УЦОЯО відмовив абітурієнтам у перегляді результатів ЗНО з історії через питання про АТО
В Українському центрі оцінювання якості освіти вважають, що запитання №28 у цьогорічних тестах з історії України є коректним і якісним, тож немає підстав для зарахування всім учасникам тестування балів за нього.
Офіційну відповідь на звернення абітурієнтів з вимогою переглянути результати ЗНО-2016 з історії України надала "Українській правді. Життя" прес-служба центру.
Редакція звернулася до УЦОЯО за коментарем після того, як ZAXID.NET повідомив, що понад 11тисяч абітурієнтів підписали електронну петицію, вказуючи, що запитання щодо закону про військово-цивільні адміністрації від 2015 року не могло бути у програмі ЗНО, затвердженій у 2014-му.В установі зазначили, що отримували звернення від абітурієнтів та їхніх батьків щодо коректності завдання № 28. Саме запитання було сформульовано так:
Правильно ці фрагменти треба було розташувати так: Б А Г В.Фахівці вказують, що цитовані документи стосуються таких подій: заснування Збройних сил України – 6 грудня 1991 р.; обрання України членом Ради Європи – 1995 р.; ухвалення Конституції України – 28 червня 1996 р.; антитерористична операція на сході України, розпочата 2014 р.
"Найбільше учасники (ЗНО-2016 з історії України, — ред.) апелюють до уривку з джерела, де йдеться про складову антитерористичної операції (створення військово-цивільних адміністрацій). Фахівці УЦОЯО відзначають, що виконання цього завдання передбачає аналіз джерела, а не знання безпосередньо його змісту. Ключовими словами-маркерами в уривку документа, що дають можливість ідентифікувати період російської агресії на сході України, є географічні назви "Артемівська.., Костянтинівська.., Ясинуватська… Донецької області…" та словосполучення "військово-цивільна адміністрація".
Чинна Програма зовнішнього незалежного оцінювання передбачає знання фактів, пов’язаних з подіями антитерористичної операції", — зазначають експерти УЦОЯО.
Вони також вказують на те, що інформацію про вторгнення російських військ на сході України викладено у навчальних матеріалах для учнів 11 класів:
"У навчальних матеріалах з історії України для учнів 11-х класів "Революція Гідності 2013–2014 рр. та агресія Росії проти України" (див., напр.: Додатковий параграф з історії України для учнів 11-х класів // Історія в рідній школі. – 2015. – № 5. – С. 21–32; Історія України. – 2015. – № 9. – С. 7–18) викладено інформацію про вторгнення російських військ на сході України в 2014 р".
Фахівці УЦоЯО також перевірили складність завдання і визначили, що воно має "прийнятні психометричні показники, про що свідчать результати статистичної обробки відповідей учасників зовнішнього оцінювання".
Фото Depositphotos
І першу, і останню подію правильно розташували в хронологічній послідовності 3,9 % всіх учасників, 7 % учасників з високим рівнем підготовки та 3,1 % учасників з низьким рівнем підготовки. Ці тестовані отримали 2 бали"."Так, 27 % тестованих правильно поставили фрагмент, де йдеться про антитерористичну операцію, на останню позицію в хронологічній послідовності. До того ж, серед тестованих з високим рівнем підготовки такий відсоток становить 40, а серед тестованих з низьким рівнем підготовки – 19. Ці учасники отримали 1 бал.
За даними центру, усі чотири події в правильній послідовності розташували 5,7 % всіх учасників, 14,9 % учасників з високим рівнем підготовки та 2% учасників з низьким рівнем підготовки. Ці учасники отримали 3 бали.
"Як бачимо, 36,6 % всіх учасників переконані, що антитерористична операція (створення військово-цивільних адміністрацій) є останньою подією в запропонованій хронологічній послідовності. А серед учасників з високим рівнем підготовки таке переконання мають 61,9 %", — підсумували в УЦОЯО.
"Однією з важливих психометричних характеристик будь-якого тестового завдання є його кореляція (зв’язок між результатами виконання учасником певного завдання тесту та загальним балом, отриманим ним за весь тест). Що сильнішим є такий зв’язок, то вищий коефіцієнт кореляції. Згадане завдання має коефіцієнт кореляції 0,4, а високою у світовій практиці вважають кореляцію понад 0,25. Це означає, що успішність учасників у виконанні цього завдання дуже сильно пов’язана з успішністю у виконанні тесту загалом. Іншими словами, тестовані, які успішно виконали цілий тест, успішно виконали й це завдання, продемонструвавши свої знання та навички аналізу".