Німеччина повернула Україні грамоту російського царя Петра І

Історичний документ був втрачений під час Другої світової війни

Вантаж з історичним документом в аеропорту «Бориспіль»

Німеччина передала Україні історичний документ – грамоту російського царя Петра I, яка була втрачена під час Другої світової війни. Про це повідомив міністр культури Євген Нищук.

За його словами, артефакт датований 1708 роком. З кінця 1950-х він перебував у бібліотеці Інституту східноєвропейської історії та краєзнавства Тюбінґенського університету в Німеччині (Федеральна земля Баден-Вюртемберґ).

«Це дійсно дуже цікавий рукописний пергамент, розміром 80 на 58 см у срібно-позолоченій оправі. Після повернення документ доставили в Національний заповідник «Софія Київська», де дуже скоро ми представимо грамоту до огляду», – написав Нищук на своїй сторінці у Facebook.

Як зазначив урядовець, передача пам'ятки є результатом роботи Міжурядової комісії з питань повернення переміщених культурних цінностей під час Другої світової війни.

Документ є підтверджувальною грамотою Петра І митрополиту Йоасафові (Кроковському) про поставлення його на Київську митрополію. Йоасаф був останнім митрополитом за часів перебування Києва у складі Російської імперії, який був вільно обраний київським духовенством і затверджений царем, а не прямо призначеним Москвою, інформує DW.

«Згідно зі свідченнями істориків цей документ є красномовним свідченням анексії Української помісної церкви Московією. Адже у ньому є застереження Петра І про те, що Москва мала сильні побоювання, що Київська митрополія повернеться під владу Константинополя», – повідомив Нищук.

До слова, нещодавно у Винниківський історико-краєзнавчий музей передали унікальний меч вікінга Х століття. Його вдалося повернути з-за кордону ще 2016 року.

Зброю викопали чорні археологи на Львівщині і нелегально перевезли в Росію, а звідти намагалися провезти в Естонію. Але на кордоні їх перехопили митники. Естонська сторона тоді вирішила повернути меч Україні, хоча на нього претендувала і Росія.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук