Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження щодо розкрадання держмайна на ЛАЗі
Понад 70% акцій підприємства володіє маловідома українсько-російська фірма
Державна власність чи приватне підприємство? Львівська прокуратура повернулася до справи 14-річної давності. Йдеться про легендарний Львівський автобусний завод. У 2001 році понад сімдесят відсотків акцій підприємства викупила маловідома україно-російська фірма. Тоді ж одразу заговорили про те, що конкурс відбувся і з порушеннями, тому активи заводу мають повернути державі. Дев'ять років правди шукали в суді. Паралельно виробництво скорочувалось, а працівники виходили на вулиці з вимогами виплатити заборговану зарплату.
За 70 років історії завод випустив понад триста тисяч автобусів. Машини ЛАЗу долали бездоріжжя на всьому просторі тодішнього СРСР. Підприємство вистояло навіть у важкі дев'яності. Виготовляло до півтори тисячі автобусів на рік та запустило виробництво тролейбусів. У 1994 році було створено відкрите акціонерне товариство «Львівський автобусний завод», контрольний пакет акцій якого належав Фонду Держмайна України. Цей актив вирішили продати у 2001. Вірили, це дасть новий поштовх для розвитку.
«В першу чергу воно мало розвивати це підприємство. Тобто, сталося питання про промислового інвестора, який має досвід розвитку автобусобудування. Впродовж певного часу не мала зменшуватись кількість робочих місць, мало навпаки йти нарощення об'єму виробництва», — пригадує екс-директор ЛАЗу (1991-1997, 2000-2001 рр.) Степан Давидяк.
Так, понад 70% акцій за вартістю 27 мільйонів гривень придбало ТзОВ «Сіл-Авто», пов'язане із теперішнім власником Ігорем Чуркіним, як і решта фірм, які допустили до участі в конкурсі.
«Виявилося, що приватизація була 15-го жовтня 2001 року і під час тієї приватизації після тендеру чи конкурсу Фонд Держмайна не допустив дві фірми до того конкурсу, а допустив дві, які були засновані однією і тією ж компанією», — наголошує член ради ветеранів Львівського автобусного заводу Роман Пак.
Далі справа опинилась в суді. Порушення виявили того ж року і Деснянський суд Києва постановив повернути акції у державну власність. Низки апеляцій залишили рішення без змін. Втім, віддавати підприємство ніхто не поспішав. Змінились часи, змінилась влада і у 2010 році справа повернулась до суду. Цього разу Феміда залишила контрольний пакет акцій в руках приватників. Втім нещодавно законність цього рішення поставила під сумнів львівська прокуратура. Мовляв, державним майном заволоділи не чесно.
«Зокрема прокуратурою області встановлено, що рядом акціонерів підприємства подано до суду заяви, які містили завідомо неправдиву інформацію, на підставі вказаних заяв судом переглянуто за нововиявленими обставинами і скасовано законні судові рішення, на підставі яких підлягали поверненню вказані акції в державну власність», — розповів прокурор відділу прокуратури Львівської області Сергій Тарас.
Справу відновили за зверненнями колишніх працівників заводу. Вони певні, відновити справедливість та повернути завод у державну власність – єдина можливість відродити колись успішне підприємство. Зараз чимало з них судяться із ЛАЗ-ом. Вимагають повернути заборговані роками зарплати та пенсії.
«Проблеми є з виплатою заробітньої плати, проблеми є з нарахуванням коштів в пенсійні фонди, соцстрахи. Це означає, що людям не дорахований стаж, людям не дорахована пенсія. Підприємство де-факто існує, але знайти всі відомості з архіву, знайти підтвердження шкідливості роботи і інші речі майже не можливо», — зазначила юрист Зоряна Христина.
За поданням нардепа Руслана Сидоровича кримінальне провадження відкрила і Генпрокуратура. Йдеться про невиконання того ж судового рішення та розкрадання державного майна в особливо великих розмірах.
«Більше того, мені вже відома інформація про величезне розкрадання коштів, які виділялися державою. На розробку автобусів, які виготовлялися до Євро -2012. Наскільки мені відомо, було вкрадено сто мільйонів гривень зі ста п'ятдесяти виділених в рамках державної підтримки», — повідомив народний депутат України Руслан Сидорович.
На самому ж підприємстві запевняють: у них все добре, державного майна не продають. Втім, від коментарів директор заводу відмовився. Не пустили журналістів і на територію заводу. На заводі запевняють — конспіруються, адже працюють над новим автобусом для Єгипту і поки що нікому не хочуть його показувати. А повернення заводу в державну власність вважають примарною, мовляв усі суди в цій справі виграли.