1919-й. Міські хроніки від Mankurta
Якщо чесно – складно мені писати про цей період. Не в контексті. Привітна жіночка вже в іншому відділі університетської бібліотеки пропонувала мені єврейські газети, українські газети, а я вперто просив саме польські. Бо цікавий власне польський погляд.
Хоча польську знаю погано, точніше - погано знав тридцять років тому, а зараз ще й забув.
Врешті-решт мені винесли грубезний том. «Kurjer Lwowski», wydanie poranne. 8 сторінок тексту. До цинкографії кур'єр ще не доробився, тому ілюстрацій нема, друк не завжди якісний, кегль часами дуже дрібний.
В Галичині точилася запекла війна. От правильно ми свого часу не хотіли брати воєнних років - вся газета про війну. Історію я знаю погано, події не завжди зрозумілі - знову складно. Тому моїх коментарів мало. Зрештою, хто хоче вивчати історію - прошу до панів істориків.
А тут так, як кажуть поляки, - музичка до слуханя...
No więc zaczynamy!
1 січня
Атак генеральний на Львів вщухає?
Воєнне повідомлення.
Зранку протягом цілого дня неприятель атакував, не шкодуючи кривавих жертв. Голоско, Кривчиці, Персенківку, Кульпарків і Скнилів. Атаки відбиті завдяки героїзму наших військ на всій лінії. Під вечір неприятель скерував значно підсилений вогонь артилерії на Скнилові, кинув потім в атаку піхоту на тим відрізку. Але ця атака розбилася об мужню поставу польського солдата.
2 січня
Повідомлення Верховного Командування польських військ у Східній Галіції.
Вже неодноразово подавалися до публічного відому підтверджені випадки систематичних порушень українськими військами положень гаагської і женевської конвенцій. Не згадуючи випадки менш значимі, подаємо до публічного відома наступні яскраві факти порушення положень, як і є обов'язковими для всіх цивілізований військ.
1) В листопаді ц.р. українські війська напали під Микулинцями на підрозділ польських військ, яких вели в послуху і порядку на виконання наказу Верховного Командування офіцери коаліційних польських військ зі сходу до своїх місць постійної дислокації в країні. Напад був здійснений без попередньої вимоги з'ясування мети і напрямку маршу.
Обурливо! Обурливо! Ясна річ, треба було спочатку з'ясувати мету і напрямок, взяти у панів офіцерів коаліційних військ письмовий дозвіл на здійснення нападу і потім під бій барабанів із прапором в руках урочисто напасти.
І загинути.
Цивілізовано.
5 січня
Відновлені обстріли міста.
Українські війська, що оточили Львів, далі продовжують варварські методи боротьби. Після дводенної перерви вчора знову посипалися на місто гарматні постріли, завдаючи значної шкоди цивільному населенню і викликаючи жертви серед людей. В одному місці снаряд ударив в партеровий будинок і знищив його майже повністю. Загинули двоє євреїв, батько і син. Одному з них шрапнеллю відірвало голову.
15 січня
Успіхи польських військ.
Великий Любінь в польських руках.
Військове повідомлення
Для львівської групи ніч пройшла спокійно.
Група полковника Сікорського веде переможні сутички з неприятельськими патрулями в околицях Бартатова, Суховолі, Фейєровки і Вроцова.
Група ген. Зелінського після переможних зіткнень з неприятельськими підрозділами дійшла до Любеня Малого. Любінь Великий зайнятий нашими військами. О 8 годині ранку неприятельська піхота атакувала при підтримці бронепотяга Любінь Великий. Атаку відбито.
Під Хировом ситуація без змін.
Під Любачивом спокій.
4 лютого
Затихнуть вигуки: Роботи! Хліба! Відновіть фабрики!
Якщо всі підпишемось на першу польську державну позику.
Цікаво. Не встигла утворитися польська держава - негайно почала позичати в населення гроші. Щодо німців не знаю, але як тільки львів'яни потрапили в підпорядкування товариша Сталіна, ці позики просто посипалися на їхні голови. Потім гроші позичали всі його наступники аж до 91-го. А зараз щось не чую.
Чи я глухий став, чи люди мудріші?..
9 лютого
Відставка чи відпустка?
