Ідея проведення референдуму «швидше погроза», – політолог
Політологи констатують нову фазу парламентської кризи, виходом з якої може стати розпуск Верховної Ради та проведення всеукраїнського референдуму.
"Поки що останні слова не сказано. Але ось ця рушниця вже з'явилася на стіні, і питання лише в тому, коли це може бути задіяно. Привид референдуму та привид розпуску Верховної Ради вже бродить навколо стін цього парламенту", - сказав директор Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
Політолог охарактеризував нинішні події, початком яких стало проведення засідання більшості на вул. Банковій, "тактичною війною".
При цьому він бачить щонайменше два сценарії влади - тактичний, тобто "примус" опозиції до припинення блокування, та кризовий, тобто реалізація сценарію щодо проведення референдуму та розпуску парламенту.
У свою чергу директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що ідея такого референдуму існує як "бажання у деяких", але чіткої картини парламентського майбутнього влада не має.
"У нинішніх умовах ідея референдуму виникає не як план зміцнення перемоги, а як вимушений інструмент виходу з політичної кризи", - наголосив він.
Директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський вважає ідею проведення референдуму "швидше погрозою".
"Це, дійсно, вимушений і, я сказав би, не стільки захід, це ще далеко не факт, що його проводитимуть. Сьогодні це виглядає швидше як погроза. Я взагалі вважаю, що це буде помилкою", - сказав він.
Коментуючи "паралельне" засідання парламентської більшості на вул. Банковій, він зазначив, що "їх змусили піти".
В.Фесенко сказав про це засідання так: "У цій тактичній війні парламентська більшість знайшла свій лом проти опозиційного лома. Тобто, на їхній лом вони відповіли своїм ломом".
Водночас політолог не виключає досягнення компромісу у цій ситуації.
Йдеться про київські вибори та можливе звернення до Конституційного Суду із закликом негайного розгляду цього питання, можливого переголосування в сесійній залі ухвалених у четвер більшістю рішень та створення робочої групи щодо можливого перегляду пенсійної реформи.
"Я не виключаю, що через тиждень емоції можуть трохи заспокоїтися, й розпочнуться рухи, насамперед депутатів-мажоритарників, спрямовані на те, щоб вивести ситуацію з кризи та відновити роботу ВР у пленарному режимі", - наголосив Фесенко.
Політологи також єдині в тому, що ідею всеукраїнського референдуму та розпуску парламенту підтримують не всі представники провладної більшості.