На Закарпатті вперше за півстоліття рекультивували унікальну плантацію чаю
Активісти хочуть створити в регіоні виробництво крафтового чаю з української сировини
На Закарпатті провели акцію з рекультивації частини унікальної чайної плантації, яка була закладена у всередині минулого століття неподалік Мукачева, повідомив «Укрінформ».
Чайну плантацію закладали з квітня до травня 1949 року в лісі. Для цих широт чай є унікальною культурою. Але наразі ця плантація – це просто здичавілі без догляду кущі. Фактично те, що є тут нині, — це коренева поросль, яка відновлюється щороку після вимерзання.
«Одну із ділянок ми рекультивуємо, розчистимо від коріння ожини та порослі дерев, внесемо перегній та укриємо на зиму кущі агроволокном, – розповів активіст та чайний експерт Максим Малигін, який уже понад чотири роки опікується мукачівською чайною плантацією.
За його словами, нині тут можна зібрати максимум 1-1,5 кг чайного листя у травні. А для того, пояснює експерт, щоб ця сировина для смачного чаю була вдалою та якісною, кущ має бути готовим. Тобто, він повинен добре перезимувати і мати достатньо органічних добрив. У лісі цього добрива бракує, тому треба додатково удобрювати та укривати на зиму, щоб чай не обмерзав.
«Ми експериментували – деякі кущі обмотали індивідуально, а над одним рядом облаштували тепличку. Навесні порівняємо результати. Очікуємо, що після такого зимування нам вдасться збільшити кількість зібраного чаю, – каже Малигін.
Фото Максима Адаменка
Він сподівається, що з цієї плантації може розпочатися розвиток хоча б крафтового виробництва українського чаю, виготовленого з місцевої сировини.
«Цим же займалися свого часу шведи, американці, європейці – і вони нині виходять на промислові продажі чаю. Туреччина, яка нині вважається чайною країною, насправді, стала нею в минулому столітті лише: перша чайна плантація тут була закладена в 20-х роках ХХ століття, насіння – як і в нас – взяли в Грузії. А нині це ціла галузь з державною підтримкою. Така ж історія з Іраном, який теж має претензії на звання чайної країни», – каже Максим Малигін.
До слова, через глобальні кліматичні зміни українські аграрії дедалі часті звертають увагу на колись екзотичні для цього регіону рослини. Зокрема, садівники південних областей почали вирощувати такі теплолюбні культури, як хурма, дерен, інжир та гранат.
Також торік на Черкащині посадили перший промисловий сад ківі особливого сорту – екзотична ягода витримує температуру до мінус 28 градусів.
Окрім того, українські садівники привезли до країни саджанці високогірної їстівної фісташки з Узбекистану та планують за 7-8 років планують отримати перший врожай.