Ген. Шептицький сказав на прощання своїм офіцерам:
- До вчорашнього дня я був відповідальний перед народом, від сьогодні відповідальний перед історією.
І професії спічрайтера тоді не було. Просто в сусідніх генералів завжди була жага до гучних фразесів.
11 лютого
Що українці офірували угорцям?
7-го дня ц.м. прибула до угорського міністра закордонних справ Ореста Шабо українська делегація, яка заявила йому, що Україна прагне тривалих та інтенсивних господарський стосунків з Угорщиною. Україна офірувала угорцям необмежену кількість бензину, нафти, гасу, цукру, заліза, тютюну, фосфатів.
Найбільш юним читачам нагадаю - «Газпрому» ще не було.
16 лютого
Оголошення.
В справі оплати за собак на 1919 рік.
Оплата за кожного собаку, як сучку, так і кобеля, яких утримують у місті Львові, складає 10 (десять корон) на рік. Готівкою за жетончик для пса, який вільно бігає (п'єс вольнобегайонци), 50 гал., за ланцюгового - 80 гал., за дублікат жетончика - 70 гал./1 корона.
За ухиляння - 20 корон.
О! Отже, мрії Манкурта не є аж такими безпідставними. Значить - було!
18 лютого
Українські атаки без наслідків
Після артпідготовки неприятельські підрозділи атакували Збоїща і Кривчиці. Сильну атаку відбила піхота з допомогою артилерії. Також без наслідків противник атакував Скнилів.
Наші підрозділи на північному заході від Львова зайняли Домажир і Страдч.
24 лютого
Невідворотньо!
Сьогодні, 24 ц.м. в останній раз
Цирк Вольфсона
«Взрушайонца» трагедія в 5 великих актах «Вічне життя».
Єстем направде взрушони. Маю надію, поки в цирку Вольфсона ставили трагедії про вічне життя, в театрі Скарбека не скакали мавпи.
1 березня
Умови припинення вогню з українцями
Місія союзників дала сторонам, що воюють, 4 дні на роздуми, рахуючи від 1 березня. Українські делегати вчора, 28 лютого, о 6 годині вечора виїхали до Ходорова на нараду з членами українського уряду і генералом Петлюрою.
2 березня
На всю першу сторінку:
Українці відмовились від припинення вогню. Коаліційна комісія повідомила, що вживання військових кроків сприймає за відмову від припинення вогню, скеровану українцями до всіх держав Антанти і що в такому випадку влади українські несуть всію відповідальність перед чотирма державами Антанти за дальше ведення війни, припинити яку наказали ті самі держави.
9 березня
Некролог
Марія Дуленб'янка
Найбільш заслужена громадянка міста Львова, художниця, публіцист, інспектор міського управління генеральної опіки, Засновниця Комітету громадянської праці жінок, член відділу польського союзу пілотів, член комісії по обороні територій, Організатор жіночої промисловості, Фундатор стипендій для молоді, яка вчиться, Засновниця великої кількості інституцій і товариств, безустанна захисниця бідних і нещасних, вояк на захист добра і свободи
Стала 7.03 жертвою зарази в часі надавання спасіння і втіхи ув'язненим та інтернованим в українських таборах.
Набрав ім'я в Гуглі українською - жодного лінку. Набрав російською - єдиний лінк на список видатних львів'ян у власному блозі. Задоволено засміявся. Польською перевіряти не став - там вистачає.
16 березня
Бої чорногорців з сербами.
Чорногорці далі ведуть бої з сербськими підрозділами, які окупують Чорногорію.
Ага, то вони там ще тоді воювали...
22 березня
Сенсаційний процес в Берліні
Цими днями військовий суд в Берліні розпочне розгляд справи проти поручника авіації Портена, який звинувачується у незаконному продажу більшовикам цілого авіаційного парку у Вільно, вартістю 10 млн марок, за 2 мільйони.
А кажуть, що комуняки на бізнесі не знаються...
27 березня
Проект польських кордонів.
Проект запропонований Р.Дмовським учасникам мирної конференції.
На забавній карті, чи то мапі (кту ж то в'є, як правідлово?) східний кордон пролягає в цілому по Дніпру, місцями виходячи на лівий берег. Сам Київ залишили українцям, але Житомирщина польська, так само, як вищі на карті Бобруйськ, Могильов, а ще вище - Курляндія.
