Чи достатньо пологових будинків у Львові?
Чому львів’янки народжують закордоном? Як вирішити проблему нестачі пологових відділень з огляду на медичну реформу? Детально про це – у розмові з Ігорем Палигою, Доктором медичних наук та засновником Клініки репродукції людини «Альтернатива».
НАРОДИТИ ДЕ ЗАВГОДНО, ТІЛЬКИ НЕ У ЛЬВОВІ
І львів’янки, і пацієнти Клініки «Альтернатива» вже давно їздять по інших містах, обласних центрах або навіть до Польщі народжувати – за великі кошти, з проблемами на кордоні, з мовним бар’єром. А все тому, що Львів фізично не може прийняти всіх пацієнток, які народжують. Але частково приватні пологові відділення могли би забезпечити потреби жінок і надати покращені умови перебування, що народжують. Задовольнити вибагливих пацієнток. Тим більше, що їх необов’язково будувати в центрі Львова, навпаки, можна десь на окраїні або в районних центрах. Я знаю, що багато компаній мали такі плани, але поки що якихось реальних кроків у цьому напрямі не зроблено.
ВЛАСНИЙ ДОСВІД ТА ЗАГАДКОВІ ОБСТАВИНИ
В нас була дуже хороша можливість у Бібрці, де ми хотіли відкрити приватний пологовий будинок на базі лікарні у відділенні, яке вже півроку не працювало. Це закінчилося дуже-дуже неприємно. Звичайно, ми звернулися до всіх відповідних інстанцій: нас підтримав наш губернатор, керівництво районної лікарні Перемишлян, Голова держадміністрації Перемишлян та Голова міста Бібрка.
Ми почали обстежувати приміщення, в якому зараз – просто звалище технічних засобів, почали робити технічну документацію та подали документи на оренду. До того ж, ми хотіли забезпечити роботою виключно місцевий персонал. Загалом інвестиція в район з відновленням усіх інженерних мереж, з переплануванням та впорядкуванням довколишньої території мала скласти близько мільйона доларів. До того ж, сама структура була зареєстрована в м. Бібрка, щоб податки йшли у місцевий бюджет. Важливо і те, що ми були готові приймати не лише комерційних, а й соціальних пацієнтів і це також було обговорено з головою міста.
А з чим ми стикнулися? Ми стикнулися з дуже дивною ситуацією. Люди в лікарні заявили, що ми збираємося їх звільнити, довелось проводити неодноразово роз’яснювальну роботу. Але наша заява не розглядалась Перемишлянською радою протягом пів року. Вони зсилались на те, що компанія, яка подала документи на оренду, не мала в собі медичних кведів. Інакше і не могло бути – адже ми не могли отримати ліцензію на пологи, ще не маючи приміщення. Тож ремонтом займалася наша фірма, яка потім мала здати нам приміщення в суборенду.
Після того ми відкликали документи і отримали через 2-3 дні велику делегацію людей, які дуже просили нас повернутися. Але я, як людина, яка завжди виконує свої зобов’язання, яка вклала у цей проект півроку часу і зусиль, вирішив відмовитися. Після того мені зателефонувала журналістка місцевої газети із запитанням, чому орендар пішов і я просто коротко пояснив, що є проблеми на місцевому рівні. Вона ж написала статтю під назвою «Інвестиційна булька», де просто перевернула все з ніг на голову (див. фото) Ось такий неприємний досвід, який частково пояснює, чому приватні структури не поспішають відкривати пологові відділення неподалік Львова, а наші жінки змушені народжувати за сотні кілометрів від дому.
МИ ПОВИННІ НЕ ВІДЛЯКУВАТИ ІНВЕСТОРІВ, А ЗАОХОЧУВАТИ ЇХ ПРИХОДИТИ В НАШ РЕГІОН
Я був би готовий продовжити проект, хоча він і вимагає великих інвестицій та багато роботи, яку треба починати з нуля. Та найгірше, що немає гарантій, чи не буде знову якоїсь прихованої гри, яка знову все перекреслить. Хоча, я вважаю, що на сьогодні аж такої жахливої бюрократії немає і всі зацікавлені в розвитку міста, області, всі будуть лише вітати приватні пологові структури. Але такий проект передусім має бути фінансово цікавий для інвестора. Тобто, ми повинні їм пропонувати, заохочувати їх, дотримуватись прозорості у співпраці, а не відлякувати та не створювати перешкоди.
ПОЛОГОВІ ЗАПРАЦЮЮТЬ, КОЛИ ПРАЦЮВАТИМУТЬ РИНКОВІ УМОВИ
Мені не треба давати землю чи ще щось – я сам готовий купити чи взяти в оренду, але за нормальних ринкових умов, без посередників. Проблема у тому, що майже всі хочуть заробити вже і негайно, не думаючи на крок вперед, хоча деколи в перспективі ти можеш скористати більше, ніж вже. Я – готовий до перспективної співпраці, готовий надавати послуги для соціально незахищених пацієнтів, але поки що дива не трапилось. Тож лишається лише сподіватися на те, що воно буде і приватні пологові у Львові запрацюють.