Четверо переможців премії Kyiv Post відмовились від нагород через Віктора Пінчука
«Наші цінності з цінностями Віктора Пінчука не збігаються. Ми будуємо іншу Україну»
До теми
Четверо переможців премії українського англомовного видання Kyiv Post відмовилися від нагороди Top 30 Under 30 на знак протесту проти спонсора відзнаки Віктора Пінчука. Номінанти пов’язують олігарха зі справою вбитого журналіста Георгія Гонгадзе, інформує «Детектор медіа».
Відзнаку вручають молодим лідерам України, які мають значні досягнення у різних сферах життя і ще не досягли 30-річного віку.
Першими від нагороди відмовилися Владислав Грезієв та Віталій Устименко, які входять до оргкомітету громадського руху «Хто вбив Катю Гандзюк?». Під час виступу Грезієв згадав активістку Гандзюк і зазначив, що легалізація насильства в Україні почалася у 2000 році, коли було вбито журналіста Георгія Гонгадзе.
«Нині аномальна кількість нападів на активістів, є вбивства. І, насправді, все це через безкарність. А легалізація цього насилля почалася давним-давно, вбили Георгія Гонгадзе. І одним з тих, хто впливав на цю безкарність, був Віктор Пінчук і його медіакампанія, яка відбілювала винуватців злочину. Тому ми вирішили не приймати цю нагороду», – сказав Грезієв під час церемонії нагородження.
«Ми маємо величезну повагу до видання Kyiv Post і журналістів, які там працюють. Ми маємо велику подяку до номінантів. Але ми не можемо прийняти нагороду», – сказав Устименко.
До них приїднався очільник руху «Будуємо Україну разом» Юрко Дідула. Він зазначив, що цінності Пінчука суперечать цінностям команди його проекту, а також України. На сторінці руху у Facebook зазначене, що «подія була фінансована олігархом Віктором Пінчуком», тому команда ухвалила рішення про відмову від премії. «Цінності Віктора Пінчука прямо суперечать нашим цінностям, і суперечать тим цінностям України, яку ми намагаємось будувати. Ми не будемо цілісними самі з собою, якщо приймемо цю нагороду. Тому дякуємо вам, але ми будуємо трошки іншу Україну, ніж ту, що представляє Віктор Пінчук», – прокоментував Дідула.
Від нагороди також відмовився керівник проекту The Ukrainians Тарас Прокопишин. Kyiv Post пише, що нагороду він прийняв «формально, але не фізично».
Згодом на сайті Кyiv Post з’явилась заява редакції видання на відмову чотирьох переможців від нагороди. «Ми поважаємо рішення переможців, які вирішили не приймати цю нагороду. Ми також поважаємо їхнє рішення використати свій час на сцені, щоб зробити важливу для них заяву. Ми бачили, як дехто реагував, критикуючи їх за те, що вони не відмовились від нагороди заздалегідь, а зробили це на сцені. Ми не поділяємо цю критику. Ми вважаємо, що кожен з 30 переможців завоював право бути на цій сцені своїми видатними досягненнями, і їм слід дозволити використати свій час там, як вони вважають найкращим», – йдеться у заяві.
У виданні також наголосили, що Top 30 Under 30 є нагородою Kyiv Post, а не Фонду Пінчука, який виступив одним зі спонсорів церемонії нагородження. «Наші рекламодавці не диктують, що нам писати, аналогічні стосунки у нас зі спонсорами наших подій», – заявили у Kyiv Post.
Віктор Пінчук (праворуч) під час церемонії нагородження, фото з сайту Kyiv Post
Крім того, у виданні зазначили, що завжди ставились до Віктора Пінчука як і до інших олігархів, а 2016-го навіть опублікували розслідування про нього «Віктор Пінчук: друг чи ворог України?».
«Його фундація спонсорувала цю нагороду, знаючи, що не отримає для свого патрона будь-якого особливого ставлення від газети. Ми також критикували Пінчука в розділі думок, але з двох питань ми поділяємо його інтереси: виявлення і шанування найкращих молодих людей України, як це робить Top 30 Under 30, а також піднесення України серед світових лідерів, як це робить його щорічний форум Ялтинська європейська стратегія», – додали у виданні.
До слова, 30 грудня 2016 року у статті для The Wall Street Journal Віктор Пінчук написав, що Україні слід відмовитися від ідеї вступити в Європейський союз і НАТО, не порушувати питання територіальної приналежності Криму, провести місцеві вибори на Донбасі для завершення конфлікту з РФ і відновлення контролю над окупованими територіями Донбасу.
Ці пропозиції викликали обурення громадськості. На знак протесту політиків закликали бойкотувати «Український сніданок» Пінчука під час форуму в Давосі. Пізніше Пінчук написав нову статтю, в якій заявив, що його неправильно зрозуміли.
Пінчук є тестем другого президента України Леоніда Кучми, якого громадські акттивісти звинувачували у причетності до вбивства відомого українського журналіста Георгія Гонгазде, яке сталось 2000 року. Проте офіційних звинувачень правоохоронці Кучмі не висували. Сам він заперечує причетність до цієї справи.