Новий громадський транспорт, низка відреконструйованих доріг, нові авіанапрямки та старт будівництва ІТ-парку. І це далеко не все, чим запам'ятався 2018 рік для нашого міста.
ZAXID.NET зібрав найбільш знащущі події року у Львові, щоб підбити підсумки того, що ми встигли за рік. До речі, тут можна порівняти з тим, що планували зробити цього року.
***
Старт будівництва ІТ-парку
Канадська компанія Brookfield розпочала будувати у Львові Innovation District ІТ Park на ділянці площею 10 га на розі вулиць Стрийської і Чмоли. ІТ-парк зможе вмістити 10 тис. працівників IT та понад 4 тис. працівників суміжних галузей. Комплекс буде на перехресті вул. Стрийська-Чмоли.
Візуалізація майбутнього IT-Park
IT-Park охоплюватиме шість офісних будівель загальною площею 164 тис. м², три бізнес-центри, готель на 150-200 номерів та мультифункціональну зону для дозвілля та соціальних потреб. У цій зоні будуть торговий та спортивний центри, фуд-корт, конференц-зали, освітній кампус, який стане однією з важливих складових комплексу. На 4 тис. м² розмістяться сучасні лабораторії, вільний доступ до яких отримають науковці та студенти з різних навчальних закладів міста.
Нові авіанапрямки
Львівський аеропорт продовжує відкривати нові авіанапрямки та активно залучає нові авіакомпанії. Аж сім нових напрямків у 2018 році відкрив угорський лоукостер Wizz Air, який відновив польоти зі Львова ще у 2017 році рейсами до Берліна та Вроцлава. Навесні 2018 року компанія почала виконувати зі Львова рейси до Гданська, Катовіце, Дортмунда та Лондона (аеропорт «Лутон»), а вже ближче до кінця року – до Вільнюса, Братислави та аеропорту Франкфурт-Хан за 120 км від Франкфурта. Також авіакомпанія відкрила продаж квитків до Копенгагена, куди розпочне літати з березня 2019 року. Окрім того, авіаперевізник оголосив про намір відновити роботу своєї «дочки» в Україні, флот якої налічуватиме 20 літаків.
Ще одна компанія, з якою активно співпрацює львівський аеропорт – італійський перевізник Ernest, який цьогоріч розпочав виконувати рейси до Рима та Мілана (аеропорт «Мальпенса»), який також літає зі Львова до Мілана (аеропорт «Бергамо»), Венеції та Неаполя.
Нові напрямки зі Львова у 2018 році відкривали і ті компанії, з якими львівський аеропорт співпрацює уже давно: українські авіаперевізники МАУ та Yanair відкрили рейси до Барселони та Батумі відповідно, а польський LOT розпочав виконувати рейс до Ольштина-Мазури.
Літак Ryanair у львівському аеропорту (фото LowcostAvia)
Та найбільш очікуваним у Львові був прихід ірландського лоукостера Ryanair, який восени почав виконувати зі Львова рейси до Кракова, Варшави (аеропорт «Модлін»), Дюссельдорфа, Меммінгена та Лондона (аеропорт «Стансед»).
Відтак у 2018 році Львів отримав 18 нових авіанапрямків.
Пасажиропотік львівського аеропорту продовжує зростати. Якщо у 2017 році аеропорт вперше в історії прийняв мільйонного пасажира і це було аж у грудні, то у 2018 році мільйонного пасажира летовище обслужило вже у серпні.
Підтримка учасників АТО
У січні 2018 року ключі від квартир нового будинку, збудованого коштом міста, отримали 42 родини. Це родини учасників АТО, які загинули на Донбасі, бійці, що через отримані в зоні АТО поранення отримали інвалідність першої чи другої групи, а також бійці, які до досягнення повноліття були дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Мер Львова вручає ключі від квартири на. Під Голоском одному учасників АТО (фото прес-служби ЛМР)
Поряд із земельною ділянкою на вул. Під Голоском, на якій збудовано будинок для бійців, міськрада зарезервувала ще дві земельні ділянки по 1,69 га та 0,76 га. Розроблено проект детального плану будівництва дачного містечка для учасників АТО/ООС у Білогорщі на 589 ділянок. Для бійців створено сім гаражно-будівельних кооперативів, і на етапі створення – ще три.
