Експерти розвіяли міфи про перейменування населених пунктів в рамках декомунізації
Експерти пояснили, коли і кому доведеться змінювати документи після перейменування населеного пункту чи вулиці
В Українському інституті національної пам'яті повідомили, що у випадку, якщо при перейменуванні населеного пункту чи вулиці при виконанні закону про декомунізацію у громадян змінилася адреса місця проживання, вносити зміни в паспорт, а також документи про власність на нерухомість і техталони на автомобілі та номерні знаки не потрібно.
«Згідно з чинним законодавством, після перейменування ніхто не повинен бігти в паспортний стіл, щоб зробити відмітку про нову адресу», – йдеться в прес-релізі, опублікованому у вівторок на сайті інституту.
Разом з тим, в документі наголошується, що люди можуть змінити дані про зміну місця проживання у паспорті громадянина України в тому випадку, коли тоталітарна назва в документі їх абсолютно дратує.
В Українському інституті національної пам'яті зазначили, що такі зміни можна внести в паспорт, коли буде зручно – «наприклад, після досягнення віку, коли в паспорт треба вклеїти нове фото, або при зміні місця проживання».
Також в інституті спростували твердження, що у зв'язку з перейменуваннями треба буде змінити документи про власність на нерухомість.
«Законодавство України не передбачає кінцевих строків зміни документів в цьому випадку. Зміна назви вулиці не є зміною місця проживання. Тому всі необхідні зміни до документів можуть бути внесені тоді, коли це буде зручно їх власнику. Наприклад, коли людина захоче змінити місце проживання – переїхати на іншу вулицю або в інше село чи місто», – йдеться в документі.
Документи власності на квартири, будинки, земельні ділянки, будь-яке інше майно, в яких вказані старі назви, залишаються дійсними. Зміни в них треба буде вносити, тільки якщо власник захоче продати, подарувати або передати в спадщину свою квартиру, будинок або інше майно. У такому випадку в документах, які будуть оформлятися на нового власника, вже буде вказано нову назву.
«Єдині, кому треба буде внести зміни до статутних документів – це юридичні особи. Однак, згідно з чинним законодавством, ця процедура для них безкоштовна… Фізична особа-підприємець (ФОП) повинна вносити зміни про свою адресу в Єдиному державному реєстрі, але це також безкоштовно», – додали в інституті.
Крім цього, в Українському інституті національної пам'яті пояснили, що не треба буде міняти техталони на автомобілі та номерні знаки.
«Власникам автомобілів нема за що хвилюватися. Перейменування вулиці не є зміною фактичного місця проживання, а тому і не є підставою для обов'язкової перереєстрації транспортного засобу та внесення змін у техпаспорт автомобіля. Його власник зможе зробити це, коли продаватиме або даруватиме авто. На вартості процедури перереєстрації це не позначиться, ніяких додаткових платежів не передбачено», – підкреслили в інституті.
Як повідомляв ZAXID.NET, в липні цього року у Малехові Львівської області виник скандал через перейменування однієї з вулиць на честь героя АТО. Тоді жителі вулиці обурилися, що перейменування призведе до бюрократичної тяганини.
Інший скандал, також влітку цього року і також на Львівщині, виник у райцентрі Сколе. Тоді жителі висловили невдоволення перейменуванням вулиці на честь героя Небесної сотні.