Чого чекати Львівщині від бюджету на 2022 рік?
Інші блоги автора
- Сесія Львівської облради. Що це було? 20 бер 2023, 15:33
- Віялові аварійні відключення. Що це таке 25 жовт 2022, 12:08
- 380 млн грн незаконних відшкодувань ПДВ виявили у Львівській області 6 жовт 2022, 17:12
Парламент 2 грудня прийняв Державний бюджет, що дозволяє на рівні області та громад вчасно затвердити відповідні бюджети з урахуванням положень головного державного фінансового документу.
Саме тому обласна державна адміністрація відповідно до положень Бюджетного кодексу 7 грудня подала на розгляд обласній раді проєкти бюджету та обласних програм на 2022 рік. Що він у себе включає?
Основні цифри
Прогнозний обсяг обласного бюджету на 2022 рік становить 6,2 млрд грн. Передбачається збільшення на 11,7% (або на 374 млн грн) порівняно з очікуваними надходженнями 2021 року власних доходів обласного бюджету на 2022 рік. Отож, обсяг власних доходів на 2022 рік складатиме 3,57 млрд грн, що на 56,4% покриватиме видаткову частину бюджету.
Важливо, що бюджет 2022 року орієнтований на людину. У фокусі – зростання капітальних видатків на охорону здоров’я, освіту, розвиток дорожньої інфраструктури, забезпечення житлом дітей-сиріт, збільшення стипендій студентам профтехучилищ, цифровізацію, підтримку ініціатив територіальних громад.
Однак, як би нам не хотілося спрямувати більшу частку видатків на розвиток, ми маємо зобов’язання перед бюджетною сферою та комунальними установами обласного рівня. 47 % або 2,9 млрд грн, саме стільки закладено в проекті бюджету на утримання установ. Ці гроші мали б забезпечити належне функціонування обласних закладів охорони здоров’я, освіти, культури тощо. Щоб зменшити в наступні роки суму утримання у 2022 році, разом з ЛОР плануємо проведення аудиту видатків, оптимізацію структури закладів та впровадження енергоощадних технологій.
Обласні програми
Невід’ємною складовою бюджету є фінансування 29-и обласних програм – 1,519 млрд гривень. 27 з них є продовженням прийнятих депутатським корпусом минулорічних програм. Також запропоновано 2 нові програми – цифровізації та розвитку транспорту і зв’язку.
Найбільші статті видатків за програмами передбачаються на соціально важливі програми в галузі охорони здоров’я – 668 млн грн, соціального захисту населення – 94 млн грн, культури – 15 млн грн, фізичної культури – 47 млн грн, дорожнього господарства – 200 млн грн, екології – 50 млн грн, підтримку проєктів регіонального та місцевого розвитку – 100 млн грн. Ці програми мали б покращити якість життя мешканців області та повністю співпадають зі Стратегією розвитку області.
Розумію, що фінансування важливих соціальних програм потребує паралельних заходів з підтримки розвитку економіки. Тому на програми розвитку сільського господарства, підвищення конкурентоспроможності та сприяння інноваційному розвитку області передбачено близько 50 млн грн.
Принципи в обласних програмах
Водночас, пропоную, щоб при прийнятті бюджету 2022 року та обласних програм були закріплені певні принципи, які дозволять виконувати ті стратегічні завдання, які стоять перед обласною владою.
1. Обласні цільові програми повинні більше орієнтуватись на розвиток, а тому пропонуємо зафіксувати в рішенні про бюджет обов’язкову квоту капітальних, тобто розвиткових видатків на рівні не менше 40%. У 2021 році з 1,5 млрд грн лише 30% спрямовувалось на капітальне будівництво, придбання обладнання та інші капітальні інвестиції.
2. Затвердити у бюджеті розвитку на 2022 рік мінімальну квоту видатків для проєктів закладів обласного підпорядкування на рівні 40% (у поточному році цей показник лише 15,6%), поступово збільшуючи її в наступні роки. Для чого це? Ми маємо відійти від практики розпорошування коштів на ремонт народного дому якогось із ОТГ, замість технічного переоснащення чи ремонту спеціалізованого медичного закладу обласного рівня.
3. За результатами інвентаризації довгобудів в області ми виявили шокуючі цифри – за попередні роки «напрацювали» близько 400 об'єктів незавершеного будівництва (школи, садочки, будинки культури, спортивні об’єкти тощо) загальною вартістю на понад 4 млрд (!) грн . Тому маємо не «плодити» довгобуди, а завершити уже розпочаті об’єкти.
4. Забезпечити прозорий конкурс Комплексної програми регіонального розвитку. Тобто, усі переможці можуть фінансуватися лише згідно з рейтингом. Жодних інших незрозумілих для людей механізмів відбору проєктів! Також пропоную збільшити мінімальну вартість мікропроєктів зі 100 до 500 тис грн, а максимальний обсяг субвенції з обласного бюджету з 250 до 750 тис грн. Це допоможе реально підтримати місцеві ініціативи, а не розпорошувати кошти платників податків!
Таким є бачення бюджету та обласних програм на 2022 рік. У Львівській ОДА готові до його обговорення з депутатами обласної ради, головами громад, громадськістю та експертною спільнотою.
У зв‘язку з тим, що на офіційному сайті Львівської обласної ради, по незрозумілих причинах вже другий день не оприлюднені проєкти рішень про внесення змін до обласних цільових програм на 2022 рік, надаю для всіх депутатів і зацікавлених осіб посилання.
Переконаний, що ще до нового року ми разом маємо пройти ухвалення бюджету та всіх важливих обласних програм, щоби продовжувати розбудовувати Львівщину.