Голова ВРЮ: Закон про судовий збір мотивує чесну працю судді
Голова Вищої ради юстиції Володимир Колесниченко переконаний, закон про судовий збір прийнятий дуже вчасно, а збільшення на 50% фінансування судової системи створює належні умови, які мотивують чесну працю судді і діяльності судової системи в цілому. Про це він заявив в ефірі «5 каналу».
«Я хочу нагадати, що весною, на початку літа був прийнятий закон про судовий збір. Була така дискусія, депутати не могли дійти до згоди, про те, що необхідно це робити чи ні. Я хочу зазначити, що коли людина зверталась до суду і платила судовий збір 7 гривень, а щоб відправити конверт на замовлення 7.20 – то яким чином може здійснюватись судочинство повністю за рахунок держави, коли дві особи стали на свої позиції, можливо, обидва не праві, але звертаються до суду, щоб захистити це, задіяний державний механізм. Чому держава повинна фінансувати цю ситуацію. Інша ситуація, що ми повинні, збільшуючи судовий збір, подумати про те, що збільшення судового збору не породило ситуацію коли суб’єкт, скривджена людина, не має можливості звернутись до суду. Ми тим самим, судовим збором, обмежуємо його можливість у захисті, доступ до правосуддя. Тому, я думаю, і вважаю, що закон прийнятий вчасно. Сьогодні бюджет у порівнянні з минулим роком збільшено на 50%. Сьогодні державою створюються умови належні, які мотивують чесну працю судді і діяльності судової системи в цілому», – заявив голова ВРЮ.
Нагадаємо, закон про судовий збір набуде чинності 1 листопада 2011 року. В даний час діє Декрет про держмито.
Згідно із новим законом розмір судового збору за подачу позовних заяв майнового характеру передбачено в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної зарплати (на даний момент це - не менше 192 гривень) і не більше 3 розмірів мінімальної зарплати (2880 гривень) .При спорах немайнового характеру судовий збір становить за проектом 0,1 мінімальної зарплати (на даний момент - 96 гривень). Позовна заява про розірвання шлюбу буде "коштувати" 0,2 розміру мінімальної зарплати (на даний момент - 192 гривні). Заяви у справах окремого провадження - 0,1 розміру мінімальної зарплати (на даний момент - 96 гривень). Також Законом передбачено судовий збір за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання (15 гривень), а також за роздрукування технічного запису - 5 гривень за кожен аркуш тексту на папері формату А4.
Вводиться плата у вигляді судового збору за клопотання про забезпечення доказів та забезпечення позову, а також за приєднання до апеляційної та касаційної скарг у цивільному та адміністративному процесах.