Архів УПА, що продається в Інтернеті, не має цінності для колекціонерів, - історик
Виставлений на продаж в Інтернеті архів УПА не є цікавим для колекціонерів, але тим не менше дії «чорних археологів» слід вважати злочином принаймні з морально-етичної точки зору, - заявив директор «Тюрми на Лонцького», історик Руслан Забілий.
«На мою думку, документи з повстанських архівів виставляти на продаж є злочином, по-перше, з морально-етичних причин. За ці документи свого часу люди платили життям, дехто відбув у Сибір. В тих документах, представлених на аукціоні, наприклад, є списки загиблих на 167 сторінках. Відповідно, цей список цінний ще й з тої точки зору, що, можливо, люди не знають про долю своїх рідних, які загинули в Українській повстанській армії чи в підпіллі», - зазначив Забілий.
За його словами, до архіву входить близько 3,5 тис. аркушів – документів з Житомирщини, Хмельниччини, Донбасу, Запоріжжя та західноукраїнських областей періоду 1949-1951 років. Більше половини із цих документів, за словами історика, вже є відомі науковцям, хоча для науки все одно було б важливо їх вивчити. Щодо приватних колекціонерів, то для них цей архів не є цікавим, і ціна на нього, виставлена продавцями – 500 тис. грн – є явно завищеною, запевнив історик.
«Ці документи потребують термінової реставрації, тому що за рік-два-три вони розсиплються. Такі документи відреставрувати - задоволення не є дешеве – мова йде про 3,5 тис. аркушів. В нас на Лонцького працює реставратор і є реставраційна лабораторія, то реставрація одного аркуша обходиться приблизно в 25-35 грн – залежно від складності», - додав Забілий.
Руслан Забілий розповів, що він уже мав можливість ознайомитися із цим архівом, коли «чорні археологи», які його знайшли, показали йому ці документи. Їх знайшли восени минулого року у Лапаївському лісі у бідоні, після чого певний час пробували знайти покупця приватним шляхом. Тоді, за словами історика, «чорні археологи» сподівались отримати за нього «абсолютно неадекватну суму» у декілька сотень тисяч євро. Скопіювати ці документи на прохання Забілого вони відмовилися.
Втім, притягнути «чорних археологів» до кримінальної відповідальності, за словами директора «Тюрми на Лонцького», на сьогодні уже неможливо. «Справа в тому, що для того, щоб притягнути до кримінальної відповідальності того чи іншого «чорного археолога» або групу таких осіб, треба зловити їх на місці розкопування… В цьому випадку немає складу злочину, тому що ці люди можуть декларувати – «я знайшов в себе на дачі», «мені дідусь колись сказав, де він закопав у себе на городі», - зазначив Забілий.
Окрім того, історик запевнив, що знахідки документів УПА не є рідкістю, і за рік трапляється від 6 до 8 таких випадків.
Нагадаємо, нещодавно в одному із Інтернет-магазинів був виставлений на продаж архів УПА з близько 3,5 тис. аркушів – зокрема, наказів Романа Шухевича та списку загиблих. «Чорні археологи» продають архів за 500 тис. грн.
З проханням відреагувати на цю справу депутат Львівської обласної ради від НРУ Святослав Шеремета звернувся до голови Львівської ОДА Михайла Цимбалюка, начальника ГУ МВС у Львівській області Богдана Щура та начальника управління СБУ у Львівській області Юрія Кіцула.