Історія самозванця
Суспільство

Історія самозванця

Засновник двох громадських організацій ветеранів АТО виявився аферистом

Андрій Дрозда, 24 січня 2019 40103 12

Скандальна історія з виділенням землі на берегах озера Наварія біля Львова вже більше шести місяців продовжує хвилювати громадськість та журналістів. Голова ЛОДА Олег Синютка кілька разів обіцяв скликати прес-конференцію, щоб відповісти на всі питання щодо «наварійської» теми, але досі так і не дотримав слова.

Однак журналісти ZAXID.NET не припинили вивчати обставини схеми виділення землі біля озера. І виявили, що організацію, яка подала в ЛОДА список на отримання ділянок в Наварії, представляє пройдисвіт.

Він видає за себе ветерана двох воєн, перевдягається у форму майора ЗСУ та бере участь у парадах і вуличних акціях у Львові. Неймовірна історія самозванця Павла Нікітіна («Криголама») – у розслідуванні ZAXID.NET.

Військовий маскарад

Середина жовтня 2018 року, свято Покрови. Проспектом Свободи у Львові їде бронетехніка, марширують десантники та ветерани АТО. В одному з волонтерських автомобілів усміхається до фотокамери лисуватий чоловік в «пустельному» камуфляжі.

На його формі погони майора ЗСУ, а також численні медалі та ордени. З правого боку вирізняється бойовий радянський орден «Червоної зірки». Зліва кілька відзнак учасника АТО та медалі учасника війни в Афганістані.

Павло Нікітін із орденом «Червоної зірки» під час параду 14 жовтня 2018 року у центрі Львова (фото з Facebook-сторінки Павла Нікітіна)

Чоловік виглядає з вікна і напружено вдивляється у хвіст колони, немов перевіряє, чи ніхто не відстав. За ним захоплено спостерігають львів’яни, що прийшли подивитися на парад. Для них 51-річний Павло Нікітін – втілення бойового офіцера, справжнього героя.

І ніхто поки не здогадується, що це все маскарад. Павло Нікітін з вигаданим позивним «Криголам» лише вдає з себе майора та учасника бойових дій. І робить він це не просто так.

Космічний криголам

В поле зору журналістів ZAXID.NET Павло Нікітін потрапив восени 2018 року. Тоді він брав участь у спробах зірвати засідання Пустомитівської міської ради, де розглядалися конфліктні питання щодо виділення землі біля озера Наварія. «Криголам» гаряче підтримував місцевого депутата Романа Саврука, який особисто претендував на одну з ділянок в Наварії і активно виступав за виділення землі.

Роман Саврук досі офіційно значиться головою пустомитівського осередку Партії регіонів, який очолив у жовтні 2013 року. Попри офіційно не припинене членство у ПР, Саврук у 2015 році знову став депутатом Пустомитівської міськради – цього разу від партії «Громадянська позиція».

Павло Нікітін під час параду 14 жовтня 2018 року у центрі Львова (фото з Facebook-сторінки Павла Нікітіна)

Виявилося, що Роман Саврук і Павло Нікітін виступають засновниками ГО «Ветеранська спілка учасників АТО». Саме ця організація підготувала для голови ЛОДА Олега Синютки список майбутніх власників земельних ділянок біля озера Наварія. В жовтні минулого року в інтерв’ю «Львівському порталу» Павло Нікітін висловлювався від імені атовців, пояснюючи, чому серед власників земельних ділянок на березі озера у Наварії виявились бізнесмени і чиновники. За його словами, заявку атовців в ЛОДА просто об’єднали із заявкою дачного кооперативу «Озеро», що теж претендував на землю. Проте Нікітін промовчав, що керівником цього кооперативу є той же Роман Саврук.

Імена чотирьох з п'яти засновників ГО «Ветеранська спілка учасників АТО» можна знайти у «наварійському» списку отримувачів землі. Це Сергій Віхоть, Сергій Шимчак, Роман Саврук та Олександр Лопачук. Немає в цьому списку лише одного засновника організації – Павла Нікітіна (оновлено: він є у т.зв. додатковому списку). Попри це він активно відвідував засідання Пустомитівської міськради та зголосився увійти до робочої групи, яка працювала над вирішенням конфліктної ситуації в Наварії.

18 грудня 2018 року Павло Нікітін став керівником ще однієї громадської організації ГО «Ветеранська спілка інвалідів війни та АТО», яку він заснував спільно зі вже згаданим екс-регіоналом Романом Савруком. Створення ще однієї організації, яка фактично дублює напрям діяльності вже існуючої «Ветеранської спілки учасників АТО», де ці двоє уже є засновниками, підштовхнула журналістів ZAXID.NET уважніше придивитися до деталей біографії Павла Нікітіна «Криголама».

