бердянську і Маріуполю

Росія витісняє Україну з Азовської акваторії

ЕкономікаВолодимир Пиріг, 29 червня 201810310

Побудований Росією міст через Керченську протоку і прикордонні кораблі РФ все активніше блокують Азовське море. В результаті вантажопотік українських портів Маріуполя Донецької області і Бердянська Запорізької області падає, і регіону загрожують економічні і соціальні проблеми, пише журнал «Новое время».

Останнім часом російські прикордонники зупиняли десятки суден, що йдуть в українські порти, розповів Андрій Клименко, голова наглядової ради фонду «Майдан закордонних справ». І це, за його словами, не випадковості і не збіг обставин, а частина цілеспрямованої політики північного сусіда.

«З 2014 року через Керченську протоку не можна проходити суднам під українським прапором. Тепер [росіяни] затримують турецькі, болгарські, хорватські кораблі. Мета одна – зробити неможливою торгівлю з Україною. Тому вантажоперевізники несуть великі втрати», – наголосив Клименко. А начальник служби зі зв'язків з громадськістю Маріупольського морського торгового порту Айна Чагір додав, що одна доба простоювання коштує судновласникам 15 тис. доларів.

Дії російських прикордонників, за словами Клименка, останнім часом схематичні: вони затримують транспортні кораблі, що йдуть в українські порти. Роблять це або перед Керченським мостом, або вже в самому Азовському морі. І перевіряють все – від самого вантажу до особистих речей команди. Іноді процедура розтягується на кілька діб.

У свою чергу, Чагір назвав один з прикладів таких дій російських силовиків. Так, на початку червня теплохід «Селекта», що прямував до Маріуполя, простояв в очікуванні огляду біля входу в Керченську протоку 38 годин. А потім росіяни зупинили його ще раз – вже в азовських водах – на три години.

Російські «перевірки» позначаються і на самому Маріуполі. Зокрема, з 2 до 4 червня порт простояв без вантажопереробки, оскільки весь флот, що йшов у нього, затримали для огляду в Керченському каналі.

Історично обидва порти, як Бердянськ, так і Маріуполь, зав'язані на обслуговування великовантажних суден. Саме їх і блокують росіяни.

Оксана Затворницька, старший економіст Центру економічної стратегії, розповідає: 70% вантажообігу Бердянського порту формується за рахунок експорту зернових і будівельних вантажів. Але тепер оборот падає: в 2017-му він знизився на 37%. Причому тоді Керченський міст ще не був відкритий. А представник президента в Автономній Республіці Крим Борис Бабін звернув увагу на той факт, що Економічні проблеми портів тягнуть за собою і соціальні. «Порт в Бердянську – містоутворюючий. Почнуться у нього економічні проблеми, і люди скажуть – винен Київ. Це пряма диверсія проти нашої країни», – наголосив він і додав, що на сході і півдні країни настрої й так досить проросійські. І додаткові економічні проблеми, штучно створювані сусідами, дискредитують українську владу.

Що стосується дій України у відповідь, то вони є в основному дипломатичними. Зокрема, ще в 2016 році МЗС ініціювало міжнародний арбітраж для захисту і відновлення прав України в акваторіях Чорного та Азовського морів і Керченській протоці. «Однак процес розгляду подібних суперечок зазвичай буває досить тривалим», – визнали в МЗС.

В України в Азовському морі є флотилія прикордонних катерів – її чисельність офіційна влада не розкриває. Проте Ігор Кабаненко, адмірал запасу, запропонував активніше їх використовувати: наприклад, варто створити з них мобільні угруповання, які б реагували на затримання торгових кораблів.

Також наразі в офісі президента Петра Порошенка розробляють заходи щодо захисту українських інтересів у регіоні. Зокрема, є плани збільшити військовий контингент в Азовському морі, повідомив Бабін.

До слова, раніше Росія перекинула в Азовське море майже 40 бойових кораблів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук