Нещодавно у спальному районі Львова 14-річна дівчинка вистрибнула з вікна на 15 поверсі. У школі у дівчинки не помічали ознак депресії, а поліцейські, що розслідують це самогубство, кажуть, що дівчина була закритою у собі. Її смерть вкотре підняла питання цькування у школах, стосунків та довіри між батьками і дітьми.
Згідно з дослідженням ЮНІСЕФ, 67% дітей в України стикались з цькуванням, кожна четверта дитина була жертвою такого цькування і половина з них нікому про це не розповідала. Психологи запевняють, якщо батьки приділятимуть більше уваги своїм дітям, то кількість самогубств вдасться зменшити.
***
25 жовтня 14-річна дівчинка вистрибнула на Сихові з вікна квартири на 15 поверсі, у передсмертній записці написала, що ненавидить своїх батьків. Дівчинка живе у Львові разом з бабусею та дідусем, яких у цей момент не було дома. Сусіди розповіли журналістам ТСН, що батько дівчинки донькою не цікавиться, а мама поїхала на заробітки і уже приблизно сім років живе у Криму з новим чоловіком.
Керівник Франківського відділку поліції Львова, де зараз розслідують цю справу, каже, що 14-річна Жанна була спокійною та замкнутою у собі. Однак у школі, де навчалась дівчина, ознак депресії у неї не помічали. Найімовірніше, причиною самогубства був брак батьківської уваги.
За словами психолога Ігоря Корнієнка, батьки спілкуються з своїми дітьми в середньому 17,5 хвилин щодня. Запитують мимохідь переважно про буденні речі та оцінки в школі. Психолог радить батькам приділяти дітям принаймні годину часу щодня та спілкуватись з ними віч-на-віч, а не під час миття посуду чи водіння автомобіля.
Під час такого спілкування, діти зможуть розповісти батькам про те, що їх турбує, та не закриватимуться у собі. За даними ЮНІСЕФ, 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикались з проблемою цькування (булінгу) серед однолітків, у школах, соцмережах і т.д. Кожна четверта дитина була жертвою такого цькування і половина з них нікому про це не розповідала.
Як йдеться у дослідженні U-report, ті, хто розказують про випадки цькувань, зазвичай звертаються до батьків/родичів (27%) або друзів/братів і сестер (25%). Лише 4% молоді повідомлять про булінг своїм вчителям. Молодь бачить зв’язок між реакцією дорослих та покращенням або погіршенням своєї ситуації. Найчастіше на питання «Чому відбувається булінг?» вони відповідали «Тому що дорослі не звертають на це уваги» – так вважають 37% опитаних. Крім того, більше половини респондентів зазначили, що необхідно проводити підготовку вчителів щодо припинення булінгу, адже сім з десяти випадків булінгу трапляються між дітьми у школі.
Надаємо, що цькування однолітків, брак батьківської уваги чи закритість дитини у собі може призвести до важких наслідків. Цьогоріч у березні 13-річний хлопчик, виконувавши завдання «груп смерті», заліз на дах 9-поверхівки у Стебнику та хотів вчинити самогубство. Поліцейські приїхали вчасно, але не могли переконати хлопця спустити на землю. Школяра допомогли врятувати двоє сусідських дівчат, що піднялись на дах та переконали хлопця не вчиняти самогубство.
На Львівщині також була спроба самогубства підлітка через низьку оцінки. Він двічі вдарив себе ножем у груди, цілячись у серце, але, на щастя, рани виявились не смертельними. У 2015 році Львів сколихнула інформація про двох закоханих підлітків, що разом стрибнули з 12-го поверху закинутої будівлі. 15-річна дівчина померла на місці, а 16-річний хлопець був госпіталізований з важкими травмами. Поліція припускає, що це було самогубство.
P.S. Уже після написання цієї статті стало відомо про самогубство 15-річного хлопця у селі Верхня Рожанка Сколівського району.