Павло Нікітін з неофіційною медаллю «Захиснику України», орденом «Червоної зірки» та відзнаками ветерана війни в Афганістані (фото Павла Нікітіна)

Виявилося, що в середовищі львівських ветеранів війни в Афганістані Павло Нікітін – цілком невідома постать. Чоловік не є членом Української Спілки Ветеранів Афганістану, а керівники спілки не змогли ідентифікувати «Криголама» ні за іменем, ні за фото.

Від ветеранів війни в Афганістані ZAXID.NET вдалося дізнатися, що схожий на Павла Нікітіна чоловік декілька разів з’являвся на богослужіннях у львівському храмі воїнів-афганців на вул. Батуринській, 1.

На своїй сторінці у Facebook «Криголам» згадує про «свого командира з Афганістану», однак не називає його імені чи інших подробиць служби в складі «обмеженого контингенту».

Тим часом документи свідчать, що Нікітін ніколи не служив в Афганістані, оскільки отримав серйозну травму під час показових виступів у ході строкової служби, яку він проходив у Підмосков'ї в кінці 80-х.

ZAXID.NET вдалося отримати копію довідки із архіву Міноборони РФ, куди сам Павло Нікітін в 2011 році звертався про підтвердження травми, якої він зазнав під час проходження служби.

У документі вказано, що Нікітіна Павла Юрійовича, 1967 року народження, в червні 1986 року призвали до армії в Радянському військоматі м. Львова. Рядовий Павло Нікітін проходив службу у військовій частині №26178, що дислокувалася у м. Щолково, Московської області.

Військова частина, у якій служив Павло Нікітін, відома також як 14-й окремий командно-вимірювальний комплекс Головного випробувального космічного центру ім. Германа Тітова.

Довідка про травму Павла Нікітіна під час служби в армії у 1987 році (фото ZAXID.NET)

Травму коліна рядовий Павло Нікітін отримав під час показових виступів з нагоди Дня Радяської Армії 23 лютого 1987 року. Майже через десять місяців після того, 21 грудня 1987 року, у місті Владімір йому зробили операцію на травмованому коліні у гарнізонному госпіталі в/ч 55483.

Після отримання довідки з російського архіву у 2011 році Павло Нікітін виробив собі статус інваліда війни 3-ї групи, а згодом і 2-ї групи.

Чи міг рядовий «космічної» військової частини та ще й з серйозно травмованим коліном опинитися в Афганістані в останні роки воєнної кампанії? Питання риторичне, а негативна відповідь не заважає Павлу Нікітіну носити офіцерські погони та бойовий радянський орден на грудях.

Від боржника банку до «героя війни»

До того як стати «бойовим майором» Павло Нікітін спробував себе в іпостасі «кредитного» активіста. Причини на це були: у 2012 році він взяв позику на суму майже 43 тис. доларів під заставу квартири площею 30,7 м². Проте у реєстрі речових прав вказано, що Павло Нікітін проживає в помешканні за іншою адресою.

У 2015 році розпочався судовий процес між Павлом Нікітіним і «Дельта Банком», тоді ж він почав брати активну участь в акціях так званого «кредитного майдану». На відео з такої акції від 30 квітня 2015 року Павло Нікітін виступав як учасник акції проти діяльності російських банків у Львові. Тоді він ще не носив військовий однострій з медалями і не згадував про свою участь в АТО. Його публічний образ змінився трохи пізніше.

Павло Нікітін під час вуличної акції проти діяльності «Альфа Банку» у Львові 30 квітня 2015 року (скріншот з відео телеканалу ZIK)

На початку 2017 року Нікітін уже як ветеран АТО отримав земельну ділянку площею 0,1 га для ведення садівництва у селі Давидів біля Львова. Для підтвердження свого статусу учасника бойових дій він подавав два документи: довідку з військової частини та ксерокопію посвідчення УБД. При цьому пояснював, що оригінал посвідчення загубив.

За словами тодішнього сільського голови с. Давидів Віталія Дяківа, сільрада тоді лише погоджувала виділення ділянок під садівництво. Перевіркою документів займалися в головному управлінні Держгеокадастру у Львівській області.

«На землю претендувало близько десяти учасників АТО з Давидова. Абсолютна більшість, а це п'ятдесят чи навіть більше осіб, тоді представляли якусь спілку учасників АТО з Пустомитівщини. Ми приймали лише ксерокопії документів, перевірка ж відбувалася на рівні області», – розповів ZAXID.NET Віталій Дяків.

У копії довідки про участь в АТО вказано, що майор Павло Юрійович Нікітін від 24 липня до 7 вересня 2014 року безпосередньо брав участь у проведенні антитерористичної операції в районі м. Старобільськ, Луганської області. На документі стоїть підпис командира військовї частини A0363 підполковника Дмитра Полєтаєва. Вказана військова частина дислокується у Львові на вул. Батуринській, неподалік вже згаданого храму ветеранів афганської війни.

