Голодомор став взірцем масового вбивства для інших режимів, – історик
У роки Другої світової війни такими ж методами, як у 1932–1933 роках (ізоляція, повне позбавлення їжі) нацисти знищили мільйони радянських військовополонених. Голодомор став взірцем масового вбивства для інших тоталітарних режимів.
Про це розповіла всесвітньовідомий історик, лауреатка Пулітцерівської премії Енн Епплбаум на міжнародній конференції «Вимірюючи наслідки Голодомору 80 років потому» у Нью-Йорку.
За словами історика, навіть Голокост на початку нагадував цю методологію – євреїв ізолювали в гетто і залишали вмирати. Потім, за словами Енн Епплбаум, нацисти визнали цей метод недостатньо ефективним і швидким, тому почали використовувати газові камери, повідомляє прес-служба Центру досліджень визвольного руху.
Інший учасник конференції український історик Володимир В’ятрович аналізував архіви карально-репресивних органів СРСР. Він розповів, що в документах ОДПУ (Об’єднане державне політичне управління) добре видно механізми реалізації геноциду. «Розсекречені раніше, хоч досі недостатньо вивчені дослідниками, архіви СБУ про Голодомор містять лише частину документальної спадщини ОДПУ-НКВС-КДБ. Інші документи цих структур досі залишаються недоступними і недослідженими, перебуваючи у сховищах відомчих архівів МВС та Служби зовнішньої розвідки», — розповів В’ятрович.
Історик також висловив сподівання, що згодом джерельна база дослідників Голодомору може поповнитися й документами карально-репресивної системи СРСР, які створювалися в її центрі – у Москві.
Цього року відзначають 80-і роковини Голодомору-геноциду 1932–1933 років в Україні. Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору, створений у 2010 році, вже розпочав підготовку до проведення пам’ятних заходів 23 листопада.
Додамо, що згідно з результатами дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», за останні чотири роки зафіксовано найбільший відсоток респондентів, які вважають Голодомор геноцидом: у 2010 році цей показник становив 61%, в 2011 - 58%, в 2012 - 59%, а вже в 2013 - 66%.