Пьенькна наша зіемя польська од Щеціна до Тобольська!
4 квітня
Житомир в більшовицьких руках
Перед вступом до міста будинки були повністю розбомблені. Місто в руїнах. Більшовицькі війська влаштували єврейський погром. Вбивали вони жінок, старих і дітей. Селяни, які ввірвалися до міста разом з більшовицькими військами, розгромили квартири, зокрема, квартиру п. Бнінських. Як чути, також в навколишніх містечках більшовики влаштували єврейські погроми. Сотні вбитих і поранених євреїв.
8 квітня
Вчора приїхали до Львова два офіцери армії Галлєра.
Вся армія складається з 5 дивізій в нормальну силу французьких дивізій.
Але подібно, що перша дивізія сильніша від інших.
Всі дивізії рівні. Але перша дещо рівніша.
10 квітня
Кінотеатр «Гражина» на вул. Леона Сапєги
«Шпигун» - політична драма в 3-х актах і дві дуже веселі комедії висвітлюються з польськими написами.
Точно так, як зараз в нас, - політична драма Віктора Андрійовича з двома дуже веселими комедіями БЮТ і регіонах. З англійськими і російськими написами.
15 квітня
Більшовицькі перевороти в Німеччині.
Заворушення в Саксонії. Баварія захищається перед більшовиками. Більшовики агітують в Берліні.
26 квітня
Український уряд звертається за допомогою коаліції проти більшовиків.
Український уряд звернувся до мирної конференції в Парижі з проханням про надання допомоги проти більшовиків на Україні шляхом присилання коаліційної армії. Зі свого боку український уряд пропонує свою господарську допомогу.
Звична гірка теза - ми вам сало, ви нам окупацію.
7 травня
З оголошень
Подяку в такий спосіб складаю ЯП (Ясновельможному Пану) доктору Станиславу Баліцькому з вул. Садовнічей, 9 за вилікування з не дуже тяжкої хвороби.
Анеля Сопотніцька.
Певно, якійсь прищ пані Анелі вискочив на носі.
15 травня
Український отаман віддався під захист польських військ.
Волинський фронт: до підрозділів наших військ в Маневичах звернувся командир української армії, налаштований проти більшовиків отаман Оскілько, як рішучий прихильник боротьби з більшовиками. Оскільки в український армії панують настрої, прихильні до більшовиків, Оскілько залишив свою армію і віддався під захист польських військ.
Оскільки отаман Оскілько без війська - безсумнівно, важливе надбання для цілої Польщі.
19 травня
Дещо про майбутнє Львова
Рішучо замало у нас говориться і мислиться, а ще менше пишеться о наших справах економічних. «Економічний розділ» - це ледве помітний кутик на сторінках наших газет, звичні пару абзаців дрібного друку, десь там після хронік і обширних описів крадіжок, поліцейських облав, дрібних сенсацій та інших паскудств.
У нас політикою займаються всі, навіть, на жаль, професійні економісти, професори економіки, великі і малі підприємці, інженери і так далі.
Львів зобов'язаний вибороти для себе торгові і промислові позиції, промені від яких йшли би далеко на Схід, повинен стати столицею польської торгівлі зі Сходом.
Отже не тільки сучасні галицькі професори економіки пишуть виключно про політику - це застаріла хвороба львів'ян.
22 травня
На всю сторінку: Пропоновані західні кордони Польщі.
Карта.
А на карті все ясно - Вроцлав, Лігніца, Щецин, Колобжег - за жирною рискою під написом «NIEMCY».
29 травня.
На честь Легіонів польських, жменька яких боролася з українськими загарбниками Львова, вулиця Кароля Людвика перейменовано на вулицю Легіонів. Вшановуючи геройство львівських дітей при обороні Львова, прийнято рішення про перейменування вул. Польної на вулицю Львівських дітей.
Про Легіонів вже промовчу, бо кожна нова влада починала свою діяльність у Львові з перейменування саме цієї «вулички», а ось колишня назва вулиці Тургенєва їй явно не пасувала - є там щось героїчне - чи від діточок львівських, чи від героїв УПА - але точно є.
4 червня
Розгром української армії.
