До газових переговорів України і Росії треба долучити ЄС, - Кінах
Газові переговори України та Росії повинні стати пошуком оптимального компромісу, а тому в них повинні брати участь усі зацікавлені сторони, у тому числі Європейський Союз. Особливо, якщо мова йде про створення газотранспортного консорціуму, що може стати сприятливим фактором для збереження важливої ролі України як газового транзит ера, переконаний нардеп від Партії регіонів Анатолій Кінах.
"Для України має принципове значення вирішення питання обґрунтованої, адекватної ціни на газ, а також зробити якісні кроки разом зі своїми партнерами - Росією та Європейським Союзом - у бік створення енергетичної безпеки високого рівня, умов прозорого ринку енергоносіїв, без проявів політичного чи економічного тиску. І на цьому шляху принципове значення для України має збереження своїх позицій стратегічного транзитера", - підкреслив політик.
А.Кінах нагадав, що сьогодні через ГТС України до країн ЄС транспортується близько 70% обсягів природного газу з Росії.
"Необхідно постійно шукати баланс інтересів держав-постачальників, транзитерів та споживачів. Одним із оптимальних варіантів пошуку компромісу є варіант створення газотранспортного консорціуму. Угоду про створення консорціуму було підписано ще у 2002 році. Я особисто підписував її як прем’єр-міністр України. Ця угода передбачає участь трьох сторін: України, Росії та ЄС. Такий консорціум дав би можливість завантажити газотранспортну систему України, покращити умови для залучення інвестицій", - впевнений народний депутат.
На думку політика, дуже важливо при вирішенні цих питань залучати всі зацікавлені сторони. Тобто участь у переговорах між РФ та Україною повинен брати і Євросоюз.
"Але до сьогоднішнього дня ми, на жаль, не бачимо консолідованої позиції основних держав Європейського Союзу, це, у першу чергу, Німеччина, Італія, Франція. І як приклад прямої загрози нашим національним інтересам, можу назвати запуск "Південного потоку". На жаль, цей проект підтримується Європейським Союзом. І якщо він буде введений в дію разом з другою чергою "Північного потоку", він у сумі перекриває той обсяг газу, який сьогодні Україна транспортує в ЄС – 95-100 млрд кубометрів. А це різко знижує як фінансовий ефект, так і значення України як тринзитера природного газу", - наголосив парламентар.
Він зазначив, що переговори з Росією тривають і не варто сьогодні говорити про якісь досягнуті домовленості, а тим більше заявляти їх як щось, що вже відбулося. "Це суперечить діловій та дипломатичній етиці", - підкреслив політик.
Нагадаємо, розмови про можливість реального втілення в життя ідеї створення тристороннього газотранспортного консорціуму обговорюють вже давно.
Зазначимо, народний депутат з фракції НУ-НС Володимир Ар’єв з посиланням на власні джерела повідомив, що 8-9 грудня буде підписано договір з "Газпромом".