У Львові показали документи Служби безпеки ОУН, віднайдені на Тернопільщині

Головні новини Львова за 24.03Христина Шевченко, 24 березня 2015, 19:29 1117 0

Сотні підпільних документів ОУН 1945-1949-х років, викопали на Тернопільщині. Тепер їх показують в музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

66 років тому повстанський архівіст акуратно спакував та закопав на Тернопільщині документи Служби безпеки ОУН. А знайшли їх лише зараз. Ребус історії тепер розгадують у львівському архіві.  

«Це документи, які нам говорять про сутички, які мали в той період з радянською владою. Некрологи самих підпільників, які загинули з 45-го по 49-й перважно. Ми би могли знати про них якесь псевдо», — розповідає керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач.

У цей період ОУН-нівці були дуже активними на Тернопільщиніі.  Про свою підпільну діяльність повстанці ретельно звітували. Тож тут і протоколи доповідей, і саркастична пропаганда, і допити злочинців. Загалом — 951 документ. Хоч на цигарковому папері, та всі майже в ідеальному стані.

«Крім того, що він є на дуже тоній основі, впринципі ми можемо читати дивитись. Він потребує тільки нової основи», — каже художник-реставратор Ірина Дудкевич.

Ліками проти старіння став 15 літровий бідон. Найголовніше, що зберегелись 119 некрологів. І тепер у записах оунівців можна відшукати своїх рідних. Дізнатись історію своєї родини вдалось львівському письменнику Юрію Винничуку.

«Знайшов у свідченні тих людей згадки про мою родину про маминого батька, брата і про інших родичів, які були зв’язковими. Я просто не знав, що мій дід був в УПА», — розповів Юрій Винничук.

Послання з минулого — планують предати і майбутнім поколінням. Тепер їх зберігатимуть не під землею, а в інтернеті.  Документи відсканують та викладуть у вільний доступ в Електронному архіві визвольного руху.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук