Понад 60% українців не готові вакцинуватися від коронавірусу
Соціологи фіксують низький рівень довіри до вакцини
За даними Київського міжнародного інституту соціології, 61% українців не готові робити щеплення від Covid-19 найближчим часом. Найпоширенішою причиною відмови є низький рівень довіри до вакцини, свідчать результати відповідного опитування.
За інформацією соціологів, про готовність зробити щеплення заявили лише 33% українців, майже 6% респондентів не визначились щодо цього питання.
При цьому тих, хто говорив, що не готовий вакцинуватися, соціологи просили пояснити причину такої позиції. З’ясувалося, що:
- 38% не довіряють вакцині;
- 6% мають сумніви у її безпечності;
- 4% вважають, що вона неперевірена;
- 6% заявили, що вакцина їх «не влаштовує».
«Сумніви у вакцині мають 54% тих, хто не готовий вакцинуватися», – зазначили соціологи.
При цьому настрої щодо вакцинації приблизно однакові як у тих, хто досі не зіткнувся із захворюванням, так і тих, хто перехворів або у кого на Covid-19 хворіли члени родини.
«Серед тих, у кого в домогосподарстві хворіли, 35% готові вакцинуватися, а 58% не готові, а серед тих, у кого не хворіли, майже ті самі показники – 32% готові, а 62% не готові вакцинуватися. Навіть власний досвід захворювання не перемагає упередження проти щеплення», – наголосили соціологи.
36% опитаних українців повідомили, що вони вже перехворіли на Covid-19 або ж захворювання перенесли члени їхніх родин. Серед них 26% завдяки тестуванню абсолютно впевнені, що мали справи з коронавірусною хворобою, ще 10% припускають це за характерними симптомами.
«Це не означає, що 36% хворіли Covid-19 (бо позитивна відповідь буде і якщо сам респондент не хворів Covid-19), але це означає, що для 36% населення Covid-19 вже є явищем, з яким вони стикаються безпосередньо у своєму домогосподарстві», – наголосили соціологи.
Водночас 62,7% українців повідомили, що коронавірусом не хворіли ані вони, ані члени їхніх родин.
При цьому більшість опитаних українців заявили, що готові до введення в країні локдауну, якщо захворюваність на коронавірус зростатиме. Про це повідомили 57,4% респондентів, проти жорсткого карантину висловились 39,8% опитаних.
При цьому найбільше українці погоджуються із закриттям:
- ресторанів, кафе (73%);
- кінотеатрів (72%);
- спортзалів (64%);
- шкіл (60%).
Водночас 16% респондентів заявили, що вважають ризик захворіти найближчим часом на Covid-19 високим, 39% – середнім, а 31% вважають його низьким. 14% опитаних не змогли визначитись із відповіддю.
Опитування КМІС проводилось методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, computer-assisted telephone interviews) з 10 по 12 березня 2021 року на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України - АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. У процесі опитування проведено 2014 інтерв'ю.
Нагадаємо, аби популяризувати вакцинацію, Міністерство охорони здоров’я дозволило використовувати залишкові дози вакцин для щеплення лідерів громадської думки. Таким чином від коронавірусу вакцинувалися глава УГКЦ Святослав, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, голова Львівської ОДА Максим Козицький та інші. Також разом з військовими від коронавірусу вакцинувався президент України Володимир Зеленський.