У Львові продовжує діяти Програма підтримки учасників АТО/ООС – бійцям і далі надають по 100 тис. грн з бюджету міста. Таку допомогу у 2018 році отримали 1000 бійців АТО, а загалом за час її дії програми – 2100 бійців.
Знову перші в Україні за результатами ЗНО
У 2018 році, як і рік перед тим, Львів поcів перше місце за результатами ЗНО. 17 випускників львівських шкіл отримали найвищі бали з базових дисциплін.
Андрій Садовий вручив винагороди львівським випускникам, які отримали по 200 балів на ЗНО (фото прес-служби ЛМР)
15 учнів отримали 200 балів і двоє учнів 400 балів. Усі абітурієнти, які здобули 200 та 400 балів, отримали грошову винагороду від міста по 2 тис. грн та 10 тис. грн відповідно.
Інвестиції в освіту та науку
Коштом Львова відновили заклад дошкільної освіти №156 на 12 груп у Винниках. Він розрахований на 400 дітей. Окрім того, відкрито 38 додаткових груп у дошкільних навчальних закладах Львова. Також у 2018 році у Львові запрацювали дві приватні школи: «Школа дружня до дитини «Сихів» та школа ThinkGlobal.
У Винниках відновили дитячий садок (фото прес-служби ЛМР)
У Львові продовжили реалізацію програми «Успішний педагог». 85 переможцям виплачено грошову винагороду по 25 тис грн. Кращі 16 учнів отримали від міста по 10 тис. грн.
У 2018 році надано підтримку 11 науковим конференціям на загальну суму 250 тис. грн. Десятеро талановитих львівських вчених отримали премії у розмірі 25 тис. грн.
Нові сучасні бібліотеки
У 2018 році вісім бібліотек Львова капітально відремонтували та перетворили на зручні мультифункціональні медіатеки. Зокрема у Львові відкрили Smart-бібліотеку, медіатеку «Мультиплекс», URBAN бібліотеку та інші подібні сучасні креативні заклади.
Інтер'єр URBAN бібліотеки на Устияновича (фото прес-служби ЛМР)
Також у 2018 році у Львові створили єдиний електронний читацький квиток, тобто користувач однієї міської бібліотеки автоматично стає користувачем усіх інших міських бібліотек.
Реставрація і відновлення
У 2018 році у Львові реставрували костел Домініканців (церква Пресвятої Євхаристії), костел св. Казимира (церква Клементія Шептицького), церкву св. Параскеви П'ятниці, костел Петра і Павла ордену Єзуїтів (Гарнізонний храм), церкву св. Миколая, костел Сакраменток (церква Святої Трійці). Також проводиться реставрація сходів до храму Матері Божої Неустаннної Помочі (церква Марії Сніжної).
Цьогоріч відреставрували або почали реставрацію дев'яти пам’яток архітектури та 18 балконів. Розпочато консервацію і реставрацію руїн Високого Замку.
У Львові відновили фонтан «Криниця з левами», який не працював 70 років (фото прес-служби ЛМР)
А ще цьогоріч відновили два старі фонтани на вул. Коперника: «Криницю з левами», яка не працювала впродовж 70 років, і фонтан «Водолій», який не працював останні 20 років.
Впродовж року провели ремонтно-реставраційні роботи у чотирьох театрах на загальну суму понад 5 млн грн. Надалі розвивають музей народної архітектури і побуту ім. Климентія Шептицького, у якому відреставрували вісім об’єктів.
Два пам'ятники до однієї події
Восени 2018 року Львів святкував 100-річчя Листопадового чину та створення ЗУНР. З цієї нагоди і місті відбувались марші, історичні реконструкції і різноманітні мистецькі заходи.
Пам'ятник ЗУНР, який встановила Львівська міська рада (фото прес-служби ЛМР)
Але найбільше запам'яталось те, що до 100-річчя ЗУНР у Львові відкрили два різні пам'ятники на відстані близько 400 м один від одного. На вул. Городоцькій, 40 міськрада Львова поставила бронзового лева з герба ЗУНР і Львова. А на перехресті вул. Огієнка та Листопадового Чину Львівська ОДА встановила свій варіант монументу – розчахнуту піраміду, з якої виростають руки з тризубом.
Пам'ятник ЗУНР від ЛОДА (фото прес-служби ЛОДА)
Відкриття двох різних пам'ятників, приурочених до однієї події стало чи не головним курйозом і мемом року серед львів'ян.
Старт спорудження меморіалу пам'яті Героїв Небесної Сотні
У 2018 році у Львові розпочали споруджвати меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні на вул. Кривоноса. Основні роботи повинні виконати до 1 лютого 2019 року.
Візуалізація майбутнього меморіалу Небесної Сотні у Львові
Зараз готова стела, залитий фундамент під оглядові майданчики, здійснюється покриття стели кортеном.
Тендер на сміттєпереробний завод
Міжнародні партнери – ЄБРР та Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) – надали місту 35 млн євро для будівництва сміттєпереробного заводу та рекультивації Грибовицького сміттєзвалища.
Цьогоріч оголосили тендер на будівництво заводу. Будувати його зголосилося 12 компаній з 11 країн світу. У другий етап тендеру пройшли п’ять провідних європейських компаній: CONTROL PROCESS S.A. (Польща), EGGERSMANN ANLAGENBAU GMBH (Німеччина), HELECTOR S.A. (Греція), консорціум MUT (Австрія) та Dogusan (Туреччина) та консорціум WTT (Нідерланди) та Axis (Литва).
Зараз триває етап отримання всіх дозвільних документів і процедур, щоб завершити розробку проекту і пройти державну комплексну будівельну експертизу. Будуватимуть його впродовж двох років.
Новий транспорт
У 2018 році Львів придбав 150 великогабаритних автобусів: 100 МАЗів і 50 Електронів, 30 німецьких трамваїв. А також уже проведено тендер на придбання 50 нових тролейбусів.
Нові МАЗи, які придбав Львів у 2018 році (фото прес-служби ЛМР)
Окрім того, «Львівелектротранс» капітально відремонтував сім тролейбусів.
У всьому електротранспорті міста встановили термінали, які дозволяють заплатити за проїзд банківською карткою. Також «Львівелектротранс» впровадив спільний електронний абонемент з «NextBike» та абонемент з ЛКП «Львівавтодор», який включає безкоштовний проїзд в електротранспорті.
У листопаді розпочався останній етап тендеру на впровадження електронного квитка для оплати проїзду у всьому міському транспорті Львова. До 15 січня 2019 року триватиме збір пропозицій, а у квітні тендер має завершитись. На впровадження е-квитка дається ще півроку-рік.
Дороги, тротуари, громадські простори та велодоріжки
Районними адміністраціями і ЛКП «Львівавтодор» за рік відремонтовано більше 400 тис. м2 доріг, тротуарів і дворових територій. На виконання цих робіт з міського бюджету було виділено більше 800 млн грн.
Відремонтована вул. Личаківська (фото прес-служби ЛМР)
Цього року завершили капітальний ремонт вул. Личаківської та розпочали ремонт вул. Замарстинівської. Провели капітальний ремонт вул. Пластової, Просвіти, Котлярської, Зимновідської-Станційної тощо. Також цього року розпочали будівництво гравійної дороги від західного обходу Львова до житлового масиву «Білогорща».
Цього року облаштовано шість громадських просторів середньою варістю 1,5-2 млн грн кожен, а з заміною усіх мереж – по 6-8 млн. грн.
У Львові продовжують розвивати велоінфраструктуру. Протягом року велодоріжки будували на вул. Сихівській та на вул. Виговського, а також на вул. Княгині Ольги. На це витратили понад 3 млн. грн.
Більше зелені
Загалом за рік у Львові висадили 10,6 тис. зелених насаджень, з яких 4,9 – це дерева та 5,7 –кущі. Цікаво, що за бюджетні гроші закупили трохи більше третини насаджень на суму майже 2,3 млн грн. Решта насаджень закупили спонсорським коштом.
Також цього року у Львові активно оновлювали парки. На це витрачено 8,2 млн грн. Роботи проводили у парках ім. І. Виговського, «700-річчя Львова», лісопарку «Білогорща», Замарстинівському, Личаківському, Скнилівському, Снопківському і Стрийському парках.
Допомага безпритульним тваринам
Перша комунальна ветеринарна клініка ЛКП «Лев» запровадила цілодобовий графік чергування, аби і в нічний час надавати тваринам у Львові невідкладну ветеринарну допомогу.
Крематор для тварин на ЛКП «Лев» (фото прес-служби ЛМР)
Технічну базу клініки підсилили комплексом сучасного операційного обладнання для інгаляційного наркозу. Розпочали облаштування першого у Західній Україні банку крові для порятунку та лікування собак та крематора для тварин.
Показник прилаштування безпритульних тварин на ЛКП «Лев» близько 80%.
Інвестиції в охорону здоров'я
Всі 11 медичних закладів, які надають первинну допомогу, перетворено із бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства. Усі вони підписали угоди з Національною службою здоров’я України. Тому з жовтня фінансування відбувається за принципом «гроші йдуть за пацієнтом», і воно збільшилось майже вдвічі. У Львові підписано 530 тис. декларацій з сімейними лікарями. Лікар, який набрав оптимальну кількість пацієнтів, уже отримує на руки 15-16 тис. грн в місяць.
Для усіх медичних закладів придбано електрокардіографи та обладнання для первинної допомоги на 12,5 млн грн.
На базі 4-ої міської поліклініки на Сихові відкрито Центр раннього втручання для сімей, в яких виховуються діти з порушенням розвитку, у яке інвестовано 1,2 млн грн. Послугу раннього втручання отримує уже 69 сімей, і такі центри планують відкрити в інших поліклініках в усіх районах міста.
В дитячій клінічній лікарні створено спеціалізоване дитяче офтальмологічне відділення. Уже проліковано 930 дітей, виконано 256 операцій. На створення відділення витратили 1,2 млн грн.
У 8-ій міській клінічній лікарні створені й з 1 січня 2019 року запрацюють два нових відділення: відділення невідкладної допомоги, для якого закуплено обладнання на майже 20 млн грн, та діагностично-консультативне відділення, для якого закуплено обладнання на понад 5 млн грн.
Модернізована гаряча лінію міста
У 2018 році у Львові створили мобільний додаток гарячої лінії «1580 Львів», е-mail та sms-розсилку, запровадили автододзвін до мешканців. Щомісяця гаряча лінія отримує 21 тис. дзвінків та 10 тис. звернень. Створено Facebook-групу Гарячої лінії, яка уже має 38 тис. учасників. У Facebook на гарячу лінію надійшло понад 7 тис звернень, які понад 120 тис. разів прокоментували та на які відреагували понад 270 тис. разів.
ТОП-100 у туризмі
Місто Львів — єдине місто України, яке потрапило в щорічний рейтинг Euromonitor International — 100 туристичних дестинацій світу 2018 року. Слідом за Львовом — Франкфурт, Порто, Стокгольм та ще багато великих міст.