Львів – місто, де хочеться будувати
Скільки забудовників привела «ЄС» до Львівської міськради
7Під час передвиборчих теледебатів чинний мер Львова Андрій Садовий заявив, що серед новообраних депутатів Львівської міськради від партії «Європейська солідарність» є багато бізнесменів-забудовників. Так він відреагував на заяви кандидата у мери від «ЄС» Олега Синютки про те, що саме він зупинить незаконну забудову Львова. Щоправда, Садовий не назвав прізвищ цих депутатів, а Синютка уник відповіді на пряме питання.
ZAXID.NET вирішив перевірити слова Садового і проаналізував список депутатів від «ЄС». Ми знайшли мінімум вісьмох людей, які причетні до будівництва у Львові. Частина з них фігурували в історіях, пов’язаних зі скандальними забудовами.
***
35-річний Назарій Бербека – один із найвідоміших львівських забудовників, директор та співвласник «Львівської інвестиційної компанії», що виступає замовником робіт будівельної компанії «Нова оселя». Ця компанія відома будівництвом житла у районі Під Голоском. Також «Нова оселя» збудувала житловий будинок елітного класу на вул. Зарицьких біля Парку культури, а також 16-поверхівку на вул. Ковалика в Рясному. За інформацією сайту забудов ЛУН, з 2010 року ця компанія здала 10 будинків у Львові і зараз будує ще 12.
Саме компанія Бербеки займається будівництвом ЖК «Малоголосківські пагорби» на вул. Малоголосківській. Зокрема, протягом останніх років фірма отримала п’ять містобудівних умов і обмежень на будівництво. Торік депутати ЛМР звільнили фірму від сплати 9,5 млн грн інвестиційного внеску, оскільки забудовник збудував міжквартальну дорогу у своєму ЖК та відремонтував вул. Малоголосківську. Раніше депутати звільнили забудовника від сплати інвестиційного внеску ще на понад 3 млн грн за передачу місту збудованих мереж.
Три роки тому «Нова оселя» почала будувати дитсадок на Малоголосківській, яку забудовник зобов’язався передати у комунальну власність. До речі, право на будівництво дитсадка «Львівська інвестиційна компанія» виграла під час інвестиційного конкурсу.
У 2016 році Назарій Бербека заснував ОСББ «Грушевський», що ініціювало будівництво 5-повехового житлового будинку на місці існуючої двоповерхівки на вул. Поповича,6 в історичному ареалі Львова. Цей будинок збудували в XIX столітті, однак він не пам’яткою архітектури. Зараз Бербека вже не значиться серед засновників цього ОСББ. Яка компанія будуватиме нове житло на Поповича, також ще не відомо.
***
47-річний депутат Остап Доскіч є співзасновником компанії «Тібет», що займається виробництвом жіночого взуття. Виробництво цієї фірми донедавна було розташоване на місці колишньої автобази №6 на вул. Кульпарківській,96. Однак у вересні компанія ініціювала зміну цільового призначення землі під житлове будівництво. Доскіч тоді розповідав ZAXID.NET, що тут планується будівництво житлового будинку на 6-9 поверхів, а також офіси та спорткомлпекс з басейном.
Остап Доскіч разом з братом Юрієм також є співзасновниками компанії ТзОВ «Будресурс». Серед власників цієї фірми є львів’яни Богдан та Степан Продивус, які володіють будівельною компанією «Плюс інвест девелопмент». Ця фірма займається будівництвом багатоповерхового ЖК Plus Development на вул. Малоголосківській.
***
Прямого стосунку до будь-яких будівельних компаній 48-річний депутат Сергій Івах не має. Однак у 2016 році він заявив про конфлікт інтересів під час голосування депутатів ЛМР за питання в інтересах будівельної компанії «Профіт-Торг».
Річ у тім, що компанія Іваха «Зелений континент» свого часу винаймала у міста 3,7 га території колишньої меблевої фабрики на вул. Зеленій, 204. Згодом вона передала цю землю будівельній компанії «Профіт-Торг» під будівництво житлових багатоповерхівок з дитячим садком. Зараз за цією адресою триває будівництво ЖК Avalon Zelena Street, що складається з п’яти будинків.
Сергій Івах у минулій каденції найбільше запам’ятався історією з стадіоном «Торпедо». Міська рада намагалась домовитись із власником стадіону – банком «Львів» щодо шляхів відновлення спортивної інфраструктури. Взагалі історія з майном стадіону досить заплутана, бо насправді і банк «Львів» отримав стадіон за досить сумнівною схемою. Зрештою мерія запропонувала банку приватно-публічне партнерство, щоб разом відновити спортивну інфраструктуру і таким чином завершити цю історію. Натомість Сергій Івах активно наполягав викупити руїни стадіону, витративши на це 7,5 млн грн з міського бюджету. Та й насправді стадіон не коштує таких грошей, бо нічого цінного, окрім самої земельної ділянки, там нема.
