Для гасіння пожеж на сокальських териконах використовують європейські технології
До теми
На початку цього року тління найбільшого терикону на Львівщині, що у с. Сілець і належить збагачувальній фабриці ПАТ «Львівська вугільна компанія», охопило шість соток території. Це погано впливало на місцеве довкілля і завдавало мешканцям чимало клопотів зі здоров'ям. Раніше тут важко було ходити через спеку і тяжко дихати через пилюку й різкий запах сірки. Тож гасінням пожеж і тління врятували не лише екологічну ситуацію, а й здоров'я тутешніх мешканців. Зараз роботи з ліквідації тління тривають, а на схилах териконів уже зеленіють дерева. За кілька років тут ростиме трава, запевняють у департаменті паливно-енергетичного комплексу.
Щоб запобігти надзвичайної ситуації на природному відвалі збагачувальної фабрики, із резервного фонду держбюджету виділили майже 12 млн гривень. Роботи розпочали на початку літа, за три місяці виконали половину запланованого. Техніку гасіння підрядники запозичили у Європи.
«Ми бачимо зараз, що підрядна організація здійснює заливання в канаву антипірогену, це речовина, яка сповільнює тління. Після чого це загортається і закривається ще 50-тисантиметровим ізоляційним шаром для того, щоб не допустити кисню туди», ‒ розповідає Михайло Мельник, директор департаменту паливно-енергетичного комплексу ЛОДА.
На породному відвалі роками горіло і тліло вугілля, а пожежі спалахували через потрапляння кисню в землю. Хімічні реакції тут неминучі: східні вітри заносять чимало повітря. Тож робітники сповільнюють тління горючих копалин антипірогеном, а деякі ділянки заливають торкрет-сумішшю. У Європі її використовують для спорудження мостів і навіть для будівництва під водою.
Однак тутешнім мешканцям терикони і надалі приносять дискомфорт. Навіть на відстані кількох кілометрів до них доноситься різкий запах сірки й дим.
З тлінням на породному відвалі боротимуться до середини вересня. Згодом намагатимуться використати залишки від вугледобування. Левову частку порід на териконах займає аргіліт ‒ відходи збагачення вугілля. За кордоном цю породу використовують для замощення доріг, тож обласна влада шукатиме можливості експортувати аргіліту до інших країн.
Нагадаємо, на Львівщині спостерігається так зване «горіння терикону»: вогонь та дим, що проявляються через хімічні процеси всередині відвалу породи, яка є відходами від збагачення вугілля.