Визволення Тернополя
В останніх боях, які мали місце від Золотої Липи до Тернополя, дивізія полковника Сікорського вщент розбила весь другий корпус української армії, взявши в полон за останні три дні до 6 тисяч непоранених полонених, в тому числі більше 100 офіцерів, більше 120 кулеметів, артилерійські батареї, а також трофеї не до порахування.
7 червня
Польський контрнаступ, започаткований 15 травня, завдав нищівної поразки українській армії. Ця армія припинила своє існування, і наші війська вже ніде не знаходять контакту з неприятелем. Вона розпалася на банди, які, пересуваючись по краю, займаються грабунками, вбивствами, знущанням над беззбройним польським населенням.
Акція пацифікаційна на території східної Галичини призведе до спокою і поваги до права, є незайвою з гуманітарних поглядів, і ні в чому не перевищує останніх політичних рішень.
Сумнозвісна пацифікація. Зараз існує неологізм - «принуждение к миру».
20 червня
Резолюція!
Дрогобич.
Глибока радість, що після 7 місяців варварського терору жменьки українських політиків, хтивих до влади і зиску, які спиралися на дієву допомогу одвічних ворогів польського народу: німців і москалів, після місяців невимовних страждань, завданих бандитською українською адміністрацією, громадяни цього міста дочекалися визволення.
Зараз в поляків на одного одвічного ворога стало менше. Тільки в українців кількість не міняється.
8 липня
Яйця на продаж.
З 8 липня продаж продуктів харчування відбуватиметься в наступних магазинах: Берггрюн на вул. Лазенней, 3 - 10 скринь яєць, Роттенберг на вул. Весолей, 6 - 7 скринь яєць, Вишек на Стшелецькій, 2 - 7 скринь яєць, Ліеберманн на вул. Слонечней, 7 - 5 скринь яєць, Пружинська на Гродзіцьких, 2 - 1,105 кг масла, 7 скринь яєць.
А скільки ж в тій скрині яєць - поняття не маю. Ніколи яйця в скрині не тримав. Якось не складалися.
12 липня
Як дізналося прес-бюро, Рада п'яти ухвалила план спільної атаки китайських військ та військ Колчака на Петербург.
Просто як Брежнєву кошмари снилися - на Красній площі американські танки з китайцями, які жують мацу.
16 липня
Відлуння погромів в листопаді.
21 листопада м.р. до квартири Спрінсі Зонтаг увійшли через розбиту браму декілька солдат, серед яких були два сержанти і блондинка у військовій формі з пов'язкою «Червоного хреста». Вимагали біжутерію і гроші, а коли пані Зонтагова відмовилась, сержант почав стріляти. Двоє членів родини загинули від куль. Після пограбування квартири поранили саму Зонтаг, ще вбили її стареньку маму, вбитій доньці відрізали палець для зняття двох перснів.
Слідство довело, що сержант Борюн є У к р а ї н ц е м (саме так і набрано - Манкурт), а блондинка - його дружина - росіянка, з якою він одружився під час неволі в Росії.
Можна не коментувати?
4 серпня
Розпад петлюрівців швидко просувається.
Кілька тисяч свіжо прибулих західноукраїнців не рятують ситуації, зокрема тому, що населення відноситься дуже ворожо до галичан. Петлюра був вимушений видати спеціальну відозву, яка закликає відноситись з довірою до закордонних братів.
На цілій Україні з'явилися заклики: Дайте нам навіть чотирьох царів, аби був лад, порядок і хліб!
Цікава теза. Скоро і ми дочекаємось. Про Медвєдєва будемо мріяти.
7 серпня
Літак з українським воєнним міністром впав на Шльонск.
В літаку знайдено 4 мільйони українських грошей, багато документів і цінних паперів. У цьому літаку також їхав (так в тексті - Манкурт) міністр війни Західної України Вітовський.
Перевірив Дмитра Вітовського по українській Вікіпедії. В одній статті дві різних дати смерті - 8 липня і 4 серпня. Після чого вже не знаю, чи вірити інформації, що тіло було урочисто перепоховане на Личаківському цвинтарі 1 листопада 1919 року.
Та наша українська Вікіпедія... Очі б не бачили.
25 серпня
Петлюра просить польську допомогу.
