Литва готується до переходу на євро
Світ

Литва готується до переходу на євро

А Болгарія , Чехія , Хорватія , Угорщина , Польща , Румунія і Швеція поки що провалили євро-іспит

Любко Петренко, 4 червня 2014 0

Литва може першого січня наступного року вступити до єврозони. На думку експертів Європейської Комісії та Європейського Центрального Банку, Вільнюс виконав всі вимоги, які виставляють перед країною-кандидатом перед здобуттям права на запровадження єдиної європейської валюти.

 «Завдяки багаторічній обачній бюджетній політиці й економічним реформам Литва змогла виконати всі передумови для запровадження в себе євро», – наголосив європейський комісар з валютних питань Олі Рен. Він похвалив віртуозну роботу прем’єр-міністра Литви Альґірдаса Буткявічюса і президента Далі Ґрібаускайте.

Зокрема, для членства у Європейській Валютній Унії Литва повинна відповідати таким критеріям: дефіцит бюджету країни не повинен перевищувати 3% ВВП, державний борг не може бути більше за 60% від ВВП, а інфляція в Литві не має перевищувати більш ніж на 1,5% середній показник трьох країн єврозони з мінімальним зростанням цін.

Що ж ми бачимо у Литві? Середній рівень інфляції в країні за дванадцять минулих місяців сягнув лише 0,6 відсотка, що значно нижче за допустимі цього року 1,7 відсотків інфляції. Литовський державний бюджетний дефіцит – нещасні 2,1%. Державний борг налічує лише 39,4% від внутрішнього валового продукту, що знову ж значно нижче за допустимий мінімум.

Отже, на думку фінансових аналітиків ЄС, важко собі уявити, що б то мало трапитися, аби Литва позбулася права запровадити в себе євро й стати таким чином з нового року 19-им членом євроленду. До речі, євро-монети з національними литовськими символами вже викарбовано й вони чекають на своє застосування.

Нагадаємо, що з початком цього року до єврозони долучилася литовська сусідка – Латвія. Ще раніше – 1 січня 2011 року Естонія стала першою пострадянською країною, яка запровадила в себе євро.

Формальне рішення щодо вступу Литви до Європейської Валютної Унії буде ухвалене на Раді ЄС 26-27 червня. А в липні на засіданні міністрів фінансів ЄС буде вже визначено всі технічні деталі запровадження євро в третій балтійській державі.

Згідно з Маастріхтською угодою, всі країни-члени Європейського Союзу зобов’язані раніше чи пізніше запровадити в себе спільну європейську валюту. Хоча спеціальне право, котре звільняє їх від цього обов’язку, вибороли для себе Велика Британія і Данія, котрі продовжують користуватися фунтом стерлінгів та данською кроною відповідно.

Тому за кілька років долучитися до євроленду доведеться Болгарії, Чехії, Хорватії, Угорщині, Польщі, Румунії та Швеція. Проте поки що, як заявив Олі Рен: «Із семи згаданих держав-членів ЄС, жодна на даний час не виконує всіх критеріїв, необхідних для переходу на євро. Тому ситуація в цих країнах буде переглянута через два роки».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук