Газова суперечка Росії й України свідчить про проблеми Газпрому в Європі, - Financial Times
Недотримання «Газпромом» антимонопольного рішення ЄС прирече його на провал та спровокує конфронтацію з Європою. Про це йдеться в статті Financial Times.
«$ 7 млрд. рахунок, яким «Газпром» вразив Україну за закупівлю менших обсягів газу, ніж минулого року, може виглядати як тиск з боку російської монополії. Насправді, він підкреслює, наскільки бізнес-модель «Газпрому», а разом з нею і енергетичне панування Росії, перебуває під загрозою.
Рахунок здавалося навмисно було приурочено до підписання Україною новаторської угоди з Royal Dutch Shell щодо розробки обширних резервів сланцевого газу. Угода з Shell була найбільш рішучою спробою Києва звільнитися від хватки «Газпрому» на постачання енергоносіїв.
Але поєдинок «Газпрому» з його найбільшим іноземним замовником втілює ширші правові й нормативні проблеми та конкурентні загрози, з якими він стикнувся в Європі, котра на сьогоднішній день є його найприбутковішим ринком.
Тут, зокрема є й паралель з антимонопольним процесом, відкритим минулого року в ЄС у зв'язку з порушеннями «Газпромом» свого монопольного положення в державах-членах ЄС з колишнього радянського блоку», - пише видання.
У коментарі Financial Times, експерт з енергетичного законодавства City University в Лондоні Алан Райлі відмітив, що вплив сланцевого газу і антимонопольне провадження може означати кінець європейської бізнес-моделі «Газпрому».
Його мережа довгострокових договорів поставки з національними енергетичними компаніями в кінцевому рахунку може бути замінена «єдиним взаємопов'язаним європейським газовим ринком», який спиратиметься на конкуренцію між різними центрами торгівлі газом.
«За словами Райлі, грамотною відповіддю з боку Москви (на дії ЄС, – ред.), було б роздробити «Газпром», відокремити його мережу газопроводів і дозволити кільком компаніям конкурувати за постачання в Європі. Це б зменшило можливість Росії використовувати газ як політичну зброю, але привело його газову промисловість до кращої юридичної та комерційної форми, яка б дозволила конкурувати на лібералізованому європейському ринку.
Замість цього, відповіддю Росії на провадження ЄС був правовий відповідник повернення спиною і закриття вух – Кремль видав указ, який намагається блокувати справу.
Втім, недотримання будь-яких майбутніх антимонопольних вердиктів, майже напевно прирече «Газпром» на провал та спровокує конфронтацію з ЄС. Це лише прискорить зусилля ЄС до диверсифікації джерел енергії, викликане двома попередніми відключеннями Газпромом газу для України», - йдеться в статті.
Нагадаємо, 24 січня в Давосі було підписано угоду між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову участь.
Невдовзі після підписання контракту з Shell НАК "Нафтогаз України" отримала від "Газпрому" рахунок на $ 7 млрд, бо купила в минулому році менше газу, ніж передбачено чинним контрактом.
У той же час в українському держхолдингу підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками.
При цьому "Нафтогаз України" неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу в 2012 році.
Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 мільярдів 863,9 мільйона куб. м) у порівнянні з 2011 роком – до 32 мільярдів 939,3 мільйонів куб. м (мінімальні зобов'язання – take or pay - становлять 41,6 мільярда куб. м).
Практично весь цей обсяг газу імпортований з Росії НАК "Нафтогаз України" і підконтрольною Дмитру Фірташу Ostchem Holding Limited (Кіпр).
"Нафтогаз України" імпортував торік 24,9 мільярда куб. м російського газу за контрактом з "Газпромом" і близько 55 мільйонів куб. м за реверсною схемою згідно з контрактом з RWE (Німеччина).
Експерт Богдан Соколовський вважає, що цей рахунок став реакцією на підписання 24 січня в Давосі угоди між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях.
У грудні "Нафтогаз" заплатив "Газпрому" 618 млн грн за газ. Зараз Україна також закуповує газ у Німеччини за реверсною схемою на $100 дешевше, ніж у російського "Газпрому". У зв'язку з цим заплановано нарощувати обсяги реверсних постачань газу у Європи.