Франція повертає посла до США на тлі скандалу з підводними човнами
Президент Франції Еммануель Макрон погодився повернути французького посла в США після розмови з президентом США Джо Байденом на тлі скандалу з контрактом на субмарини для Австралії, пише The Guardian.
Макрон сказав, що відправить свого відкликаного посла назад до Вашингтона на наступному тижні, але не було ніяких ознак того, що США або Австралія відмовляться від свого рішення працювати разом над будівництвом атомних підводних човнів.
Натомість, Байден пообіцяв не виключати Париж з ключових майбутніх оборонних рішень в Індо-Тихоокеанському регіоні. США надаватимуть додаткову допомогу антитерористичним операціям в Сахелі, проведеним під керівництвом Франції. Крім того, Байден та Макрон домовилися зустрітися в Європі в кінці жовтня.
Як повідомляв ZAXID.NET, створення нового оборонного альянсу Aukus між Австралією, США та Великою Британією, який розглядають як противагу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні, розлютило Францію, оскільки воно зірвало багатомільярдну оборонну угоду Парижа і Канберри. Австралія мала закупити французькі підводні човни зі звичайними двигунами, але після створення AUKUS вирішила закупити американські підводні човни з ядерними двигунами. Внаслідок цього Франція не доотримає, за різними даними, від 37 млрд доларів до 56 млрд євро. Франція була проінформована про альянс всього за кілька годин до публічного оголошення про його створення.
На знак протесту Франція відкликала своїх послів в США і Австралії для консультацій і скасувала низку зустрічей, а французький міністр закордонних справ заявив, що скандал матиме значний вплив на визначення нової стратегічної концепції НАТО.