Чотири села біля Львова з квітня платитимуть за воду, яку досі отримували безкоштовно
До теми
З квітня водопостачання та водовідведення для мешканців Малехова, Збиранки, Малих та Великих Грибовичів стане платним. Безоплатне водопостачання цим селам обходилось Львову у 3,5 млн грн за рік.
«Нам смітярка зіпсувала криниці. А вони тепер хочуть платно зробити чи закрити зовсім хочуть. Ми не готові платити за воду. Хай нам криниці роблять другі», – говорить мешканка Грибовичів Ганна.
Так на цю звістку реагують у Грибовичах. Пані Ганна користується безкоштовною водою з крана майже два роки.
«Приготувати їсти, щось попрати. Для поливу рідко коли використовуємо, нема коли поливати», – додає Ганна.
Та за хорошої погоди городи місцевих вже біліють парниками. Люди масово висаджують ранню зелень та овочі, щоби продати її на львівських ринках. А городину потрібно поливати.
«Грядку посіяла кропу, вчора посадила грядку цибульки, трошки людям на Львів везу, трошки собі. Поливаємо з криниці, викачуємо воду. В нас, наприклад, файна вода, нічого така, вона джерельна», – каже мешканка Грибовичів Слава.
Однак, дані «Львівводоканалу» свідчать, що мешканці таки беруть воду для поливу з крану. У Малехові одна людина споживає в середньому майже 10 кубів води ‒ це уп’ятеро більше, ніж середній львів’янин. Загалом така пільга обходилась обласному центру у 3,5 млн грн за рік. Втім у Малехові є й такі споживачі, що платять за воду. Пані Наталя ‒ одна з них.
«Я плачу, вода мені потрібна. Нормально ставлюсь до цього. Вважаю, що люди повинні платити, а що тут в нас зі звалищем є проблеми – це інше питання», – розповіла мешканка Малехова Наталя.
Досі села отримували воду безкоштовно як компенсацію за роботу сміттєвого полігону. Оскільки сміттєзвалище закрите, люди мають якнайшвидше укласти договір із «Львівводоканалом». Тариф такий же ж, як у Львові.
«Мешканці кожен ставить лічильник, укладає договори з «Львівводоканалом» і вступає в юридичні відносини і починає сплачувати за спожиту воду. Другий варіант: села створюють своє комунальне підприємство, воно укладає угоду з водоканалом, а далі вибудовує свої відносини з мешканцями: може відшкодовувати, може збирати гроші, тобто будь-яким чином», – прокоментував заступник міського голови з житлово-комунальних питань Сергій Бабак.
Втім сільські ради проти, у кожної є свої умови.
«Поки не буде рекультивоване львівське міське сміттєзвалище, поки не будуть забрані озера інфільтрату, поки не будуть водні горизонти відновлені до такого первинного стану, як вони колись були – не буде розглядатися варіант такий, як платна вода для мешканців Грибовицької сільської ради», – сказала секретарка Грибовицької сільської ради Оксана Томак.
«Принаймні 50 літрів в день на людину, які би подавалися безоплатно, а на решту мав би бути встановлений лічильник і оплата», – додав сільський голова Малехова Володимир Сеньковський.
Якщо ж люди не укладуть угод та не встановлять лічильників, «Львівводоканал» має всі юридичні повноваження з 1 квітня припинити водопостачання для цих населених пунктів.