***
Ще два депутати від «ЄС» 44-річний Юрій Ломага і 35-річний Олексій Різник відомі своїми бізнес-стосунками з однопартійцем і відомим забудовником Григорієм Козловським. Прізвища Ломага і Різник пов’язані з руйнуванням пам’яток архітектури, незаконних будівельних робіт, рейдерських захоплень у місті. Обидва адвокати регулярно представляють інтереси Козловського та його родини в судах.
Прізвище Різника фігурує у резонансній справі про незаконне вибуття із комунальної власності двох міських ринків «Підзамче» та «Винниківський». Фірми Козловського і Різника «Винниківський шлях» і «Галицький шлях» дотичні до оборудки з іпотекою, завдяки якій майно ринків незаконно потрапило у власність фірми «Дари Львівщини» доньки Козловського Софії Максимець. Зараз львівська мерія та обласна прокуратура судяться за те, щоб повернути ринки у власність міста, а міністерство юстиції скасувало право власності донки Козловського на майно ринків.
Олексій Різник також через суд намагається скасувати штраф, який наклали на фірму родини Григорія Козловського «Еліт-нерухомість» за незаконні будівельні роботи у будинку-пам’ятці архітектури на Січових Стрільців, 2.
Саме Різник представляє інтереси підконтрольного Козловському телеканалу «НТА» у справі про приміщення колишнього клубу Picasso на вул. Зеленій. Телеканал викупив фірму, що орендувала це приміщення під клуб у Львівської міської ради, і вирішив облаштувати там нову студію. Оскільки приміщення досі є комунальним, мерія після закриття клубу передала його міському молодіжному центру. Власники каналу «НТА» мали зовсім інші плани на це приміщення і не відступили. Тепер місто намагається повернути своє ж майно через суд.
Юрій Ломага представляє інтереси ОСББ «Свободи,11» в суді проти виконавчого комітету ЛМР. Це ОСББ є власником земельної ділянки на вул. Дорошенка, 2, де ведеться будівництво готелю. Ломага подав до суду позов, щоб скасувати штраф за незаконно встановлену огорожу будівництва. До речі, земельну ділянку у центрі Львова під будівництво готелю ОСББ «Свободи,11» отримало безкоштовно з подачі тодішнього депутата Любомира Босаневича.
Торік фірма Ломаги і Різника «Львів-Енергія» замість реконструкції знесла історичну будівлю у Стрийського парку – закинутий виставковий павільйон поблизу ресторану Delice. Міська інспекція ДАБК тоді видала припис про припинення робіт, але Різник з Ломагою скасувати його через суд. Зараз «Львів-Енергія» ще намагається через суд змусити департамент містобудування ЛМР звільнити їх від сплатити пайового внеску.
***
Ще один депутат ЛМР від «ЄС» 64-річний Роман Грицевич фігурував в історії про забудову житлом єдиного навчального автодрому у Львові, що розташований на вул. Пасічній. Будівельна компанія «Глобус Інвест» на замовлення автошколи «Автоград» збудувала житловий комплекс на місці автодрому. Такі дії забудовника суперечать договору, який ще в 2016 році автошкола підписала з департаментом містобудування ЛМР про зобов’язання зберегти автодроми площею 1,6 га.
Керівник компанії «Глобус Інвест» заявляв, що містобудівні умови обмеженні на житлове будівництво отримав з подачі Романа Грицевича і про жодні зобов’язання зберегти автодром не знав. Сам депутат Грицевич будь-яку дотичність до забудови заперечує.
***
63-річний Іван Рудницький є директором приватного підприємства «Львівдах». Ця фірма фігурувала у скандалі з будівництвом житлового комплексу на вул. Тернопільській,21. Забудовник відзначився тим, що збудував житлові секції на місці, де планувався дитячий садок.
Після цього «Львівдах» вирішив таки збудувати садочок, однак почав проводити роботи на внутрішньому подвір'ї житлового комплексу. Це обурило мешканців, адже коли вони купляли квартири, їм говорили, що у подвір’ї облаштують дитячий майданчик та зону для відпочинку. Одного разу, коли мешканці заблокували будівництво садка, забудовник найняв неповнолітніх юнаків, щоб розігнати протест.
У червні цього року АМКУ навіть оштрафував забудовника за те, що він обманув жителів і збудував дитсадок на місці дитячих і відпочинкових майданчиків.
***
51-річний Петро Адамик має стосунок до будівництва житлового будинку на місці колишнього військового комісаріату на вул. Личаківській. У 2017 році він був серед засновників ПП «Будівельне агентство «Версаль», що отримало містобудівні умови і обмеження на це будівництво. Зараз Адамика уже немає серед засновників цієї компанії. 6-поверховий житловий будинок на Личаківській, 37 збудувала компанія Avalon.
Петро Адамик орендує близько 10 продуктових МАФів на Сихові та у Франківському районі міста.