«Польща, попри обіцянки, видає дуже мало п'ятирічних шенгенських віз», - активісти

«Польща, попри обіцянки, видає дуже мало п'ятирічних шенгенських віз», - активісти

Рік тому МЗС Республіки Польща зобов’язало консульства та візові центри видавати українцям якомога більше п’ятирічних шенген-віз і навіть широко пропагували таку можливість в українських ЗМІ. Однак, на практиці це рішення не виконується. Поляки продовжують видавати українцям короткотермінові візові документи, наслідком чого є постійна завантаженість візових центрів.

Про це повідомив польський журналіст, редактор порталу «Порт Європа» Якуб Логінов. У травні 2013 року він започаткував громадянську кампанію «П’ятирічні візи для українців та білорусів», аби якось вплинути на вирішення цієї проблеми.

«Як відомо, звичайним українцям і білорусам дуже тяжко зареєструватися в польській державній системі е-консульство, оскільки вона – постійно заблокована. Цією ситуацією користуються посередники, які причетні до блокування термінів візиту в консульстві, щоб потім продавати за високі гроші послуги візового посередництва», - зазначив Якуб Логінов.

Польське МЗС довго пояснювало цю ситуацію тим, що Варшава видає українцям рекордну кількість віз і саме тому черги є неминучими. Однак, на думку польських активістів кампанії «П’ятирічні візи», така висока статистика є джерелом проблем, а не причиною для хизування для офіційної Варшави.

«Річ у тім, що одна і та сама особа, котра має позитивну візову історію, замість отримати візу на п’ять років, отримує в польському консульстві візу дійсну всього рік, максимально два роки, а часто ще коротшу. Отже, через рік вона знову мусить йти в консульство за новою візою, збільшуючи таким способом статистику і обтяжуючи перевантажену систему видачі польських віз шенген. Саме внаслідок такої практики польські консули можуть хизуватися рекордною кількістю виданих віз», – зазначив Якуб Логінов.

Польське МЗС довго не приймало аргументів активістів щодо штучного створення відомством високих показників з видачі шенгенських віз українцям. Однак у вересні 2014 року відомство нарешті погодилося з тезами активістів кампанії «П’ятирічні візи», вважає Логінов. Підтвердженням цього став офіційний лист від директора консульського департаменту МЗС Польщі Марека Цєсєльчука на адресу журналіста, в якому йдеться про те, що МЗС доручив консулам цілковито змінити візову політику.

«Тепер головним критерієм оцінки якості праці консульств має бути не загальна кількість віз, але відсоток віз «довгих», з терміном дії від року до 5-ти, - повідомив журналіст з посиланням на Марека Цєсєльчука. - МЗС буде проводити вишколи серед консулів та працівників консульств і візових центрів в Україні, щоб ті дотримувалися нових правил і видавали кожному, хто має на це право, п’ятирічну візу».

Ще одним пунктом нової візової політики стала ініціатива проведення польським посольством у Києві масштабної інформаційної кампанії в українських ЗМІ, мета якої – донесення до якомога більшої кількості людей інформації про те, що вони можуть подавати заявку на п’ятирічну візу.

«Адже якщо хтось сам напише у візовій анкеті про те, що хоче річну візу, консул не має права змінити терміну візи на 5-тирічну – йдеться у повідомленні від МЗС», - повідомив журналіст.

Після цього рішення дійсно відбулися зміни на краще, однак тільки частково, вважає ініціатор кампанії «П’ятирічні візи».

«Тепер після року від цього рішення можу сказати, що моя держава не дотримала слова, даного українцям і нашим активістам. З одного боку, трохи більше осіб тепер отримують візи дійсні на 2-5 років, однак про масову видачу п’ятирічних віз, як це обіцяло МЗС, не йдеться. Скажу чесно – мені як поляку і польському громадянину – дуже соромно за таку ситуацію. Це щось незрозуміле – тисячі звичайних поляків організують акції допомоги Україні, офіційна Варшава заявляє про всебічну підтримку, а консули моєї держави не виконують рішення свого ж начальника з МЗС у питанні п’ятирічних віз, внаслідок чого і надалі українцям легше поїхати без візи у ворожу Росію, ніж у дружню Польщу, яка створює незрозумілі проблеми», – наголосив Якуб Логінов.

Понад те, активісти кампанії «П’ятирічні візи для українців і білорусів» зазначають, що багато людей повідомляють їм про випадки, коли українські громадяни хочуть подати заявку на п’ятирічну чи дворічну візу, але працівники консульства їм у цьому заважають, вмовляючи змінити термін на максимально річний.

«Тому просимо про всі такі випадки повідомляти у коментарях на сторінці нашої кампанії. Це буде для нас доказ у розмовах з МЗС і польськими депутатами, які з нами співпрацюють. І на цій підставі можуть внести депутатські звернення до міністерства. Це дуже важливо, адже МЗС пояснює, що все чудово, що консульства видають п’ятирічні візи всім охочим – тому мусимо мати нові докази на те, що це неправда», – зазначив Якуб Логінов.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук