Держбюджет-2022: до чого готуватись громадам
Народна депутатка Галина Васильченко розповідає, який ресурс Державний бюджет на 2022 рік дасть об'єднаним громадам
Інші блоги автора
- Про програми підтримки для підприємців, доступні сьогодні 5 серп 2022, 15:01
- Україна офіційно кандидат на вступ у ЄС. Що це нам дає? 23 черв 2022, 22:49
- Більше грошей на місця, або три кроки до розвитку громад 1 бер 2021, 11:26
2 грудня Верховна Рада України в цілому ухвалила Державний бюджет на 2022 рік. Одразу буде справедливо зазначити, що цей бюджет кращий, ніж цьогорічній, зокрема і для громад. Наприклад, цього разу не було, здавалось би, вже традиційної боротьби за збереження акцизу з продажу пального на місцях, що ми разом із іншими депутатами «вигризали» попередніх два роки. Проте далеко не всі пріоритети були враховані.
Згідно з документом, загальний обсяг фінансового ресурсу місцевих бюджетів на 2022 рік становитиме 630,8 млрд грн.
Одне із нововведень, що матиме найбільший вплив на доходи бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, це збільшення зарахування податку з доходів фізичних осіб на 4% за рахунок відповідного зменшення до державного бюджету. Тобто у 2022 р. до бюджетів ОМС буде зараховуватись не 60%, а 64% ПДФО. Я також подавала бюджетну пропозицію про +5% ПДФО, тож добре, що її врахували принаймні частково.
Для кращого розуміння: +4% ПДФО – це додаткових 10,9 млрд грн для громад по всій Україні, зокрема для Львівщини – 640 млн грн, а для Львова – 397 млн грн. Але справа в тому, що цей фінансовий ресурс дається громадам лише на один рік, тоді як повноважень в ОМС менше не стає. Тому продовжую працювати над тим, щоб +5% ПДФО закріпили в бюджетному кодексі на постійній основі. Для цього потрібно ухвалити законопроект №5066, що я зареєструвала ще на початку 2021 р. Впевнена, такий крок буде правильним та справедливим.
Ще один позитив цього бюджету – виділення 1 млрд грн на реалізацію програми «Питна вода», зокрема було враховано і мою пропозицію. Думаю, більшості відомо, наскільки незадовільною є ситуація в громадах з водною інфраструктурою (переважно вона збудована ще в 50-70-х рр. ХХ ст і явно застаріла). У багатьох населених пунктах воду досі подають за графіком. Що передбачає ця програма? Передусім, будівництво та реконструкцію водопровідних мереж. Програму планують впроваджувати протягом 5 років. Громадам, зі свого боку, необхідно мати готові плани необхідних інфраструктурних покращень та проектно-кошторисну документацію до них.
Окремо варто розглянути питання тарифів, адже протягом осені громади зіштовхнулись із серйозними викликами (хоч, на жаль, з наступом холодної пори через політику центральної влади в нас постійно виникають такі проблеми). Центральна влада переклала повноваження з регулювання цін на комунальні послуги на органи місцевого самоврядування. Проте обіцянки, закладені в Меморандумі між центральними та місцевими органами влади щодо непідвищення цін на комунальні послуги, одразу встигли розбитись об складну реальність. І замість обіцяних 13,6 грн за куб газу в жовтні бюджетні установи отримали платіжки по 30-37 грн. Громади просто були змушені на якийсь час закривати школи, садочки, через неможливість платити за такими цінами. Тож ми разом з іншими депутатами неодноразово звертались до влади з проханням врегулювати критичну ситуацію і подавали необхідні бюджетні пропозиції.
Так, у бюджеті на 2022 р. передбачена додаткова дотація для проведення розрахунків протягом опалювального періоду в розмірі 1,5 млрд грн. Облдержадміністрації розподілятимуть дотацію між громадами, значення індексу податкоспроможності яких менше 0,9. Крім того, під час розгляду бюджету до другого читання в залі Ради були внесені зміни, згідно з якими місцевим бюджетам виділено 27 млрд грн на погашення заборгованості з різниці в тарифах підприємств перед Нафтогазом.
Водночас для громад передбачено низку інших субвенцій, які можна переглянути на інфографіці:
Важливо, щоб вони були розподілені рівномірно між усіма територіальними громадами України. Місцевій владі раджу не зволікати і готувати подання необхідної документації для отримання тієї чи іншої субвенції.
Проте, на жаль, далеко не всі пріоритети щодо розвитку громад враховані в бюджеті. Серед справді негативних норм можна виділити:
- Із Державного фонду регіонального розвитку забрали 6 млрд грн. Так, до другого читання з 11 млрд грн залишилось лише 5 млрд. Хоч ДФРР за роки роботи засвідчив, що є більш ефективним інструментом розподілу коштів серед громад, ніж, наприклад, субвенція на соціально-економічний розвиток.
- Не заклали жодних коштів на освітню субвенцію для оплати праці вихователів у дитячих садочках. Тобто оплата заробітної плати вихователів надалі залишатиметься «на плечах» громад.
- Недостатньо коштів на медицину. Замість потрібних 268 млрд грн (тобто 5% від ВВП), як того вимагає законодавство, на Програму медичних гарантій у 2022 виділили 157,3 млрд грн (2,9% від ВВП). Як це стосуватиметься громад? Чимало комунальних медзакладів недоотримають належного фінансування від держави. І громадам прийдеться стати перед вибором: чи дофінансовувати їх з власної кишені чи залишати цей тягар на плечах медиків та пацієнтів.
- Лише 231 млн грн залишили на будівництво ЦНАПів. Отже, доступ на місцях до якісних адміністративних послуг залишається під питанням.
Звісно, добре, що хоч якісь пропозиції були враховані, як-от +4% ПДФО. Однак цього недостатньо для повноцінного розвитку на місцях і комфортного життя мешканців в громадах. Це потрібно змінювати, щоб дати можливість децентралізації запрацювати на повну.