До Варшави прибула українська місія надзвичайна. Метою приїзду делегації є, перш за все, одержання польської допомоги проти більшовиків. У вступній декларації делегація оголосила повний «desinteressement» в справі Східної Галичини і підтвердила, що всі права поляків з цього часу будуть пошановані.
Приїхали тато з поля...
8 вересня
Зрада «січових стрільців»
Вчорашній день приніс повідомлення, що Петлюра втратив Київ. Підрозділи західно-українські, чи то східно-галицьких січовиків, які після галицької поразки ще залишалися в армії Петлюри - після заняття Києва зрадили Петлюру і перейшли на бік Денікіна. Денікін же після зайняття Києва заявив, що Петлюру не визнає і єдиною законною владою українського народу є для нього Петрушевич.
27 вересня
Рішення найвищої Ради. Західний відрізок східної Галичини буде належати Польщі. Львів з околицями тільки попередньо!
Остаточне врегулювання буде залишено для плебісциту.
Замість слова попередньо в тесті було «провізорично» - як і зараз говорять деякі старі львів'яни. Оцей «провізоріум» - тимчасове врегулювання - і став для поляків головним болем (перепрошую за словосполучення) на найближчі місяці.
28 вересня
НЕ ВІДДАМО СХІДНОЇ ГАЛИЧИНИ!
Вся громадськість, всі об'єднання проти рішення коаліції. Величезний мітинг у Львові.
16 жовтня
Справа Східної Галичини на мирному конгресі.
Америка, Франція, Італія і Японія за визнання східної Галичини для Польщі. Відповідь Англії ще не надійшла.
30 жовтня
Міністерство громадського здоров'я до населення.
Тиф плямистий (сипний) поширюється в країні. Близько півмільйона людей захворіли тифом від початку війни, а померло біля 50.000.
Нищити вошей і різних паразитів на тілі, у волоссі і в одягу!
Нищити бруд!
2 листопада
СВЯТО ЛЬВОВА - СВЯТО ЦІЛОЇ ПОЛЬЩІ
З давніх-давен люди святкують восени. І свято Львова завжди восени - при всіх владах. Львів заслужив на один єдиний день власного свята. Незмінний. Бо влади міняються, а Львів - вічний.
12 листопада
Що пишуть русини?
Збіжжя з України для Польщі.
Перший транспорт зерна, закупленого Польщею на Україні, складає 300 вагонів жита і пшениці. Збіжжя вже надійшло на прикордонні станції. Польща здійснила великі закупки зерна на Україні, тому що угода з Румунією про доставку 20 000 вагонів збіжжя не дійшла до наслідків.
1 грудня
Смертельний бій на Україні.
Повідомлення з Москви. 24 листопада. Останні успіхи червоних військ на південному фронті роблять можливим у короткому часі створення радянської України
6 грудня.
В Пороніно жандармерія знайшла архів Леніна. Зокрема, знайдена обширна кореспонденція Леніна з російськими представниками більшовиків. Весь архів відправлений до Варшави.
Якщо я правильно розумію, потім цей архів використали при створенні музею Леніна в Пороніно. Потім, якщо я правильно розумію, знову відправили у жандармерію. Сучасну.
18 грудня
Маруся - комендантка українського підрозділу
Після захоплення Бердичева більшовиками підрозділи Денікіна ведуть запеклі бої з більшовиками в околицях. Окрім цього неприятеля, вони вимушені воювати в цих околицях з українським повстанчим підрозділом Соколовського, який нині залишився під командуванням його сестри Марусі.
Маруся. Цирк на дроті...
24 грудня
Більшовицький наступ на Україні.
Після жорстоких боїв більшовики зайняли Київ.
Сьогодні, 16 грудня, червоні війська зайняли Київ після дванадцятигодинного бою з військами Денікіна. Біла гвардія втекла з Києва. Одержано багато трофеїв, які рахуються. Також червоні війська зайняли Куп'янськ.
31 грудня
У ніч св. Сильвестра літературно-сатирична сценка відбудеться у приміщенні над кав'ярнею «Міраж» в пасажі Міколяша. Ціна квитків - 10 корон. Знамениті артисти театру і кабаре під керівництвом п. Войташка. Виборова кухня, гарячі і холодні закуски, делікатеси, варшавські тістечка, різноманітні найшляхетніші напої.