Фаріон: Концепція мовної політики не сподобалася «матоязичним»
Шляхи реалізації мовної концепції в Україні не визначені. Держава до 2010 року жила без концепції мовної політики. Про це повідомила депутат Львівської обласної ради від ВО «Свобода» Ірина Фаріон під час міжнародної науково-практичної конференції «Львів для української мови у світі» з нагоди Міжнародного дня рідної мови.
«Остаточний варіант державної мовної політики було розроблено у травні 2009 року. Розробила її робоча група, створена, відповідно до наказу Міністерства культури і туризму від 2007 року у складі вісьмох осіб. Це представники центральних органів виконавчої влади та наукових установ на чолі із заступником міністра Ольгою Бендж.
Концепцію схвалено указом Президента України від 15 лютого 2010 року. Ющенко став президентом у 2004 році. А схвалив концепцію мовної політики 15 лютого 2010 року, коли за Януковича уже проголосували як за наступного президента. Буквально за кілька днів до своєї повної капітуляції він підписав указ про Концепцію державної мовної політики, через шість років після встановленого Державною програмою терміну», - наголосила І. Фаріон.
«Ця концепція визначила стратегічні пріоритети і орієнтири у подоланні деформацій національного мовно-культурного та мовно-інформаційного простору. Блискуча, надзвичайна концепція! Професорові Василенку, докторові юридичних наук за її напрацювання треба поставити пам’ятник. Він був головним мотором її напрацювання.
Але маю інформацію, що російськомовним, чи косноязичним, чи матоязичним не сподобалася така концепція. Через те, вона була абсолютно пригальмована, і доведена до того моменту, коли не може просто вступити в дію», - зазначила І. Фаріон.
«Указом президента від 15.02.2010 №161 Кабінету міністрів України доручено розробити та затвердити у тримісячний термін план заходів (Ющенко уже знав, що він президентом не буде) з реалізації концепції, передбачивши, зокрема, заходи щодо розроблення та затвердження Державної програми розвитку та функціонування української мови та мов національних меншин (я категорично проти того, щоб вони називалися національними меншинами, це – етноменшини) на 2011-2015 роки», - пояснила вона.
«Проблема полягає в тому, що концепцію мовної політики абсолютно не узгоджено з Мінфіном та Мін’юстом, без чого її не можливо втілювати в життя. Якщо цими міністерствами концепція не погоджена, ні держава, ні стратегії на її реалізації не будуть фінансуватися. Концепція буде існувати на папері. Отже, шляхи реалізації державної мовної політики залишаються невизначеними», - наголосила вона.
Поки що цю концепцію ніхто не скасовував. Кращого документу, я за своє життя не читала.