Довідка про участь в АТО, якою користується Павло Нікітін (фото ZAXID.NET)

Водночас на інформаційний запит підполковник Дмитро Полєтаєв відповів, що громадянин Нікітін Павло Юрійович військову службу у військовій частині A0363 не проходив і до участі в антитерористичній операції у складі підрозділів військової частини не залучався.

Не менше питань викликає копія посвідчення, якою користується Павло Нікітін. Посвідчення УБД №143031 від 21 вересня 2015 року видано Головним управлінням МВС України у Львівській області. На копії цього посвідчення чомусь стоїть печатка військового комісара Пустомитівського РВК полковника Сергія Халіна. На ксерокопії помітно, що печатка військового комісаріату на документі дуже нечітка.

Ксерокопія посвідчення УБД, якою користується Павло Нікітін (фото ZAXID.NET)

На інформаційний запит в ГУ НП у Львівській області відповіли, що посвідчення учасника бойових дій Нікітіну Павлу Юрійовичу, 1967 року народження, не видавалося. Натомість посвідчення УБД №143031 було видано іншій людині.

ZAXID.NET вдалося з’ясувати, що такий документ насправді видали співробітникові поліції та учасникові АТО львів'янину Олегові Грицині. У коментарі ZAXID.NET він особисто підтвердив, що номер його посвідчення саме 143031. Документ йому видали 15 вересня 2015 року.

«Посвідчення я не губив, нікому його не позичав. Хто такий Нікітін Павло Юрійович не знаю. Взагалі вперше чую таке ім'я. Є відповідні служби для таких випадків, то нехай займаються», – розповів ZAXID.NET Олег Грицина.

Відповіді на запити (фото ZAXID.NET)

Схоже, що обидва документи Павла Нікітіна «Криголама» були підроблені, щоб претендувати на пільги учасника АТО. Багатьма з цих пільг він уже встиг скористатися.

Щоб з'ясувати, чи отримував Павло Нікітін грошові виплати чи іншу допомогу від Львівської міськради, ZAXID.NET звернувся у Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій. Його директорка Світлана Ткачук розповіла, що учасника бойових дій з таким іменем у їхній базі даних нема.

«Павло Юрійович Нікітін не звертався до нас. За рік у нас був один випадок шахрайства, коли людина принесла підроблені документи учасника АТО. Прізвище цього чоловіка було Коваленко. Були також кілька інших спроб видати себе за ветерана бойових дій, тому загалом мене не дивують подібні історії. З цим явищем потрібно боротися», – розповіла ZAXID.NET Світлана Ткачук.

З'ясувалося, що скористатися пільгами учасника бойових дій Павло Нікітін намагався через Залізничний відділ соцзахисту Львівської міськради. Про це «Криголам» сам неодноразово писав на своїй сторінці у Facebook, висловлюючи обурення та претензії до працівників служби.

скріншот допису Павла Нікітіна у Facebook

Начальник управління соцзахисту Львівської міськради Ігор Кобрин підтвердив ZAXID.NET не лише факт звернення Павла Юрійовича Нікітіна, але й підозри щодо документів про участь в АТО.

«Цей чоловік справді звертався до нас. Як інвалід війни він отримує допомогу на житлово-комунальні послуги. Деякі документи Павла Нікітіна дійсно викликали сумніви у наших працівників. Поки що ми вивчаємо ситуацію», – сказав Ігор Кобрин.

Цікаво, що на Facebook-сторінці Павла Нікітіна не має жодних фото із території, на яких проводилась АТО. Його сторінка створена значно пізніше.

Не вдалося знайти Павла Нікітіна і на фронтових фотографіях іншого співзасновника «Ветеранської спілки учасників АТО» Олександра Лопачука та наближеного до організації власника ресторану «Вілла Австрія» на березі озера Наварія – Мирослава Мельника. Останній теж претендендує на землю біля озера як учасник АТО.

Усі факти свідчать, що Павло Нікітін – це пройдисвіт, який видає себе за учасника бойових дій.

P.S. Після виходу матеріалу ми зателефонували Павлові Нікітіну, щоб дізнатися його реакцію на розслідування. Коментувати ситуацію він відмовився, пообіцявши згодом зібрати окрему прес-конференцію з приводу виходу публікації ZAXID.NET.

«Я зараз хворію, але буде окрема прес-конференція, де будуть надані документи і покази свідків. А поки що я не буду коментувати», – сказав Павло Нікітін.

P.P.S. 27 січня Павло Нікітін визнав, що ніколи не був учасником АТО.

Розвиток історії Павла Нікітіна

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук