Філарет про Крим: Росія порушила три заповіді Божі
18 березня у Кремлі президент Росії Володимир Путін використав засіб диявола – змішав правду з неправдою. Переконаний, що напівправда, яку з вуст Путіна чув весь світ, гірша за відверту неправду – як схована в їжу отрута є більш небезпечною, ніж отрута явна. Про це у своєму зверненні до українців наголосив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
Окрім цього, Філарет наголосив, що 18 березня керівництво Росії публічно порушило три заповіді Божі: не кради, не говори неправдивого свідчення на ближнього твого, не бажай дому ближнього твого... (і) нічого, що у ближнього твого.
«Вважаючи розпад тоталітарного СРСР «трагічною подією» він не сказав, що в Україні, в тому числі в Криму і Севастополі, більшість людей 1 грудня 1991 р. на відкритому референдумі без жодного примусу підтримали незалежність України. Також він жодним словом не згадав про зобов’язання не тільки поважати, але і гарантувати територіальну цілісність, суверенітет і недоторканість кордонів України, взяті на себе Російською Федерацією за Будапештським меморандумом 1994 р. та Договором про дружбу 1997 р.
Окупувавши і анексувавши Крим, керівництво Росії по суті поставило під сумнів всю систему міжнародного права. Відтепер, на думку російської влади, будь-яку суперечку «в зоні інтересів» Кремля можна вирішувати військовою силою та іншими засобами тиску – не рахуючись з самими принципами права і справедливості, з міждержавними та міжнародними угодами, думкою світового співтовариства», – йдеться у зверненні Філарета.
За словами Патріарха, Путін опосередковано це визнає і сам, вказуючи на те, що в минулому Росія була ніби вимушена, через свою економічну та політичну слабкість, підписувати відповідні договори та брати на себе зобов’язання. Виходячи з логіки та бачачи дії, тепер, коли Кремль відчув себе сильним, він може дозволити собі відкидати всі зобов’язання та діяти на власний розсуд.
«Мотивуючи агресію проти України, президент Росії апелює до спільного історичного минулого наших держав і народів. Але ж у різний час під російською владою, окрім України, перебували ще низка держав – Білорусь, країни Балтії, Польща, Фінляндія, Молдова, країни Закавказзя та Середньої Азії. Судячи з усього, від російського керівництва тепер можна очікувати не лише вторгнення у південно-східну Україну, але і в будь-яку з цих країн. Адже там, як і в Україні, є етнічні росіяни та російськомовні люди, «захистом інтересів» яких Кремль готовий виправдовувати своє загарбництво», – йдеться у зверненні.
Окрім цього, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет закликав українців згуртуватися, бо лише у єдності – сила народу. «Дії представників української держави можуть викликати критику, але слід пам’ятати: окупаційна влада не дозволить ніякої критики. Приклад багатьох народів свідчить – згуртованість та самовіддана боротьба в обороні рідного дому забезпечувала перемогу навіть над значно численнішим і сильнішим агресором. Адже Бог не в силі – Бог у правді. Велика повага і шана мужньому кримськотатарському народу, який в умовах окупації зберігає відданість єдності України. Вдячний за мужність архієпископу Клименту, духовенству і вірним Кримської єпархії Київського патріархату – наша церква робитиме все можливе, щоби підтримати їх та захистити їхні права», – наголошує Філарет.
Філарет вкотре звернувся до міжнародного співтовариства із закликом, що зараз час заяв про глибоку стурбованість давно минув, настав час дій. «Тому вітаю якнайшвидше підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС, надання Україні перспективи членства у Європейському Союзі – як гарантії миру не лише в нашій державі, але і в цілій Європі. Зараз вирішується не лише доля України, але і доля всього світу», – сказав Філарет.
Додамо, що раніше глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет заявив, що не прийматиме ордена, яким Янукович нагородив його до Дня Соборності України.