Друзі пізнаються у смітті
Чому міста Львівщини приймають лише 40 із 580 обіцяних тонн львівського сміття
1З часу підписання меморандуму між мерами міст Львівщини та представниками Львівської міськради, облради та ЛОДА пройшло уже два тижні. Документ, який мав вирішити проблему з вивезенням сміття зі Львова, уже набрав чинності, однак мери не поспішають укладати угоди та приймати відходи зі Львова.
ZAXID.NET поговорив з міськими головами, які були вказані у тексті меморандуму, та з’ясував, якою є ситуація у кожному з 19 міст Львівщини.
Які міста погодились приймати сміття?
У трьох містах Львівщини мешканці та депутати погодились приймати відходи зі Львова. Зокрема, про таке рішення ZAXID.NET розповів мер Буська Ростислав Сліпець та мер Червонограда Андрій Залівський, які уже захоронюють львівське сміття на місцевих полігонах.
«Фактично ми приймаємо відходи зі Львова з 23 березня, по чотири машини в день. У нас підписана угода між львівським комунальним підприємством до кінця року. Щодо меморандуму, то зараз ми розробляємо окрему угоду, щоб при можливості ЛОДА і ЛОР також підписали. Згідно з меморандумом, ми маємо приймати 30 тонн, але ми і зараз їх приймаємо», – розповів Ростислав Сліпець.
За словами Андрія Залівського, депутати Червоноградської міськради погодились приймати відходи зі Львова, однак зменшили обсяги відходів, які прийматимуть щодня, із 40 до 10 тонн. За його словами, обсяги зменшили, бо у межах міста є невеликий полігон, який приймає сміття з Червонограда і 300 тонн до кінця року з Кам’янка-Бузького, Городоцького та тимчасово – із Жовківського районів. При цьому усе сміття спершу йтиме на сортувальну лінію.
Тобто наразі із 580 тонн, які, згідно з меморандумом, щодня мали приймати міста Львівщини, приймають лише 40 тонн: 30 тонн Буськ та 10 тонн Червоноград.
27 квітня депутати Новояворівська також погодились приймати сміття зі Львова, зменшивши при цього щоденну норму відходів із 80 до 40 тонн. Однак, як сказав мер Новояворівська Василь Муравель, при цьому до Львова є певні вимоги.
Новояворівськ готовий приймати сміття зі Львова за умови придбання і встановлення сортувальної лінії. 30% необхідної для цього суми Новояворівськ хоче отримати від Львівської міської ради до підписання угоди про вивіз сміття. Крім того має бути забезпечене прибання ваги для полігону та оплата у 600 грн за кожну тонну львівського сміття. Угод на захоронення сміття зі Львова Новояворівськ ще не підписував.
Які міста відмовились приймати сміття?
Міські голови семи міст Львівщини стверджують, що не прийматимуть відходи зі Львова через спротив мешканців, депутатів чи через неналежні умови захоронення відходів на місцевих полігонах. Зокрема, йдеться про Борислав, Белз, Броди, Великі Мости, Рава-Руську та Старий Самбір.
Мери Бродів та Белза взагалі не підписували 21 квітня «сміттєвий меморандум», пояснюючи своє рішення спротивом мешканців. Мери Борислава та Великих Мостів відмовились приймати сміття після негативних голосувань депутатів місцевих рад.
У Рава-Руській на громадських слуханнях, за словами міського голови Миколи Зінька, із майже 200 місцевих мешканців жоден не проголосував «за», один – «утримався», усі інші були «проти».
«На зборах були присутні і представники Львівської міськради і ЛОДА. Відбувалося обговорення, дискусія, однак після всього почутого, мешканців вирішили все-таки не приймати сміття зі Львова на наш полігон. Проблема у тому, що полігон розташований дуже близько до міста», – пояснив ZAXID.NET міський голова Рави-Руської Микола Зінько.
Не підтримали меморандум і мешканці Старого Самбора, де громадські слухання відбулися 27 квітня. «У результаті обговорення, мешканці Старого Самбора висловили відмову у прийняті на утилізацію львівських відходів», – повідомили у Старосамбірській міській раді.
Міський голова Старого Самбора Ігор Трухим повідомив, що проти прийому львівського сміття висловилися також мешканці сіл Стрільбичі та Стара Сіль, розташованих поруч з міським сміттєзвалищем.
Мер Золочева Ігор Гриньків, сказав, що на місцевий полігон не прийматимуть сміття зі Львова поки не добудують нові карти (сегменти) місцевого полігону.
«До нас надійшло письмове звернення від Єлиховицької сільської ради, що на сесії вони прийняли рішення не захоронювати сміття зі Львова на полігоні у Єлиховичах. Також є ще велике звернення мешканців, є підписи від мешканців практично із кожного будинку, що проти захоронення сміття. Люди бояться за екологію. Треба побудувати дві нові карти полігону ТПВ, вартість будівництва приблизно 15 млн грн. Лише після цього міська рада розглядатиме питання щодо прийняття сміття зі Львова. У нас повинні бути аргументи, щоб говорити з мешканцями та переконувати їх змінити свою думку», - сказав він.
Які міста ще не прийняли рішення?
У дев'ятьох містах Львівщини ще тривають громадські слухання, де мешканці вирішують чи будуть місцеві полігони приймати відходи зі Львова.
У Жидачеві та Самборі громадські слухання заплановані на 10 або 11 травня, у Перемишлянах вони відбудуться 11 травня, у Мостиськах – 16 травня, у Радехові – 18 травня, у Сокалі – 26 травня. Ще у двох міста (Дрогобич та Миколаїв) громадські слухання проведуть у неділю, 7 травня, а у Стрию дату громадських слухань ще не визначили.
«Були громадські слухання, ми ходили безпосередньо до місцевих мешканців і наразі ситуація є позитивною, але ми повинні виконати певні вимоги селян. Зокрема, відремонтувати дорогу, зробити освітлення, поміняти в церкві вікна, рекультивувати сміттєзвалище. 7 травня буде ще один збір мешканців, ми повинні пообіцяти, що виконаємо ці вимоги, і тоді уже буде уже остаточне рішення», - розповів ZAXID.NET мер Дрогобича Тарас Кучма.
За словами мера Миколаєва Андрія Щебеля, у місті уже відбувались перші громадські слухання, а 7 травня відбудуться другі слухання, після чого питання винесуть на сесію міської ради. Як сказав мер Миколаєва, місцеві депутати від партії «Свободи» на попередніх слуханняв використали у своїх цілях реєстраційні списки, де мешканці ставили свої підписи. За словами Щебеля, депутати поширювали реєстраційний список та казали, що це перелік людей, які протестують проти прийняття сміття зі Львова.
«На попередніх громадських слухання депутати від «Свободи» вдавались до маніпуляцій. Реєстрація учасників – це не є збір підписів, хто «за», а хто «проти». Вони зманіпулювали, багатьох людей поставили в таке становище, що вони лише зареєструвалися, а ці підписи видають як підписи людей, що «проти», - сказав ZAXID.NET Андрій Щебель.
За словами міського голови Самбора Юрія Гамара, який теж не підписував 21 квітня меморандум, у Самборі відбувалася тривала дискусія і депутати домовилися провести громадські слухання 10 або 11 травня. До того часу свої позиції мають сформувати дев’ять депутатських фракцій.
«У меморандумі був пропонований обсяг прийому сміття зі Львова – 70 тонн на добу. На сьогодні ми готові говорити про 40 тонн і дещо більше, адже ще маємо своє сміття і чинні угоди з районами, звідки звозять сміття», – зазначив Юрій Гамар.