Ґданські художники привезли до Львова епатажне сучасне мистецтво
Поляки захоплюють виставкою «Єдність у різноманітності»
У львівському Палаці мистецтв 12 митців експонують виставку «Єдність у різноманітності». Хтось дозволяє гладити свої твори, інші ― навіть заграти на інсталяції: звучить і пам’ятний знак невідомому воїну з цілого Всесвіту.
Митець Чеслав Подлешний порозкладав, порозставляв і понавішував по всьому залу своїх металевих лицарів. Вони наче із Середньовіччя, такі, як у польських костелах, однак сучасні. З різного старого непотребу ― з виварок, старих ручок, виделок, які митцю вже з тридцять років дарують друзі та знайомі.
«Можемо розгледіти, що лицар з різних кухонних речей, шматків декору старих ламп. Дещо є керамічне: як пальці чи обличчя. І, звичайно, якийсь кавалок ванни. Це все, що нас оточує», ― описав свого героя Чеслав Подлешний.
Бо старі речі, каже, мають історію і душу, тому вони ще можуть жити. З півсотні таких воїнів вже роз’їхалися по приватних колекціях світу.
Виставка називається «Єдність у різноманітності». Тут скульптура, графіка, живопис, кераміка. Майже всі автори ― випускники Ґданської академії образотворчих мистецтв, теперішні її викладачі.
Адріана Майдзіньска привезла випалений керамічний цикл «Чоловік як носій ідеї».
«Маю, до прикладу, роботу про зв’язок між двома людьми. До цієї міри, що вони стають одним спільним. Але та єдність може бути теж дещо страшною. Бо може бути нерозлучна і болісна», ― розповіла Адріана Майдзіньска.
Серед авторів – і сам ректор Ґданської академії мистецтв. Кшиштоф Полковскі привіз давнішу живописну творчість: поєднує Середньовіччя, релігію та експеримент.
«Мій живопис – то пережиття в моєму житті досить драматичних подій. Такий відгомін «Зняття з хреста» Рогіра ван Вейдена», ― каже він.
Організатор виставки ― польський фонд «Спільнота Ґданська». Вони часто влаштовують у своєму місті пленери та експозиції просто неба. До них з’їжджаються художники з Іспанії, Норвегії, Литви. А згодом скульптури митців оздоблюють навіть парки та ліси Польщі.
«Творимо виставки для того, щоб інші люди їх відбирали, дивувалися з них, критикували ― просто дозволяли собі з цими виставками зустрітися», ― підсумував президент фонду «Спільнота Ґданська» Анджей Стельмасєвіч.
Посмакувати польським експериментом можна буде до останнього четверга літа, 25 серпня.