У центрі Львова ледь не згоріла унікальна пам'ятка архітектури XVIII століття – палац Бесядецьких, на пл. Галицькій, 10. Вогонь розвели безхатьки, які пробралися всередину, щоби погрітися. Адже будівля уже 13 років пустує і розвалюється на очах. Пожежа сталася 13 грудня в обідню пору.
«Загорілося сміття, яке було у підвалі, на площі приблизно 4 м кв. Загоряння не несло собою ніякої загрози, було оперативно ліквідовано, потерпілих немає», – зазначив речник ДСНС у Львівській області Віталій Туровцев.
Самому палацу недільна пожежа, на щастя, ніяких руйнувань не завдала. Але безхатьки в підвалах пам’ятки часті гості. Там гори сміття, порожні пляшки і використані шприци. Є й сліди від багать. А все тому, що вже 13 років єдина у Львові магнатська резиденція садибного типу, яка збереглася до наших днів, пустує, розвалюючись на очах.
«Це один з найдавніших палаців у Львові. Він був збудований у 30-х роках XVIII століття. Ще за мурами міста. Потім перебудовувався й увібрав у себе усі можливі стилі, які були у Львові впродовж 300 років. Що цікаво, у 30-40-х роках ХІХ століття там відбувалися знамениті галицькі контракти – зі всієї Галичини приїжджала знать укладати контракти бізнесові. Тут в них були і бали», – розповів львовознавець Ілько Лемко.
Будівля належить Львівському національному університету ім. І. Франка. У 2002 році обласна рада передала її вишу. Сюди планували переселити історичний факультет. За це освітяни мали відреставрувати палац. Кажуть, вклали в нього 3,5 млн грн, але треба ще 25 млн, а їх – немає.
«Якщо в попередні роки на вирішення наших різних соціально-економічних питань ми могли із спецфонду виділяти орієнтовано 35-40 тис., а решта йшли на зарплату. То на сьогодні в нас стоїть питання, що може бути не профінансована навіть зарплата, оскільки Міністерство освіти не має можливості нас профінансувати», – наголосив проректор ЛНУ ім. Івана Франка Василь Курляк.
Тож університет шукає інвесторів і просить допомоги у влади. Але в Ратуші кажуть, якщо виш не має грошей, то мав би відмовитись від палацу.
«Там не ведуться ніякі роботи вже 7 років. Місто зверталося неодноразово до ректора університету, щоби він вжив заходів і або почав якісь роботи, або відмовився від цього палацу. В університету немає ресурсів вивести його вже тепер з аварійного стану, але відповіді ніякої ми не отримали», – зазначила начальник управління охорони історичного середовища міста Лілія Онищенко.
Тож наразі в університеті думають, як закрити стороннім доступ до палацу. Подвір'я ділять із сусіднім будинком і для цього треба відгородити частину території. Бо охоронець з нашестям безхатьків не дає собі ради. Зрештою, його взагалі не видно, але у виші запевняють – в палаці постійно чергує сторож.