Ірина Геращенко розповіла подробиці звільнення з полону бойовиків двох українців
Звільнені українці потребують серйозного лікування та реабілітації
Звільнення з полону бойовиків громадян України Володимира Жемчугова і Юрія Супруна стало можливим завдяки зусиллям президента Петра Порошенка, Служби безпеки України та мінської гуманітарної групи. Про це перший віце-спікер Верховної Ради, представник у гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко повідомила на своїй сторінці у Facebook.
«Знівечений, без кінцівок, майже сліпий, захоплений рік тому бойовиками, останні кілька місяців Володимир (Жемчугов - ред.) провів навіть не в тюремній лікарні, а в камері, звідки його тягали на «суд», погрожуючи тридцятирічним ув’язненням. У такому страшному стані орки утримували Володю в тюрмі...», - написала вона.
За словами Геращенко, за звільнення Жемчугова мінська група і СБУ боролися цілий рік, оскільки ОРДЛО неодноразово надавали недостовірну інформацію щодо його перебування, вимагали викуп і зривали операцію зі звільнення.
«Президент порушував питання звільнення Володимира під час телефонної розмови з Путіним ще в червні, ми розповідали про його страждання на всіх міжнародних зустрічах. Під час цієї розмови він говорив і про 45 інших заручників, які перебувають на окупованих територіях і яких ми зобов'язані витягнути», - повідомила Геращенко.
За словами політика, Юрія Супруна - представника ООН, якого бойовики затримали «за шпигунство» навесні 2016 року, - останні кілька тижнів тягали на суди, відверто нехтуючи спеціальним дипломатичним імунітетом, що його Юрій мав як співробітник міжнародної гуманітарної організації і шантажуючи ледь не розстрілом.
«На знак протесту Юрій оголосив голодування. Але про голодування знали тільки сім'я і ми, ті, хто боровся за його звільнення. Сьогодні вночі Юрія «судили» в Донецьку і «засудили» до 18 років за шпигунство в Україні. Цей цирк був потрібен, щоб не просто передати, а «помилувати»», - пояснила віце-спікер.
Представники міжнародних організацій, які також докладали певних зусиль для звільнення Супруна, у неформальних розмовах зізнавалися, що вперше зіткнулися з такою історією, коли спецстатус й імунітет співробітника ООН не допомогли витягти людину з полону. «Такого не було навіть в африканських країнах, але в ОРДЛО своє уявлення про міжнародне право. Звісно, українська сторона очікувала від керівництва ООН і активнішої публічної позиції щодо неприпустимості незаконного утримування їхнього співробітника. Але від Пана Гі Муна ніяких подібних публічних заяв не пролунало», - розповіла Геращенко.
Нагадаємо, звільнення Володимира Жемчугова і Юрія Супруна президент України Петро Порошенко анонсував напередодні.
Раніше у ЗМІ також з'явилася інформація про те, що в полон до бойовиків потрапили сім неповнолітніх українців, яких ті запідозрили у «диверсійній діяльності». Відтак уповноважений президента з урегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко закликала до перевірки цієї інформації.