Україна розглядала можливість штурму захопленого парламенту Криму, – адмірал ВМС
За словами Ігоря Воронченка, керівництво ВМС України не погодило операцію деблокування адміністративних будівель Криму
До теми
Адмірал ВМС України Ігор Воронченко заявив, що під час окупації Росією Криму він пропонував взяти штурмом захоплені адміністративні будівлі та діяти більш рішуче. Однак керівництво флоту йому дорікнуло, ніби він «влаштовує війну».
За його словами, єдиним шансом змінити ситуацію було деблокування адміністративних будівель.
«Якби ми показали тоді рішучість, але у нас було дуже мало часу. Треба було в той страшний і, як кажуть, трагічний день, 27 лютого, коли захопили парламент Криму, дати команду на штурм. Два танка були у мене завантажені боєприпасами. Як у 1993 році Єльцин розстріляв Білий дім, так і в Криму можна було розстрілювати», – заявив Воронченко у інтерв’ю «Крим.Реалії».
У березні 2014 року Воронченко був заступником командувача флотом з берегової оборони, а на той момент перший заступник командувача ВМС України Сергій Єлісєєв звернувся до нього зі словами: «Що ти тут влаштовуєш війну?».
«На нараді в штабі антитерористичної операції я теж говорив: "Давайте діяти, давайте". У 2014 у Краматорську ми зустрілися з генералом Радченком, який очолював міліцію Криму – і перші слова, які він мені сказав: "Ігор, твоя була правда"», – розповів екс-командувач ВМС.
За словами Воронченка, на той момент українські війська могли як мінімум захистити аеродром в Кіровському, що значно ускладнило б просування російських військ.
«Я вам 100% даю гарантію, що перший гірсько-піхотний батальйон завдання виконав би. Щодо технічної готовності 1-й батальйон був на високому рівні, були танки. Зараз деякі воєначальники говорять: лапки склали і все. Лапки не склали! Начальник Генштабу мені сказав: тягни час! Тягни час, щоб пройшли заходи мобілізації на материковій частині», – заявив Воронченко.
Раніше українська розвідка розкрила деталі підготовки РФ до окупації Криму. Росія почала завозити модернізовану техніку на територію Криму і посилювати свої військові угруповання ще у квітні 2010 року, одразу ж після підписання з Україною Харківських угод.
Військове керівництво РФ ще з квітня 2010 року завозило на територію Криму відремонтовану військову техніку – найчастіше приховано. Саме в 2010 році, під час президентства в Україні Віктора Януковича, була переписана військова доктрина, згідно з якою «Росія вже не загрожує Україні».